Herbata rooibos – właściwości, parzenie, działanie uboczne. Herbata rooibos na odchudzanie
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Herbata rooibos to produkt obecny na rynku od wielu lat. Ciekawy jest jej niezwykły wpływ na organizm poprzez m.in. równoważenie stężenia glukozy we krwi, co jest niezwykle istotne dla diabetyków, a także zmniejszający ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, a także Alzheimera i Parkinsona. Nie wywołuje żadnych efektów ubocznych, dlatego nadaje się do codziennego picia nawet dla dzieci i kobiet w ciąży czy karmiących.
Herbata rooibos
Herbata rooibos wywodzi się z Afryki południowej z rejonów gór Cederberg. W Europie rozpowszechniona została w 1904 roku przez Benjamina Ginsberga – rosyjskiego kupca. Teren, na którym rośnie jest nieprzyjazny dla innych roślin, gdyż charakteryzuje się suchym oraz gorącym latem i piaszczystą glebą. Rooibos jest krzewem, który nie ma nic wspólnego z herbatą, jest to zupełnie inny gatunek, a nazwa herbata bierze się od sposobu spożycia. Dodatkowo jego liście przetwarzane są w sposób bardzo podobny do herbaty, a więc poddawane są fermentacji. Następnie usypuje się je na niewielkie kupki i pozostawia w ciepłym miejscu na kilka dni. Rozwijając się krzew osiąga wysokość nawet 1,5 m, a jego liście cechują się wąskim i podłużnym kształtem, stąd częste porównania do igły. Zbiory mają miejsce w styczniu (środek lata w klimacie Afrykańskim), a następnie dzieli się liście na „igiełki” wielkości 2–3 mm.
Rooibos – właściwości
Rooibos charakteryzuje się szeregiem składników odżywczych wpływających korzystnie na nasz organizm. Jest znakomitym źródłem witaminy C oraz ze względu na znikomą zawartość tanin, nie utrudnia wchłaniania mikro-, a także makroelementów. W składzie herbaty można wyróżnić dużą zawartość m.in. potasu, magnezu, wapnia, a nawet żelaza, miedzi, fluoru, manganu i cynku. Jest zatem świetnym sposobem na zapewnienie odpowiedniego stężenia pierwiastków niedoborowych, szczególnie wapnia, którego niedobory są niezwykle powszechne. Dodatkowo okazuje się być skarbnicą polifenoli, przez co skutecznie chroni przed wolnymi rodnikami i wywoływanym przez nie stresem oksydacyjnym. Ponadto wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Co więcej wywiera korzystny wpływ na układ krwionośny, m.in. obniżając ciśnienie krwi oraz zapewniając prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, a także zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Zgodnie z badaniami naukowymi wspomaga walkę z cukrzycą typu II, która staje się coraz większą plagą obecnych czasów. W związku z tym wyrównuje stężenie glukozy we krwi, poprawia jej wykorzystanie przez mięśnie, jak również zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Jednocześnie wspomaga regenerację wątroby i co najważniejsze cechuje się czynnością przeciwnowotworową. Jest niezwykle skuteczna w leczeniu problemów skórnych, a nawet łagodzeniu kolek u dzieci i bóli brzucha. Co ciekawe wydaje się chronić przed chorobą Parkinsona oraz Alzheimera poprzez zapobieganie peroksydacji lipidów.
Rooibos – parzenie
Parzenie rooibos nie różni się wiele od parzenia zwykłej herbaty. Wystarczy czubatą łyżeczkę „herbaty” zalać wrzątkiem (najlepiej by woda miała temperaturę 95ᴼC) i zaparzać ok. 4–5 minut. W przypadku korzystania z liści, warto użyć papierowych filtrów podczas procesu przygotowania, gdyż drobno posiekany susz łatwo przedostaje się przez sitka do naparu. Gotowy płyn cechuje się owocowo-ziemistym aromatem oraz brązowym kolorem. Ma charakterystyczny słodkawy smak. Ze względu na brak w jej składzie kofeiny, jej spożycie jest bezpieczne nawet przed snem.
Herbata rooibos na odchudzanie
Rooibos charakteryzuje się działaniem wspomagającym procesy trawienne i metabolizm, stąd także wydaje się być świetnym wspomagaczem podczas redukcji masy ciała. Dodatkowo wykazuje czynność zmniejszającą stężenie hormonów stresu, które odpowiedzialne są za wystąpienie uczucia głodu, stąd wniosek, iż spożycie tej herbaty hamuje apetyt. Należy jednak pamiętać, że samo picie herbaty na niewiele się zda, jednak w połączeniu z aktywnością fizyczną oraz racjonalną i zdrową dietą może zdziałać cuda.
Herbata rooibos – działanie uboczne
Rooibos to herbata o szeregu właściwości leczniczych w stosunku do naszego organizmu. Można ją pić przez cały dzień bez wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych. Co więcej udowodniono, że nadaje się również dla dzieci, jak i kobiet w ciąży. Szczególnie w przypadku dolegliwości niemowlęcych, które skutecznie łagodzi. Ze względu na zawartość żelaza oraz brak tanin utrudniających wchłanianie składników odżywczych zalecana jest często kobietom w ciąży, które bardzo często cierpią na niedokrwistość. Co ciekawe charakteryzuje się właściwościami wzmacniającymi laktację, stąd świetnie nadaje się dla kobiet karmiących. Ze względu na działanie rozkurczowe i uspokajające jest niezwykle pomocna w umożliwieniu spokojnego zajmowania się niemowlęciem.
Podsumowując herbata rooibos jest idealnym zamiennikiem zwyczajnej herbaty. Ze względu na brak kofeiny, nie występuje uczucie pobudzenia, a więc jest bezpieczna do picia nawet przed snem. Dodatkowo nie zawiera tanin, które utrudniają wchłanianie składników odżywczych. Co więcej charakteryzuje się szeregiem korzystnych właściwości, a także ze względu na brak efektów ubocznych nadaje się dla kobiet w ciąży, a nawet dzieci.
zeby co kolwiek pomogło, bo to nie jest od razu i nadaremno tylko to trzeba stosowac co najmnmiej od 3 do 6 miesiecy codziennie 3 razy za dnia zeby były skutki
Dzięki temu artykułowi popijam ją z przyjemnością.
Dziękuję Pani Paulino!
Ziemniaki gotowane na rooibosie rewelacja !!!
Czy to żart ,czy gotowanie w niej ziemniaków ,to naprawdę co specjalnego w smaku?
Znakomity tekst!
Bardzo ciekawie i wyczerpująco opracowany artykuł. Dużo się dowiedziałam i bardzo za to dziękuję