Rzeczy i sprawy warte zapamiętania
Pamięć potrzebna jest nie tylko w czasie nauki, ale także w życiu codziennym. Bez niej nie sposób prawidłowo funkcjonować, o czym z pewnością wiedzą osoby chore na Alzheimera. Dzisiaj podpowiemy Wam jak prawidłowo zadbać o swoją pamięć, aby służyła Wam na długie lata.
O tym warto pamiętać
Pamięć w dużej mierze zależy od prawidłowego funkcjonowania mózgu. Warto zatem zapamiętać jedną ważną zasadę: nieużywany mózg zanika, a wraz z nim osłabia się nasza pamięć. Wprowadź zatem odpowiednie ćwiczenia, które pomogą Ci poprawić funkcjonowanie własnego mózgu.
Rozróżnia się pamięć krótkotrwałą i długotrwałą. Każda z nich wymaga odmiennych ćwiczeń. Nie są ona skomplikowane i nie zajmą Ci dużo czasu. Wykonywane regularnie pomogą Ci zachować pamięć w świetnej kondycji na długie lata. Inne ćwiczenia są odpowiednie dla dzieci i dorosłych. W czasie nich Twoje dziecko również będzie świetnie się bawić. Dla dorosłych przewidziane są ćwiczenia, które pomogą selekcjonować uwagę, zwiększą koncentrację i dzięki nim szybciej uporają się z codziennymi obowiązkami.
Pamięć należy ćwiczyć całe życie. Dla seniorów również mamy parę wskazówek. Ich mózg nie jest już obarczony tak wieloma zadaniami, dlatego potrzebuje dodatkowych bodźców, aby pobudzić się do pracy. Zwykła gra w warcaby może w tym wypadku okazać się niezwykle pomocna. Dzięki ćwiczeniom pamięci zmniejszysz ryzyko chorób układu nerwowego w tym najgroźniejszej choroby Alzheimera.
Ponadto na pamięć duży wpływ ma także dieta. Dowiedz się, jakie składniki odżywcze powinny być obecne w najlepszej diecie na pamięć i koncentracje. Szczególnie pomocna może okazać się dla osób uczących się. Studenci w okresie sesji powinni szczególnie jej przestrzegać.
W nauce pomoże Wam ciekawość. Z pewnością zauważyliście nie raz, że o wiele łatwiej jest Wam uczyć się rzeczy, których jesteście ciekawi. Jeśli jednak w szkole wymagana jest od Was nauka także przedmiotów, które Was nie interesują, najlepiej spojrzeć na nie z nieco innej strony i odnaleźć w nich to, co Cię ciekawi. Wówczas 5 na klasówce murowane.
W funkcjonowaniu naszej pamięci dużą rolę odgrywają także neurony lustrzane. Nowych umiejętności najłatwiej uczymy się przez powtarzanie, dlatego nie bójmy się prosić o pomoc osób bardziej doświadczonych. Z pewnością pokarzą Wam jak najlepiej podejść do danego przedmiotu, a Wy powtarzając ich czynności z łatwością opanujecie nowe umiejętności.
Na sam koniec przedstawiamy Wam przydatne 7 wskazówek na poprawę koncentracji i uwagi. Czasami wystarczy dobrze skoncentrować się na wykonywanym zadaniu, aby sprawnie i szybko je wykonać, to samo tyczy się nauki. Koncentracja w tym wypadku to pierwszy stopień do sukcesu!