Lecytyna sojowa – właściwości i funkcje. Jaka jest najlepsza lecytyna?
Lecytyna (fosfatydylocholina) to związek należący do grupy fosfolipidów otrzymywany najczęściej z żółtek kurzego jaja i ziaren soi. W organizmie człowieka występuje w każdej komórce ciała, przede wszystkim jako składnik błon komórkowych i pełni wiele ważnych funkcji. Łączy w sobie ważne właściwości dietetyczne, fizjologiczne, farmaceutyczne i technologiczne.
Właściwości lecytyny
Lecytyna wykazuje wiele ważnych właściwości, które wpływają dobroczynnie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zapobiegają występowaniu pewnych schorzeń. Oto najważniejsze z nich:
- poprawia pamięć i koncentrację, wpływa na działanie układu nerwowego,
- uczestniczy w procesach przemiany materii, wspomaga trawienie,
- stanowi barierę ochronną ścian żołądka,
- wspiera pracę wątroby, pomaga oczyszczać organizm z toksyn,
- ułatwia wchłanianie niektórych witamin, minerałów i składników odżywczych,
- zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej, sprzyja odchudzaniu,
- działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo,
- zapobiega miażdżycy i zawałowi, rozrzedza krew, obniża poziom cholesterolu LDL,
- opóźnia procesy starzenia się,
- pomaga zachować sprawność seksualną mężczyzn.
Lecytyna słonecznikowa, rzepakowa
Lecytyna słonecznikowa i rzepakowa w postaci płynnej wykazują podobny skład fosfolipidów w porównaniu do sojowej. Nie zawierają alergenów ani organizmów modyfikowanych genetycznie. Stosuje się je do produkcji suplementów diety. Są naturalnymi emulgatorami z powodzeniem wykorzystywanymi, m.in. w gastronomii. Przedłużają okres przydatności produktów oraz poprawiają ich jakość.
Lecytyna sojowa funkcje
Lecytyna sojowa jest wykorzystywana przede wszystkim w przemyśle spożywczym do wyrobów cukierniczych jako substancja emulgująca. Oprócz tego znajduje zastosowanie w medycynie i dietetyce. Jej suplementy poprawiają zdolność zapamiętywania, koją nerwy. Są polecane przede wszystkim osobom narażonym na stres i uczącym się lub pracującym umysłowo. Ponadto obserwuje się poprawę profilu lipidowego, pomoc w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, a także skrócenie trwania rekonwalescencji.
Lecytyna – jaka najlepsza?
Lecytyna składa się około w ⅓ z oleju, którego skład i proporcje kwasów tłuszczowych są uzależnione od surowca z jakiego została pozyskana. Olej słonecznikowy i sojowy charakteryzują się niekorzystną proporcją kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 w porównaniu do lecytyny rzepakowej, w której zależność ta jest lepsza dla kondycji zdrowotnej organizmu. Ponadto na rynku można napotkać się na produkty, np. suplementy diety z lecytyną pochodzącą od soi modyfikowanej genetycznie. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na etykietę i sprawdzić informację, czy produkt jest wolny od GMO.
Podsumowując, lecytyna to ważny związek wpływający na prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów w organizmie człowieka. Do organizmu można ją dostarczyć spożywając produkty naturalne lub stosując odpowiednie suplementy diety. Wśród zbóż, z których pozyskiwany jest ten składnik najkorzystniejszy skład kwasów tłuszczowych posiada rzepak. Należy także zwracać uwagę, czy w produktach i suplementach lecytyna nie została pozyskana z organizmów modyfikowanych genetycznie.
Literatura:
Kulawik A., Tal-Figiel B., Warżel M., 2011. Lecytyna i jej rola w farmaceutycznych emulsjach suchych. Inż. Ap. Chem., 50, 5, 62-63