Banan
Podłużny żółty owoc, ukryty w słonecznej skórce i kojarzony z pokarmem małp? Mowa o bananach, które obecnie są również chętnie wybierane na składnik posiłku potreningowego przez sportowców amatorskich i wyczynowych oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym. Dlaczego?
Banany to obecnie jedne z popularniejszych owoców, które uprawiane są na plantacjach na terenach tropikalnych. Krajami przodującymi w uprawie to Brazylia, Indie, Meksyk, Filipiny, Ekwador i Tajlandia.
Właściwości odżywcze banana – witaminy i składniki mineralne
Banan jest sycącym, wysokokalorycznym owocem tropikalnym. Smaczny, żółty miąższ kryje w sobie bogactwo potasu obniżającego poziom ciśnienia tętniczego krwi oraz węglowodanów prostych dających szybki zastrzyk energii po wzmożonej aktywności fizycznej. Banany są również jednym z lepszych owoców dla dzieci oraz osób dorosłych i starszych, o niedostatecznej masie ciała ponieważ charakteryzują się wysoką gęstością odżywczą. Ponadto dzięki zawartości witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6 i foliany) uczestniczą w przemianach węglowodanów, białek oraz tłuszczu w organizmie i poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego.
Posiadają również właściwości zapierające, dzięki czemu można z powodzeniem podawać je dzieciom oraz osobom dorosłym podczas biegunek. Nie jest to jednak reguła, ponieważ istnieje grupa osób, na która banany działają w odwrotny sposób. Dodatkowo wysoka zawartość mikroelementów takich jak potas, magnez i cynk sprawia, że zostają uzupełnione ich niedobory wywołane rozwolnieniem. Ponadto zawierają witaminę C, dzięki czemu zwiększają odporność organizmu i jego podatność na infekcje.
Banany są źródłem inuliny, czyli błonnika pokarmowego regulującego perystaltykę jelit. Inulina zaliczana jest do fruktanów, substancji, które wykazują właściwości prebiotyczne. Substancje prebiotyczne stanowią dobrą pożywkę dla bakterii symbiotycznych bytujących w jelicie cienkim. Odpowiednia flora bakteryjna jelit sprzyja zachowaniu częstości wypróżnień, dobrego samopoczucia i zapobiega wzdęciom i przelewaniu w podbrzuszu. Warto dodać, że jeszcze zielone, lekko niedojrzałe banany zawierają w sobie skrobię oporną, która również zaliczana jest do błonnika regulującego funkcjonowanie przewodu pokarmowego, w szczególności jelit.
Ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych, mocno dojrzałe owoce nie są polecane diabetykom, te mniej dojrzałe nie muszą być wykluczone z diety. Nie zaleca się ich spożywania w nadmiernych ilościach również osobom, które zmagają się z problemem nadmiernej masy ciała oraz z zaparciami stolca, gdyż mogą nasilać dolegliwości.
Kalorie – ile kalorii ma banan?
100 g banana dostarcza 95 kcal, które pochodzą z 21,8 g węglowodanów i 1 g białka.
Banan – zastosowanie
Banany są bardzo uniwersalnym produktem, który polecam wykorzystać do:
- Sałatki owocowej z jogurtem naturalnym,
- Placuszków z jaja i mąki pełnoziarnistej,
- Ciasteczek owsianych,
- Posłodzenia ciasta ( w alternatywie do cukru) i nadania mu wilgoci,
- Przygotowania domowych, zdrowych lodów,
- Do zbożowych płatków na mleku,
- Przygotowania owocowego mlecznego koktajlu.