Opinie

 1. https://www.google.ie/amp/s/www.hellozdrowie.pl/artykul-witaminy-i-mikroelementy-nie-udane-polaczenia/amp/
  W zalinkowanym artykule jest podane jako przyklad pozytywny laczenie wit A i E.w wiekszosci sprzedawanych preparatow tez tak jest,sprzedaje sie wit A plus E,najczesciej.a ru czytam o antagonizmie tych witamin.Co z preparatami,teraz popularnymi ADEK- laczacymi witaminy rozpuszczalne w tlusczach.Czy jie ma sensunich kupowac? Artykul ciekawy ale wprowadzil u mnie wiele watpliwosci.

  1. Właśnie osobno. Powinno sie podawać witaminę A+E oraz D+K. I nie w tym samym czasie tylko po upływie paru godzin.

 2. Skoro witamina A antagonizuje wchłanianie E, to czemu wszystkie preparaty z tymi witaminami sprzedaje się właśnie razem? Koncerny farmaceutyczne nas oszukujo? Tylko zdrowa eko zywnosc?

 3. Mogłabym prosić o źródło / źródła dzięki którym powstał artykuł ?

 4. Bez sensu są te tabele. W antagonistach wit E i żelazo i w synergistach rownież. To w końcu jak jest?

 5. A co z Krzemem???? Nie istnieje w Waszych źródłach?

 6. Ostatnio zastanawiałem się nad zakupem preparatu cynk+selen a tu widzę w tabelce, że to niby antagoniści…

 7. Kolejna rzecz, ktos już podał wyżej, witamina D i K to oczywista para stosowana zawsze razem. Proszę podać źródło.

 8. witamina K wpływa na wchłanialność witaminy D, dlatego takie preparaty z tą parą witamin są sprzedawane, sprawdzicie swoje źródła

  1. Podejrzewam, że chodziło o pptas, którego symbolem jest również “K” i zaszła pomyłka.

   1. podejrzewam że chodzi o witamine K2 o której tu nie ma mowy Występuje tu tylko witamina o nazwie K która jest tak naprawdę witaminą k1

 9. Jaki jest sens przedstawiać tabelę ogólną, skoro są takie zależności jak z magnezem i wapniem, że ląduje zarówno w tabeli antagonizmów i synergizmów?
  Jak widzę to nie tylko z tym jest problem: B12 i żelazo – też to samo. Też chodzi o proporcje czy może pomyłka?
  Tylko tu już chyba w tysięcznych będą proporcje – czy jak?

  1. Najlepiej przyjmować je w stosunku 2: 1 (wapń do magnezu), ale jeśli stosunek ten wynosi 8: 1, to wapń hamuje wchłanianie magnezu i możesz stać się niewystarczający

 10. Witaminy ADEK jako rozpuszczalne w tłuszczach występują w 1 kapsułce, czy to dobry pomysł?

  1. Witamina E i K2 maja rozne funkje w mozgu, jedzac np pizze z wazywami albo salatke z feta i wazywami fundujesz sobie Stwardnienie Rozsiane badz Parkinsona. K2 Obdowywuje aksjon mielina a witamina E przedluza aksjon wiec jednoczesnie pobudowywany i przedluzany aksjon sie lamie.

 11. Czyli naj bezpieczniej łyka¢ wszystko osobno?

 12. Raz podajecie, że chrom z cynkiem to synergizm, raz że antagonizm.

  1. Tak samo jest z B1 i B6 😒 jak się tu połapać?

 13. A co z tlenkiem żelaza i wodorotlenkiem-jako barwnik i witaminach e i d zawartych w środku-substancje aktywne. Czy to sprawi, że te witaminy słabo się wchłoną, niż z tabletek gdzie nie ma takich barwników? Wiem że sól żelaza spowoduje niewchłonięcie w 100%, ale co z tlenkami/wodorotlenkami żelaza?

 14. Mam pytanie:) W jaki sposób magnez blokuje wchłanialność wapnia? One ze sobą współdziałają, magnez uczestniczy w transporcie wapnia i umożliwia mu wbudowanie w kości.

  1. Masz rację, jednak w tej relacji pierwiastków niezwykle istotna jest proporcja. Zarówno za dużo wapnia uniemożliwia wchłanianie magnezu, jak i niedobór magnezu zmniejsza przyswajalność wapnia. Informacja ta szczególnie istotna jest podczas suplementacji, w czasie której wybór jednoskładnikowych preparatów nie zawsze jest dobry.

Napisz swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *