Ogórki kiszone. Właściwości, witaminy i sekret dobrego przepisu
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Ogórki kiszone to produkt, który bardzo dobrze jest nam znany. Służą jako baza surówek, zupy ogórkowej czy jako zdrowa przekąska. Ogórki gruntowe poddane procesowi kiszenia nabierają nowych właściwości, co wzbogaca warzywo o cenne składniki odżywcze. W zależności od czasu kiszenia możemy uzyskać lekko kwaszony produkt (ogórki małosolne) lub popularne przetwory na zimę (ogórki kiszone).
Ogórki kiszone
Ogórki kiszone to nic innego jak poddane kiszeniu świeże, zielone ogórki gruntowe. Zalane osoloną wodą z różnymi dodatkami, podlegają procesowi kiszenia. Proces ten opiera się na fermentacji mlekowej, która prowadzona jest przez bakterie mlekowe, nie tylko konserwując żywność, ale także nadając ogórkom ciekawego, charakterystycznego, kwaśnego smaku oraz dodatkowych walorów odżywczych. Wynikiem procesu kiszenia jest rozkładanie cukrów prostych, które znajdują się w komórkach roślinnych na kwas mlekowy.
Ogórki kiszone – właściwości
Ogórki są polecanym warzywem w dietach odchudzających. Kiszenie sprawia, że stają się lekkostrawne i pełne wartości odżywczych, nie tylko wspomagając proces odchudzania, ale także korzystnie wpływając na organizm, wzmacniając go. Świetnie nadają się także do oczyszczania organizmu z toksyn. Posiadają właściwości minimalizujące obrzęki i usuwające nagromadzoną w ciele wodę. Poprawiają trawienie i przyspieszają perystaltykę jelit, wzmagając produkcję soków żołądkowych.
Kiszenie jest procesem, który konserwuje żywność, co za tym idzie pozwala na dłuższe jej przechowywanie bez start składników odżywczych. Co interesujące, ogórki kiszone nie zawierają enzymu – askorbinazy, która niekorzystnie wpływa na zawartość witaminy C.
Obecność bakterii probiotycznych reguluje skład prawidłowej mikroflory bakteryjnej, która sprzyja procesowi trawienia i wzmacnia odporność. Ponadto kiszonki zwierają antyoksydanty (izotiocyjaniany), zmiatające wolne rodniki, a wielu naukowców wskazuje na antydepresyjne i poprawiające samopoczucie działanie substancji w nich zawartych.
Ogórki kiszone – witaminy
Ogórki kiszone nie tylko dobrze smakują i stanowią świetną przystawkę do wielu dań, ale także wzbogacone są o cenne składniki odżywcze w stosunku do ogórków świeżych, które świetnie wpływają na kondycję całego organizmu. Dwukrotnie wzrasta ilość witaminy C oraz witamin z grupy B (B2, B3, B6, B12). Poza tym kiszonki zawierają witaminę E – źródło młodości oraz witaminę K, która korzystnie wpływa na proces krzepnięcia krwi.
Ogórki kiszone – przepis
Składniki:
- 1 kg świeżych, małych, gruntowych ogórków
- 2 główki z niedużą łodygą kopru zielonego
- 3 ząbki czosnku
- piętka chleba razowego
- dwa listki krzewu czarnej porzeczki
- osolona, przegotowana, chłodna woda
Przygotowanie: ogórki dokładnie umyć i ułożyć ciasno w przygotowanym słoiku. Dodać wszystkie pozostałe składniki, a na samym wierzchu ułożyć piętkę chleba. Następnie zalać ogórki przygotowaną wodą. Odstawić pod przykryciem na około 3 dni. Przed wyciągnięciem ogórków, należy wyrzucić namoczoną piętkę chleba.
Tak samo postąpić w przypadku przygotowywania przetworów na zimę, ale nie dodawać piętki chleba, a słoiki szczelnie zakręcić i odstawić do ciemnego, chłodnego miejsca.
Ogórki kiszone to bardzo dobra alternatywa dla świeżych warzyw, które spożywać można cały rok. Posiadają dużą dawkę witaminy C, która ważna jest szczególnie w okresie zimowym. Podczas procesu kiszenia znacznie zwiększa się wartość odżywcza ogórków, a dodatkowa porcja cennych witamin, przydaje się w okresie jesienno-zimowym.
Poczytaj także na temat właściwości kiszonych pomidorów!
Literatura:
- Zielińska D., Rzepkowska A., Radawska A., i in., In Vitro Screening of Selected Probiotic Properties of Lactobacillus Strains Isolated from Traditional Fermented Cabbage and Cucumber, „Current Microbiology” 2015, nr 70(2), s. 183-94, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25270682 [dostęp 11.09.2018]..
- Rouhani M.H., Agh F., Azadbakht L., Pickle Consumption is Associated with Body Mass Index and Blood Pressure among Iranian Female College Students: a Cross-Sectional Study, „Clin Nutr Res.” 2018, nr 7(4), s. 256-265, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30406055 [dostęp 11.09.2018].
Warte dodania jest również rozróżnienie pomiędzy dostępnymi na rynku ogórkami KWASZONYMI a kiszonymi. Te pierwsze nie posiadają dobroczynnych substancji oraz naturalnej witaminy C. Proszę uważnie wybierać w sklepie, ponieważ niestety większość obecnych w naszych sklepach przetworzonych ogórków to niestety te zakwaszone, oddziałują one większych ilościach nawet szkodliwie na naszą florę bakteryjną w jelitach.
ogórki kiszone i B12 hehheh
To prawda, niewielkie ilości tej witaminy znajdują się także w przetworach warzywnych zawierających kwas mlekowy, takich jak kiszona kapusta czy kiszone ogórki.
Sok woda z kiszonych ogórków oraz sok z kiszonej kapusty to najlepszy i najtańszy sposób na odbudowanie flory bakteryjnej w jelitach, poprawy działania żoładka poprzez naturalne jego zakwaszenie, pozbycie się toksyn z organizmu. Z najnowszych badań wynika ,że 90% populacji na świecie ma niedokwaszony żoładek z powodu niewłaściwego odżywiania min spożywanie słodyczy. Słodycze oraz wiekszość produktów wysokoprzetworzonych ,które obecnie spożywamy powodują odkwaszenie żoładka co powoduje zmianę PH żoładka na mało kwaśny co z kolei wywołuje niekontrolowane wylewanie się treści żołądka jego kwasu na przełuk, ponieważ jego naturalna ochrona przed żoładkiem zwyczajnie głupieje w takiej sytuacji bo dostaje informację ,że PH w żołądku jest małokwasowe więc teoretycznie nie jest groźne dla przełyku więć ta jakby śluza pomiędzy przełykiem a żołądkiem zostaje otwarta na tyle ,że kwasy z żołądka wylewają się do przełyku i powstaje zgaga, którą leczy się poprze ztabletki zobojętniające jeszcze bardziej kwas który się wylewa do przełyku co tylko chwilowo przynosi ulgę jednak na dłuższą metę jeszcze bardziej degeneruje równowage zasadowo-kwasową w organiżmie i z czasem prowadzi do zaburzeń w trawieniu co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku białek,które są zawsze trudne do strawienia bo może prowadzić do powstania wielu przewlekłych chorób jak anemia, zapalenie stawów, bóle reumatyczne, problemy z trzustką itp.
Hmmm, jakkolwiek zgadzam się z opinią co do ogórków kiszonych i jestem ich wielką fanką (tak jak większości kiszonek), to wydaje mi się, że większość osób dzisiaj ma raczej zakwaszony organizm, a nie niedokwaszony….? Czy odkwaszenie żołądka powoduje zakwaszenie organizmu? … proszę o odpowiedź, bo chyba nie rozumiem 🙁
Zakwaszenie żołądka a organizmu to 2 różne sprawy w żołądku musi być bardzo kwaśno inaczej organizm nie przetworzyć b12 żelaza i td a organizm natomiast nie może być zakwaszone wszystko co kwaśne odkwasza organizm a produkty takie jak chce mięso kawa słodycze itd mocno zakwaszaja organizm
Zakwaszenie zolodka i zakwaszenie organizmu to dwie tozne rzeczy. Zakwaszenie zoladka musi byc odpowienio silne, a jak nie, to masz slabe trawienie i zgage. Zgaga to objaw niedokwaszenia.
Wiadomo nie od dziś
Tylko kiszonki polecam ogorki czosnek pomidory cebula wszystko co można ukisic w domu sa to wspaniale produkty ale własne kiszenie bez dodatkow sklepowych polecakiszenie domowe wspaniale na cukrzyce serce chore dna moczanowa polecam i zycze smacznego namawiam do spozywania kiszeniakow!!!!!!!
ogórki kiszone i kapusta kiszona to przede wszystkim dawka bakterii jelitowych. To w zasadzie jedyne projelitowe naturalne bakterie występujące w pokarmie. Jogurt kupny to śmieć.
Jogurt domowy odpowiednio przyrządzony też coś bakterii mlekowych zawiera.
Tak kiszonki to bogate źródło cennych dla zdrowia probiotyków. Polecamy lekturę artykułu na ten temat. Dziś na rynku dostępne jest wiele rodzajów jogurtów, warto przed zakupem zapoznać się z naszym rankingiem, aby wybrać ten najbardziej wartościowy.
jest super
Dziękujemy 🙂