Tamarillo – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie pomidora drzewiastego
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
W sklepach warzywno-owocowych możemy dostać coraz więcej egzotycznych produktów, sprowadzanych z najodleglejszych miejsc świata. Ciekawość podpowiada, aby kupić i wypróbować nietypowy surowiec w swojej kuchni, poznać jego smak, zapach, strukturę i konsystencję. Co powiecie na tamarillo, owoc o nietypowym wytrawnym smaku?
Tamarillo to egzotyczny owoc pochodzący z Australii i Nowej Zelandii. Jego polska nazwa brzmi pomidor drzewiasty, gdyż w naturalnych warunkach rośnie na drzewie. Owoc kształtem oraz wielkością przypomina kurze jajo, natomiast barwą i wyglądem po przekrojeniu w poprzek, znanego każdemu podłużnego pomidora śliwkowego. Wewnątrz miąższu dostrzeżemy pestki o ciemnym, czarnym zabarwieniu podobne, ale mniejsze od tych obecnych w arbuzie, rozmieszczone tak jak w pomidorze. A jakie właściwości niesie za sobą spożywanie tego owocu?
Właściwości Tamarillo
Tamarillo ma wiele prozdrowotnych właściwości. Ciepło-czerwone zabarwienie skórki oraz miąższu sygnalizuje o obecności barwnika beta-karotenu, który uznawany jest za przeciwutleniacz. Wraz ze znajdującą się w tamarillo witaminą A, chroni naszą skórę przed atakiem wolnych rodników oraz wpływa na poprawę jakości wzroku. Czerwony owoc jest również źródłem witaminy C wspomagającej tworzenie kolagenu napinającej skórę, wzmacniającej strukturę naczyń krwionośnych oraz wspierającej nasz układ odpornościowy w walce z patogenami. Zawiera również witaminę E znaną jako witamina młodości i silny przeciwutleniacz. Ze składników mineralnych, warto zwrócić uwagę na znaczną zawartość cennego potasu, który poprawia pracę serca oraz układu krwionośnego, gdyż obniża ciśnienie krwi oraz wpływa na poprawne przekazywanie impulsów nerwowych. Potas jest również jednym z elektrolitów osocza krwi, których niedobór zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową oraz jednocześnie pierwiastkiem o zasadowym potencjale, regulującym pH krwi w kierunku mniej kwaśnym. Cennym składnikiem zawartym w tamarillo jest również błonnik pokarmowy, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, a w szczególności korzystnie oddziałuje na pracę jelita cienkiego oraz grubego.
Wartości odżywcze Tamarillo
Pomidor drzewiasty dostarcza w 100 g ok. 35 kcal, zatem dwukrotnie więcej niż zwykły pomidor. Rozkład makroskładników przedstawia się następująco: 2 g białka roślinnego, 7 g węglowodanów oraz znikome ilości tłuszczu, zatem podobnie jak w większości warzyw niskoskrobiowych. Warto zwrócić uwagę na zawartość błonnika pokarmowego, który obecny jest w owocu w ilości ok. 2,5 g oraz potasu w ilości ok. 270 mg.
Jak smakuje Tamarillo?
Tamarillo jest owocem, co może sugerować słodki smak. Nic bardziej mylnego! Owoc, który z wyglądu przypomina pomidora śliwkowego, smakiem lekko od niego odbiega. Pomidor drzewiasty jest lekko gorzkawy i raczej wytrawny, przypomina pomidora z pieprzem. Zdecydowanie jego smak nie jest podobny do żadnego popularnego owocu.
Zastosowanie Tamarillo
Tamarillo to owoc, z którym najkorzystniej postępować tak, jak ze zwykłym pomidorem. Ważne jest, aby przed spożyciem obrać go ze skórki, która w smaku jest cierpka i niesmaczna. Zatem skórkę należy delikatnie naciąć i sparzyć wrzątkiem, po czym szybko umieścić pod zimną wodą. Cienka skórka w bardzo łatwy sposób zejdzie podważona nożykiem, bez marnowania nadmiaru cennego miąższu owocowego.
Tamarillo jest owocem o nietypowym, wytrawnym smaku. Nadaje się świetnie do sałatek warzywnych, jak i przetworów domowych np. dżemu z zielonych pomidorów. W internecie można znaleźć wiele propozycji podania, m.in. aby posypać owoc niewielką ilością cukru lub polać miodem, aby przełamać goryczkowaty posmak. Pomidora drzewiastego możemy również położyć na kanapce lub zastąpić nim pomidora w sałatce Caprese.
Gdzie kupić Tamarillo?
Owoc możemy nabyć w sklepach warzywno-owocowych w okresie wiosenno-letnim w cenie ok. 6–7 zł za sztukę.
Goniąc za egzotycznymi nowościami, warto zwrócić uwagę na tamarillo, owoc w kształcie dużej śliwki o wyjątkowo charakterystycznym, gorzkawym smaku. Dla miłośników kuchennych eksperymentów, będzie z pewnością ciekawym doświadczeniem!