Jak poprawić pamięć i koncentrację? 7 skutecznych sposobów

16 18 20

Wraz z wiekiem zauważamy, że coraz częściej zdarza się nam o czymś zapominać, trudniej jest się skupić, a nauka przychodzi ciężej. Nie tylko w szkole czy na studiach powinniśmy dbać o funkcjonowanie naszego mózgu. Pamięć i koncentracja idą ze sobą w parze, jak przestanie działać jedno, to i drugie nie ma szans na powodzenie. Dbanie o zbilansowaną, pełną składników odżywczych dietę, ciągłe ćwiczenie pamięci i praca nad doskonaleniem funkcjonalności naszych szarych komórek, ważna jest w każdym wieku.

Jak poprawić pamięć i koncentrację?

1. Skup się na tym co robisz 

Aby jak najlepiej wykonywać każde zadanie, szczególnie jeśli wymaga ono od nas koncentracji i pracy umysłowej, należy skupić się na tym konkretnym celu, który mamy zamiar osiągnąć. Nie powinniśmy rozpraszać się innymi czynnościami. Angażując się w wykonywanie danej czynności, powinniśmy skupiać uwagę na zadaniu, by jak najlepiej przyswoić wiedzę oraz wykorzystać ją w 100%.

2. Unikaj wszelkich rozpraszaczy

Hałas nie sprzyja skupieniu uwagi na wykonywanym zadaniu.

Hałas nie sprzyja skupieniu uwagi na wykonywanym zadaniu.

By wzmocnić swoją pamięć i koncentrację, powinniśmy unikać sytuacji, kiedy wokół jest duży szum, wiele się dzieje, przez co mimowolnie odciągamy naszą uwagę od wykonywanej czynności. Włączony telewizor w tle, głośna muzyka, rozmowy osób obecnych w tym samym pomieszczeniu, nie sprzyjają wydajnej pracy umysłowej.

3. Dotleniaj mózg 

Ćwiczenia fizyczne podnoszą wydajność mózgu.

Ćwiczenia fizyczne podnoszą wydajność mózgu.

Wiadomym jest, że w dusznych pomieszczeniach gorzej nam jest się skoncentrować, jesteśmy senni i zmęczeni. Spacer na świeżym powietrzu, krótkie ćwiczenia fizyczne poprawią krążenie krwi i tym samym dostarczą porcję tlenu do mózgu, a on będzie mógł wydajniej pracować. 

4. Stale ćwicz umysł

Scrabble rozwijają sprawność umysłu, poprawiając pamięć i koncentrację.

Scrabble rozwijają sprawność umysłu, poprawiając pamięć i koncentrację.

Czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, gry typu scrabble, rozwiązywanie prostych zadań matematycznych czy układanie puzzli, gra w skojarzenia stale ćwiczy i poprawia stan naszej pamięci. Dostarczanie mózgowi dodatkowych bodźców do działania poprawia jego funkcjonowanie.

5. Dbaj o dietę

Zawarty w migdałach cynk poprawia sprawność intelektualną.

Zawarty w migdałach cynk poprawia sprawność intelektualną.

Dobrze zbilansowana, zdrowa dieta korzystnie wpływa nie tylko na układ nerwowy, ale także na funkcjonowanie całego organizmu. Produkty pełnoziarniste usprawniają funkcjonowanie mózgu m.in. dzięki zawartości folianów, które uczestniczą w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek, a także biorą udział w rozmnażaniu i rozwoju wszystkich komórek organizmu. Produkty bogate w cynk (ostrygi, małże, zarodki pszenne, migdały, fasola) poprawiają sprawność intelektualną, zapobiegając demencji starczej. Nie od dziś wiadomo, że spożywanie orzechów poprawia procesy myślowe. Dostarczają cennej witaminy E, a także chronią przed atakiem wolnych rodników.

6. Powtarzaj to, czego się nauczyłeś

Powtarzanie zdobytych informacji utrwali i ustabilizuje wiedzę.

Powtarzanie zdobytych informacji utrwali i ustabilizuje wiedzę.

Zdobytą wiedzę najlepiej utrwalisz, gdy to, czego się dowiedziałeś będziesz powtarzał co jakiś czas. Utrwali i usystematyzuje to wiedzę, a także wspomoże pamięć.

7. Korzystaj z rąk 

Zadania zręcznościowe poprawiają pamięć i koncentrację.

Zadania zręcznościowe poprawiają pamięć i koncentrację.

Okazuje się, że zadania wymagające użycia rąk (zręcznościowe) poprawiają pamięć i koncentrację. Ponadto zaangażowanie w codzienne czynności ręki niedominującej np. jeśli jesteśmy praworęczni, wykorzystywanie ręki lewej w czesaniu się czy myciu zębów, znacznie poprawia funkcjonowanie mózgu.

Przeczytaj również nasz artykuł na temat pokarmów, które poprawiają koncentrację!

Nasz mózg zawiaduje wszystkimi, najważniejszymi funkcjami organizmu. Ćwiczenie pamięci i koncentracji, stałe jej doskonalenie bardzo korzystnie wpływa na pracę mózgu. Ponadto dobra pamięć i umiejętność koncentracji na zadaniu to podstawowe cechy, które nie tylko pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie, ale dbanie o nie przez całe życie, zapewni dobrą kondycję umysłową w podeszłym wieku.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Jak poprawić pamięć i koncentrację? 7 skutecznych sposobów - 3.7/5. Oddano 841 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.

Opinie

  • Seba z koniakowa 16.11.2015, 6:06

    Bardzo pomocna poleca.

    Odpowiedz
    • Bonavita.pl 18.11.2015, 2:31

      My również polecamy, bowiem o pamięć należy dbać 🙂

      Odpowiedz
    • Janczasta 11.02.2017, 5:46

      Ja polecam też poszukać niekonwencjonalnych rozwiązań. W moim przypadku bardzo skuteczne są medytacje, koncentracje, czy na przykład afirmacje do nauki. Z afirmacjami mp3 uczę się naprawdę szybciej, tak ze dwa razy lepsze wyniki otrzymuję.

      Odpowiedz
      • Tamara 12.01.2018, 5:56

        O co chodzi z afirmacjami do nauki? 🙂

        Odpowiedz
  • barbara 05.12.2016, 5:03

    MÓZG ważna rzecz:) dbajmy o pamięć.

    Odpowiedz
  • Śwarno 03.02.2017, 12:35

    Mozg to nasz komputer, steruje calym organizmem. Musimy o niego dbac. Niestety czasem nie mamy wplywu na czyhajace na niego zagrozenia. Wiem cis o tym bo mozg mojej mamy zaatakowal intruz- opryszczkowe zapalenie mozgu przechodzila. Ma uszkodzony prawy plat skroniowy, juz nigdy nie bedzie taka jak przed choroba… ?

    Odpowiedz
  • kamila 12.08.2017, 5:41

    Ja bym dodała jeszcze jeden punkt – suplementy diety. Jeśli zainwestuje się w sprawdzony, to efekt jest naprawdę zaskakujący.

    Odpowiedz
  • Andrzej 28.08.2017, 11:00

    Na pamięć i koncentrację oprócz spożywania orzechów polecam pić sok z owocu granatu, buraka i winogron. Mi taki sok pomaga więc polecam.

    Odpowiedz
  • dusia 10.10.2017, 9:32

    Mam już swoje lata, więc zaczęłam zauważać, że pamięć nie ta i trudniej też mi się koncentrować. Dlatego zaczęłam brać ekstrakt z miłorząbu japońskiego, który ma zbawienny wpływ na pamięć i koncentrację.

    Odpowiedz
  • Bozenay 13.03.2018, 8:15

    Ja stosuje też mieszankę ziołowa Herbatka dla studentów, mimo że studentem już dawno nie jestem 😉

    Odpowiedz
  • Pig 31.03.2018, 12:31

    Mozg to moj komp.
    Trenuj a bedziesz wielki
    Ale jak ktos jak ja traci pamiec a mam 37 lat nawt krutkotrwala to co ja mam robic isc i sie pow.
    Jakies srodki farmalogiczne
    Magnez nie wchodzi w gre
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • adrianna 30.05.2018, 6:28

    Jak zauważyłam, ze się zrobiłam zapominalska i zaczęłam mieć problemy z koncentracją, to sobie w aptece kupiłam suplement herbaya z wyciągiem z miłorzębu japońskiego i skutecznie mi się poprawiła praca mózgu

    Odpowiedz
  • nonna 11.10.2018, 10:26

    ja też sobie zakupiłam te kapsułki bo od pewnego czasu mam wrażenie, że moja pamięć to sito po prostu. No i polecali mi w aptece te kapsułki, że bardzo skuteczne, bo zawierają ekstrakt, a nie sproszkowane rośliny

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone