Owsica – objawy, przyczyny, leczenie domowymi sposobami oraz dieta

16 18 20

Enterobioza (owsica) – powszechna choroba wśród dzieci i nie tylko. Poznaj remedia na wywołujące ją pasożyty.

Owsica

Enterobioza (owsica) – inwazyjna choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienia – owsika ludzkiego (Enterobius vermicularis). Nazwa owsików pochodzi od kształtu ciała samicy przypominającego ziarnko owsa. Owsiki to robaki pasożytujące w jelicie grubym człowieka. Są najbardziej rozpowszechnionymi pasożytami, zwłaszcza u dzieci – nosicielem jest co piąte dziecko. Przebieg choroby zależy od liczby pasożytów i odporności żywiciela – chore dzieci z powodu silnego swędzenia w okolicy odbytu źle sypiają.

Robak ten jest barwy białawej. Przyczepia się do ściany jelita i żywi się jego zawartością. Samice żyją ok. 4 tyg.  Składają jaja w jelitach, z których wylęgają się owsiki osiągające pełną dojrzałość w ciągu 2–4 tygodni. Po tym czasie samica wychodzi na zewnątrz i składa jaja na skórze w okolicach odbytu.

Owsica – objawy

Najczęstszymi objawami są m.in. swędzenie w okolicy odbytu, pobudzenie, wiercenie się w nocy i zgrzytanie zębami podczas snu. Dodatkowo może wystąpić brak apetytu, obgryzanie paznokci przez dzieci, podkrążone oczy, bóle głowy lub brzucha, zaburzenia wypróżniania, zapalenie skóry czy wysypka.

W zaawansowanym stadium może dojść do zagnieżdżenia się dużej ilości owsików w wyrostku robaczkowym, co daje podobne objawy do zapalenia wyrostka.

Owsica – przyczyny

Wydzielina pokrywająca jaja jest czynnikiem wywołującym świąd. Drapanie okolic odbytu umożliwia rozprzestrzenianie jaj na ręce, a stamtąd na przedmioty, bieliznę lub bezpośrednio do ust. Jaja zachowują zdolność zarażania przez ok. 3 tygodnie.

Niestety owsicą można się też zarazić nie tylko poprzez „brudne ręce”, również przez wdychanie jaj owsika rozpylonymi w kurzu, jak też tymi, które zostały na pościeli czy innych przedmiotach z którymi miał kontakt zakażony.

Owsica – leczenie

Leczenie polega na podaniu chemioterapeutyku. Dawka mebendazolu wynosi 100 mg (we wszystkich grupach wiekowych), albendazolu 400 mg, lub 11–14 mg/kg masy ciała (we wszystkich grupach wiekowych) lub pyrantelu w dawce 10 mg/kg m.c. (maks. 1,0 g). Kurację pyrantelem powtarza się po 2 tygodniach, albendazolem i mebendazolem po miesiącu. Leczeniu powinny poddać się wszystkie osoby mieszkające razem z zakażonym. Należy zachować szczególną dbałość o higienę osobistą, częstą zmianę pościeli. Po 14 dniach od zakończenia leczenia należy wykonać badanie kontrolne na obecność jaj owsików. O zastosowaniu farmakologii decyzję powinien podjąć lekarz.

Owsica dieta

Podczas leczenia należy stosować dietę z ograniczeniem węglowodanów (głównie cukrów prostych i słodyczy) i podawanie dużej ilości błonnika, np. babka płesznik, kasze, jabłka, suszone śliwki. Zapobiegnie to namnażaniu się owsików, które żywią się tym rodzajem pokarmu, natomiast błonnik pozwoli oczyścić jelita – siedlisko pasożytów.

Odpowiednia dieta będzie wspomagała detoksykację z toksyn pasożytniczych z przewodu pokarmowego oraz działać ochronnie na śluzówkę jelita, podczas stosowania, wzmacniając mikroflorę. Wśród domowych sposobów na owsiki znajduje się spożywanie produktów kiszonych i fermentowanych jak kapusta, ogórki, maślanka, kefir.

Dobrze sprawdza się w tym przypadku dieta przeciwgrzybicza i przeciwpasożytnicza.
Nie wolno spożywać mleka, słodzonych napojów, kawy rozpuszczalnej. Powinno wystrzegać się przede wszystkim rafinowanych produktów z białej mąki pszennej, białego ryżu oraz zawierających cukier. Na ich miejsce należy wprowadzić pełnowartościowe produkty jak mąkę z pełnego przemiału, ryż brązowy, warzywa i owoce. Pomogą one zapewnić niezbędne witaminy i mikroelementy, a także odpowiednią podaż błonnika.

Należy pamiętać, że aby zapobiec nawrotom infekcji najlepszymi domowymi  sposobami na walkę z owsicą jest dbałość o higienę. Mycie rąk po wyjściu z ubikacji i przed przygotowaniem posiłków. Utrzymywanie w czystości naczyń i sprzętów kuchennych. Poddawanie żywności działaniu odpowiedniej obróbki termicznej. Mycie warzyw, owoców, jaj oraz picie przegotowanej wody.

Codzienne odpowiednie nawyki są podstawą do zachowania organizmu w zdrowiu i zapobieganiu infekcjom pasożytniczym.

 

Literatura:

 • G. Małachow., „Życie bez pasożytów” wyd. ABA, 2009
 • G.C. Cook. Enterobius vermicularis infection. Hospital for Tropical Diseases, London. [dostęp online] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1375686/
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Owsica – objawy, przyczyny, leczenie domowymi sposobami oraz dieta - 3.3/5. Oddano 43 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • Dagmara 01.06.2017, 11:19

  Od kiedy Pyrantelum Medana jest bez recepty, wielu mamom pewnie ulżyło, że nie muszą dzieciaczków karmić czosnkiem a smaczną morelkową zawiesiną.

  Odpowiedz
 • kasia 25.07.2017, 8:36

  Pyrantelum medana dobrze radzi sobie z owsikami, kuracja trwa 3 tygodnie a po kolejnych trzech należy ją powtórzyć

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone