Babka płesznik. Stosowanie i działanie cudownych "nasion zdrowia"

16 18 20

To co daje nam natura, nierzadko okazuje się cennym źródłem zdrowia. Znane zioła z powodzeniem zastępują drogie farmaceutyki, dając przeważnie ten sam lub podobny efekt działania. Nie inaczej jest w przypadku babki płesznik, a właściwie jej prozdrowotnych nasion, wzbudzających coraz większe zainteresowanie, nie tylko ze względu na właściwości odżywcze, ale i wspomagające odchudzanie.

Babka płesznik

O roślinie pochodzącej z rejonów Morza Śródziemnego jest coraz głośniej, przede wszystkim ze względu na jej silne działanie oczyszczające, wspomagające pracę przewodu pokarmowego, a nawet poprawiające odporność organizmu. Nasiona babki płesznik wyglądem przypominają siemię lniane. Po zanurzeniu w wodzie wytwarzają charakterystyczny kleik będący skutecznym środkiem na problemy trawienne. Brunatne nasiona rośliny zawierają duże ilości błonnika, białka, steroli i aukubinę występującą również między innymi w liściach babki lancetowatej.

Babka płesznik – działanie

W medycynie naturalnej nasion babki płesznik używa się najczęściej jako środek przeczyszczający, szczególnie przydatny przy zaparciach, zwłaszcza u osób cierpiących na hemoroidy. Dodanie ich do diety łagodzi podrażnienia ścian jelit, przełyku i odbytu, a dzieje się tak za sprawą ich właściwości śluzowatych.

Ze względu na wysoką zawartość błonnika, nasiona babki płesznik wykazują działanie pobudzające pracę przewodu pokarmowego i poprawiające perystaltykę jelit. Świetnie poradzą sobie z problemami trawiennymi i przyspieszą przemianę materii. Błonnik to substancja znana także z właściwości obniżających poziom cholesterolu we krwi, oczyszczających organizm ze szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich i innych związków rakotwórczych.

Nasiona tej egzotycznej rośliny obniżają poziom złego cholesterolu we krwi (LDL), jednocześnie podnosząc poziom jego „dobrego” odpowiednika HDL. To cecha szczególnie istotna dla osób borykających się  chorobami serca, miażdżycą czy innymi schorzeniami układu krążenia.

WażneDziałanie LDL polega na transporcie cholesterolu z wątroby do tkanek, a w przypadku, gdy jego stężenie jest za wysokie, nadmiar LDL (lipoprotein o niskiej gęstości) odkłada się w tętnicach wieńcowych w postaci tzw. blaszek miażdżycowych, tworząc złogi, co w następstwie prowadzi do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych. Działanie zapobiegające tworzeniu się złogów i zwężaniu tętnic ma frakcja HDL, zwana inaczej „dobrym” cholesterolem, który przeciwnie do LDL transportuje cholesterol z komórek ciała do wątroby, powodując tym samym, iż jego nadmiar usuwany jest z organizmu wraz z żółcią. Działanie HDL pozwala zminimalizować ryzyko występowania nadciśnienia, wylewów, a nawet zawałów serca.

Przeprowadzone badania wykazały, że substancje zawarte w nasionach tej drogocennej rośliny mają zdolność regulacji stężenia glukozy i insuliny we krwi. Podwyższony poziom cukru w organizmie, często staje się przyczyną powstawania hiperglikemii (przecukrzenia), będącej poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Hiperglikemia jest chorobą wykrywaną stosunkowo późno, a jej obecność może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, jak uszkodzenie nerwów czy niewydolność nerek.

WażneCo więcej, nadmiar cukru we krwi jest główną przyczyną tworzenia cukrzycy typu 2 i coraz częściej występującej nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci otyłości. Dzieje się tak, gdyż glukoza której organizm nie jest w stanie wydalić lub spożytkować na przykład podczas wysiłku fizycznego odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej powodując tym samym wzrost masy ciała.

Nasiona babki płesznik mogą okazać się pomocne przy odchudzaniu, gdyż zawarty w nich błonnik pęcznieje pod wpływem wody i temperatury. Opóźnia w ten sposób moment, w którym pożywienie opuszcza żołądek i daje tym samym długotrwałe uczucie sytości. Ponadto, błonnik wykazuje właściwości oczyszczające, działa jak absorbent ograniczając wchłanianie przez organizm szkodliwych toksyn, jednocześnie ułatwiając ich wydalanie. Jednym z ważniejszych składników nasion babki płesznik jest aukubina o właściwościach przeciwzapalnych, bakteriobójczych oraz przeciwwirusowych.

Babka płesznik – jak stosować?

Najlepiej nasiona spożywać na chłodno, gdyż wysoka temperatura może osłabić działanie występujących w roślinie składników i zmniejszyć ilość wartości odżywczych. Można jeść zarówno całe nasiona rośliny, dodając je choćby do jogurtu naturalnego, jak i powstały z nich przy kontakcie z wodą kleik. Dawkowanie nasion zależne jest od wieku – dorośli powinni spożywać ok. 8 łyżeczek dwa lub trzy razy dziennie, natomiast dawka odpowiednia dla dzieci to nie więcej niż 2 łyżeczeki Nasiona można dodać do kompotu lub herbaty, spożywać z miodem lub owocami. Ważne jest, aby w diecie zawierającej nasiona babki płesznik pić dużo wody (przynajmniej 1,5 litra na dzień). Ich stosowania nie zaleca się przy niedrożności jelit oraz występujących z nieznanych przyczyn bólów brzucha, gdyż mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne w postaci wymiotów, a także nasilenie objawów.

Babka płesznik jako jedna z nowości dostępnych na polskim rynku wzbudza duże zainteresowanie, szczególnie wśród osób propagujących zdrowy styl życia i odżywiania. Warto wiedzieć, że jej nasiona mogą stosować wszyscy, a co więcej bezpieczne są zarówno dla dorosłych, dzieci jak i kobiet w ciąży. Wprowadzenie tej egzotycznej rośliny do codziennej diety zgodnie z zaleceniami, z pewnością pozwoli na dłużej zachować organizm w dobrej formie.

Literatura:

 1. Król D., Babka płesznik (Plantago psyllium L.) – wartościowa roślina lecznicza, „Postępy Fitoterapii” 2009, nr 4, s. 256–259, http://www.czytelniamedyczna.pl/2663,babka-pesznik-plantago-psyllium-l-wartociowa-rolina-lecznicza.html [dostęp 21.10.2018].
 2. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, „Medycyna Rodzinna” 2015, nr 1, s. 18–22, http://www.czytelniamedyczna.pl/5194,spirulina-i-blonnik-witalny-a-leczenie-otylosci.html [dostęp 21.10.2018].
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Babka płesznik. Stosowanie i działanie cudownych "nasion zdrowia" - 3.6/5. Oddano 1034 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • Gabi 04.02.2016, 6:13

  LDL nie odkłada się w tętnicach, jest tam , aby wspomagać uszkodzone ścianki tętnic. Jest „maścią” leczącą rany. Blaszkę miażdżycową tworzy wapń.

  Odpowiedz
  • jakm 15.02.2016, 1:26

   dokładnie

   Odpowiedz
   • Bonavita.pl 16.02.2016, 6:52

    Cholesterol oczywiście jest niezbędny do życia. Problemem jest natomiast zbyt duża jego ilość. Podwyższony poziom cholesterolu nie jest przyczyną powstania blaszki miażdżycowej w tętnicach, jednak sprzyja jej tworzeniu, jest on jednym z wielu czynników zwiększających ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

    Odpowiedz
    • Magdalena 12.11.2016, 8:55

     Podwyższony cholesterol nie jest przyczyną a skutkiem zmian chorobowych w organizmie. Regulując trawienie, m.in. przy pomocy nasion babki, wpływamy na zmniejszenie lub wycofanie zmian chorobowych, a tym samym zmniejsza się poziom cholesterolu. Babkę polecam gorąco.

     Odpowiedz
     • Rafał 28.10.2018, 1:50

      Dokładnie, cholesterol jest skutkiem, a nie przyczyną zmian chorobowych, na pohybel farmaceutycznej big farmie i jej pieskom.

  • Grażyna 25.02.2018, 9:43

   Do Gabi. LDL nie odkłada się w tętnicach tworząc blaszkę miażdżycową, pod warunkiem ,że poziom homocysteiny jest odpowiednio niski. I własnie homocysteina leczy uszkodzone ściany naczyń krwionośnych. W przeciwnym razie przy wysokim poziomie LDL powstają blaszki miażdżycowe.

   Odpowiedz
  • Krystyna z Berlina 05.08.2019, 8:06

   Tak jest,swieta prawda!!!

   Odpowiedz
 • Marial 02.04.2016, 8:20

  Babka plesznik mnie uratowała od zaparć wystarczy mi 1 łyżeczka ramo i jest super.Borykalam się przez lata z tym problemem.Maria.

  Odpowiedz
  • Bonavita.pl 06.04.2016, 10:55

   Bardzo się cieszymy, że naturalne sposoby pomogły Ci w problemach zdrowotnych! Babka płesznik rzeczywiście dzięki dużej zawartości błonnika świetnie działa m.in na zaparcia 🙂

   Odpowiedz
 • Dana 04.07.2016, 1:29

  U mnie niestety nie zadziałało, myślę że nie jedyną taką rozczarowana osoba,

  Odpowiedz
  • Bonavita.pl 11.07.2016, 12:19

   Naturalne produkty wymagają regularności i oczywiście dłuższego stosowania niż leki, aby zobaczyć rezultaty. Być może zbyt szybko się zniechęciłaś?

   Odpowiedz
 • [email protected] 13.11.2016, 7:06

  Dla mnie jest idealna na zaparcia

  Odpowiedz
 • Ewa 29.11.2016, 6:19

  Na mnie babka płesznik działa REWELACYJNIE……byłam sceptyczna,nie wierzyłam…….biorę ją od 2 miesięcy i efekty widoczne są……schudłam 6kg i samopoczucie mam lepsze

  Odpowiedz
 • Daniel 11.01.2017, 5:19

  Mnie pomogła z uwagi na problemy ze wzwodem…

  Odpowiedz
 • faustyna 25.04.2017, 9:49

  na mnie nie działa ale może za krótko stosuje

  Odpowiedz
 • Marcelina 27.04.2017, 11:30

  Faustyna, a ile stosujesz? Ja codziennie jedna łyżeczka colon c do porannej owsianki i niemal od razu mam efekty. On zawiera babkę jajowatą, jest bardzo skuteczna w walce i z zaparciami i nadprogramowymi kilogramami. Może zmień preparat, albo zwiększ podawanie, można chyba około 2 łyżeczki.

  Odpowiedz
 • marek wawa 25.05.2017, 6:49

  działa i czyści jelita, nie powodując biegunki. Jest super. Smak ma nieutralny

  Odpowiedz
 • Nati 01.06.2017, 12:33

  Używam od roku. Rewelacja, bo opanowałam wzdęty brzuch, powoli schudłam bez efektu jojo i codziennie rano odwiedzam toaletę bez problemów, które wcześniej jednak miały miejsce. Podleczyłam też hemoroidy, które mi dokuczały.

  Odpowiedz
 • Ania 21.08.2017, 11:47

  proszę o informację, czy po zalaniu łusek – należy pić tylko powstały kleik czy razem z łuskami?

  Odpowiedz
  • Remo 07.01.2018, 10:22

   Pić wszystko razem z nasionami

   Odpowiedz
 • Ala 12.10.2017, 8:09

  Dla tych, którzy nie mają problemy z jelitami moze dobre, cały miesiąc używałam z marnym skutkiem. Coś jak ma pomóc powinno zadziałać przynajmniej po kilku dniach.

  Odpowiedz
 • Dana 11.01.2018, 2:20

  Postanowiłam spróbować ponieważ mam problemy

  Odpowiedz
 • Darek 11.01.2018, 8:31

  Byłem w szoku, już na drugi dzień problem zaparć znikł. Do tego częsta krew przy wypróżnianiu (szczelina odbytu) również i tu odczułem znaczącą poprawę. Tyle leków, lekarzy, super proktologów już zaliczyłem i ciągle nic a tu taka niepozorna roślina u mnie zdziałała cuda. Biorę regularnie 2X3 łyżeczki z ciepła wodą plus łyżeczka miodu, nawet smakuje, gorsze rzeczy pilo się. Dla mnie mega.

  Odpowiedz
 • Justyna 23.02.2018, 8:13

  3 łyżeczki wymieszać z 400 ml wody tak mam na opakowaniu to ma pić syn nie wiem czy da rade dużo trochę czy można to podzielić na dwie dawki rano wieczór proszę o pomoc?

  Odpowiedz
 • janka 04.04.2018, 12:02

  Biorę babkę płesznik od dwóch miesięcy 2×4 łyżeczki dziennie skończyły się problemy z wypróżnianiem a o reszteę poprawy mojej zdrowotności oczekuję.Mam nadzieję że czas spożywania zadziała pozytywnie

  Odpowiedz
 • Eva 21.06.2018, 9:24

  Ja pije regularnie od paru miesięcy, działa rewelacyjnie na jelita, ulga w wypróżnianiu, i z hemoroidami problemów nie ma. Super nasionka, jesli ktos ma problemy z trawieniem to naprawdę polecam. Ja pije dwie łyżeczki zalane zimna woda, może byc sok rownież.

  Odpowiedz
 • Jadwiga 07.09.2018, 5:56

  Pomozcie ! Ja biore od 10 dni I sa marne rezultaty …do tego mam niesamowity problem z hemoroidami …moze cos nie tak robie …2 luzeczki zalewam letnia woda I wypijam po 5 min.,pije kolo 3 litrow wody codziennie

  Odpowiedz
  • @gr@fk@ 07.10.2018, 10:09

   Do Jadwiga…. 20 minut musza sie moczyc nasiona w chlodnej wodzie

   Odpowiedz
  • Jan 28.10.2018, 2:26

   Jadwiga, trzeba udrożnić ziołami układ pokarmowy:
   1. babka plesznik lub nasiona lnu
   2. sok z aloesu do picia i smarowania hemoroidów, na trawienie
   3 wrotycz ziele, 1.5 dużej łyżki na szklankę wody, zaparzyć i pić 2x doba – trawienie, pasożyty
   4. jarzębina owoc, grubo zmielić, zaparzyć, 1 duża łyżka na szklankę wody i pić 2x doba, trawienie – koniecznie owoce zamroź na dwie doby, bo inaczej się strujesz
   Dodatkowo hemoroidy:
   – po wypróżnianu delikatne mycie bardzo łagodnym nieszczypiącym mydłem
   – troxerutin w tabletkach, w aptece kupisz
   – pycnogenol w tabletkach polskiego producenta, też apteka lub allegro
   – całkowicie unikaj marketowych słodkości, batoników, czekolad, chipsów etc.
   – popróbuj maść końską ( z kasztanów) do smarowania, ale ostrożnie. Próbe zrób na ręce. Chwilę pali, potem ulga.
   – czystość odbytu KONIECZNA, nawet gdyby trzeba się myć 10x dziennie. Piecze – myj bardzo delikatnie.
   – kup psa i na spacery 2 godziny codziennie 😉 lub inny ruch. Nie wolno się przesilać, ale trzeba się dużo ruszać i chodzić. Gimnastyka codziennie. Pracujesz przy biurku – co godzinę przerwa i 10 minut chodzenia!

   Taka kuracja miesiąc lub dwa i po hemoroidach często nie ma śladu. Poprawa wypróżniania będzie bardzo szybkoi. Na mnie działa, a miałem bardzo bolące hemoroidy, już prawie zniknęły i znowu daje się żyć 🙂 Zawsze warto, żeby lekarz zerknął na hemoroidy, bo różne są ich przyczyny. W każdym razie gumkowanie na końcu, najpierw zioła.

   Odpowiedz
 • maria 12.11.2020, 11:15

  ja nie czekam aż zrobi się galareta, po prostu wsypuję mielone nasionka / 2 łyzeczki/ deo letniej wody i od razu wypijam. Myślę, że galaretka utworzy się w zoładku lub jelitach. Piję od tygodnia. Mam lepszy stolec, a tak to nękały mnie sluzowate biegunki, ssanie żoładka , oraz ból watroby i trzustki. Zobaczymy co bedzie dalej.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone