Ginkgo biloba (miłorząb japoński) – działanie, tabletki, cena, opinie
Aktualizacja: 22 czerwca, 2017
Od XVIII wieku na terenie parku zamkowego w Łańcucie oczy zachwyca drzewo o niezwykłych właściwościach, z którego to dobrodziejstwa korzystano już 2800 lat przed narodzeniem Chrystusa. Wówczas wykorzystywano nasiona Ginkgo biloba do leczenia zmian zwyrodnieniowych mózgu [4].
Ginkgo biloba
Na terenach Dalekiego Wschodu, w szczególności w Chinach rosną od niemal 4 tysięcy lat niezwykłe drzewa, których liście i owoce na przestrzeni dziejów wykorzystywano do celów leczniczych. Drzewo to znane jako miłorząb japoński (łac. Ginkgo biloba L.) jest gatunkiem reliktowym, wyróżniającym się imponującą wysokością dochodzącą aż do 40 metrów, dużymi liśćmi o skórzastej blaszce, kształtem przypominającej japoński wachlarz. Z uwagi na fakt, iż gatunek ten przetrwał aż do naszych czasów, w krajach Dalekiego Wschodu: w Chinach, Japonii i w Korei, uchodzi on za symbol długowieczności i niebywałej odporności na różne warunki klimatyczne. Ginkgo biloba apogeum zainteresowania w europejskim lecznictwie klinicznym osiągnął dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku.
Ginkgo biloba – działanie
Badania dowodzą, iż za właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne tej żywej skamieliny odpowiedzialne są biologicznie aktywne związki zwane flawonoidami oraz laktonami terpenów. Z wysuszonych liści miłorzębu sporządza się standaryzowane ekstrakty (24% ginkoflawonoglikozydów i 6% laktonów terpenowych), wykorzystywane powszechnie w medycynie, a także jako przedmiot licznych badań klinicznych. Wyciąg z suchych liści Ginkgo biloba jest najczęściej stosowanym preparatem pochodzenia naturalnego nie tylko w krajach europejskich, ale również w Stanach Zjednoczonych. Z uwagi na swoje właściwości neuroprotekcyjne i antyoksydacyjne, może stosowany być z powodzeniem w terapii różnych schorzeń o podłożu rodnikowym m. in. zaburzeń funkcji poznawczych związanych z procesami starzenia się organizmu, lekkich stanów otępiennych oraz zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego [1]. Na rynku krajowym preparaty Ginkgo biloba dostępne są pod postacią nalewek (Tinctura Ginkgo bilobae), wyciągów, drażetek, tabletek oraz kropli [2, 4].
Ginkgo biloba – tabletki
Suchy ekstrakt z liści (EGb 761) stanowi podstawowy składnik preparatu farmaceutycznego, dostępnego w postaci tabletek lub kropli. Wśród licznych preparatów leczniczych na bazie wyciągu z miłorzębu dwuklapowego na rynku farmaceutycznym wyróżnia się m. in. Seredrin, Bilobil, Tanakan, Tebokan, Keveri, Craton, Ginkgobil, Ginkgosan, Teboforan, Rokan, Genoforce, Tebonin i Ginkgofar [2]. Preparaty te są szczególnie polecane osobom starszym z objawami demencji (zawroty głowy, szum w uszach, pogorszenie pamięci, zmienność nastrojów, lęki, dezorientacja). Ponadto wspomagają krążenie obwodowe i mózgowe, dzięki czemu mogą zapobiegać udarom. Stosowane jako suplementy diety wspierają pracę mózgu i mają istotny wpływ na procesy zapamiętywania oraz zdolność koncentracji.
Ginkgo biloba – cena
Współczesny rynek farmaceutyczny oferuje szeroką gamę preparatów zawierających naturalny wyciąg z liści Ginkgo biloba. Zakres cenowy jest dość zróżnicowany, bowiem zależy w głównej mierze od zawartości standaryzowanego ekstraktu, ilości tabletek oraz firmy, która go produkuje. Dostępne w dawkach leczniczych ( 120–240 mg) preparaty takie jak Bilobil intense kosztują w granicach 24–49 złotych za 60 tabletek. Inny znany preparat ziołowy – Tebokan produkcji niemieckiej firmy Dr. Willmar Schwabe GmbH & Co. KG kosztuje około 48 złotych za 50 tabletek (40 mg ekstraktu z miłorzębu w jednej tabletce). Preparaty tej samej firmy zawierające 120 mg ekstraktu w jednej tabletce można kupić za 47 złotych (30 tabletek). Producent rekomenduje stosowanie preparatu szczególnie osobom z objawami lekkiego uszkodzenia funkcji mózgowych takimi jak zaburzenia pamięci, osłabienie koncentracji, depresja czy zawroty głowy.
Ginkgo biloba – opinie
Istnieje wiele badań potwierdzających korzystne działanie ekstraktów z miłorzębu japońskiego, szczególnie w leczeniu początkowych stadiów choroby Alzheimera, z objawami demencji starczej. Dzięki bogactwu składników aktywnych oraz swym niezwykłym właściwościom Ginkgo biloba znalazł zastosowanie w kosmetyce w produkcji kremów przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej i naczynkowej, toników, żeli, szamponów oraz odżywek do włosów. Należy mieć na uwadze fakt, iż liście miłorzębu zawierają kwasy ginkgolowe, którym to przypisywane jest działanie alergizujące. Mając na względzie ten fakt, uznano, iż standaryzowane wyciągi z Ginkgo biloba nie mogą zawierać więcej niż 0,0005% kwasu ginkgolowego [3]. Według autorów licznych badań klinicznych padają jednoznaczne stwierdzenia, iż stosowanie preparatów zawierających wyciąg z liści Ginkgo biloba niesie bardzo niskie ryzyko działań niepożądanych, objawiających się najczęściej bólem głowy, reakcją uczuleniową oraz łagodnymi zaburzeniami przewodu pokarmowego (nudności, wymioty biegunka). Głównym problemem klinicystów podczas terapii z zastosowaniem wyciągów z miłorzębu są jego właściwości antykoagulacyjne. W związku z powyższym, chcąc rozpocząć leczenie preparatami z Ginkgo biloba, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, a przede wszystkim zasięgnięcie konsultacji lekarskiej, szczególnie osobom przyjmującym inne leki o działaniu przeciwzakrzepowym (heparyna, warfaryna, aspiryna) [1].
Niepodlegającym dyskusji jest fakt, iż Gingko biloba jest surowcem roślinnym godnym uwagi i dalszych badań klinicznych. Korzyści zdrowotne są wynikiem jego właściwości antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. Zawarte w nim aktywne biologicznie związki wykazują dobroczynny wpływ nie tylko na procesy zapamiętywania, szumy uszne czy zawroty głowy, ale także dają ogromną nadzieję na poprawę funkcji poznawczych dla osób starszych z objawami demencji lub chorobą Alzheimera. Ponadto działanie przeciwutleniające preparatów z miłorzębu może znaleźć zastosowanie w profilaktyce oraz leczeniu chorób sercowo-naczyniowych [1].
Literatura:
- Bodalski T., Karłowicz – Bodalska K. 2006. Ginkgo biloba L. – miłorząb dwuklapowy (chemizm i działanie biologiczne). Postępy Fitoterapii, 4, 195-205.
- Kalisz O., Wolski T., Gerkowicz M. 2005. Miłorząb japoński – pomnik przyrody i roślina lecznicza. Postępy Fitoterapii, 3-4, 87-90.
- Kalisz O., Wolski T., Gerkowicz M. 2005. Terapia zaburzeń krążenia obwodowego i mózgowego przy użyciu preparatów z miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba). Postępy Fitoterapii, 3–4, 91-97.
- Klaudel L. 2005. Miłorząb japoński. Panacea, 2 (11), kwiecień-czerwiec 2005, 16-18.
Zdecydowanie miłorząb zasługuje na szersze zainteresowanie, bo jego właściwości rozjaśniające umysł i poprawiające mikro krążęnie jest niezastąpione. Bardzo korzystne są ekstrakty z rośliny, szczególnie te, które są badane na zawartość kwasów kinkolowych.