Witamina B6 – działanie, niedobór, nadmiar, występowanie i dawkowanie
Witamina B6 to jedna z witamin z grupy B, dzięki której powstają w naszym organizmie hormony szczęścia oraz adrenalina. Niezbędna jest także przy przemianach najważniejszych składników odżywczych: węglowodanów, tłuszczów oraz białek.
Witamina B6 – działanie
Witamina B6 nazywana jest pirydoksyną i należy do pochodnych pirydyny. Witamina ta rozpuszczalna jest w wodzie i wchodzi w skład około 50 enzymów czynnie biorących udział w procesach biologicznych naszego organizmu. Pirydoksyna uczestniczy w przemianach węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Szczególne funkcje przypisuje się jej w przemianach aminokwasów, ponieważ jest niezbędna do przekształcenia tryptofanu w niacynę (witaminę PP). Oprócz tego konieczna jest do syntezy hormonów: serotoniny i adrenaliny, które stymulują układ nerwowy i dbają o jego prawidłowy stan.
Pirydoksyna przekształcana jest w formę aktywną dzięki florze bakteryjnej znajdującej się w naszych jelitach. Jej niedobór powoduje ograniczone wykorzystanie białek, hemoglobiny oraz komórek odpornościowych.
Witamina B6 – niedobór i nadmiar
Objawami, które mogą sygnalizować niedobór witaminy, mogą być: nadpobudliwość nerwowa, wypadanie włosów, niedokrwistość, drętwienie rąk oraz zmiany na skórze. Większość tych objawów nie jest specyficzna, dlatego że niedobór witaminy B6 bardzo często występuje z niedoborami innych witamin z grupy B.
Witamina B6 – występowanie
Witaminę B6 znaleźć można zarówno w produktach zwierzęcych, jak i w roślinnych. Największym jej źródłem są: drożdże, kiełki pszenicy, otręby pszenne, nasiona roślin strączkowych, orzechy, wieprzowina, mleko oraz jaja. W czasie obróbki termicznej dochodzi do dużych jej strat, dlatego warto spożywać zasobne w witaminę produkty w większości na surowo.
Witamina B6 – dawkowanie
Zapotrzebowanie organizmu na witaminę B6 jest uzależnione od ilości spożywanego białka. U osób, które są na diecie bogatobiałkowej wymagane jest zwiększenie podaży pirodyksyny. Większe ilości tej witaminy potrzebują również osoby stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne.
Normy spożycia witaminy B6 u osób na diecie normokalorycznej wynoszą: 1,4–1,6 mg u dzieci oraz 2–2,4 mg u osób dorosłych. Kobiety w ciąży i karmiące powinny spożywać 2,9–3 mg pirydoksanu. Przyswajalność witaminy zdecydowanie zmniejszają picie alkoholu oraz spożywanie leków.
Witamina B6 pełni w naszym organizmie wiele rozmaitych funkcji. Niezbędna jest do budowy hormonów oraz przemiany substancji odżywczych, głównie białek. Jej niedobory mogą powodować problemy z układem nerwowym, dlatego należy pamiętać, aby spożywać produkty, które zawierają jej duże ilości.
Literatura:
1. Ciborowska Helena, Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydanie IV, rozszerzone i uaktualnione, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014, ISBN 978-83-200-4867-4.2. Gawęcki Jan, Żywienie człowieka 1, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010, ISBN 978-83-01-16320-4.