Kiszonki – właściwości naturalnych probiotyków i przepis na ogórki kiszone
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Kwaszenie (poprawna nazwa wg. Ministra Rolnictwa) a pot. kiszenie, to sposób konserwacji żywności. Szczepy probiotyczne w większości należą do grupy LAB (bakterii kwasu mlekowego), wśród ich właściwości można wymienić polepszenie stanu zdrowia i poprawa samopoczucia.
To właśnie kiszonki powinniśmy cenić za obecność kwasu mlekowego, który powstaje przykładowo w ogórkach kiszonych, w celu zabezpieczenia ich przed gniciem.
Do korzystnego działania LAB na organizm ludzki zaliczamy:
- wspieranie działania mikroflory jelitowej, wchłanianie wit. K, z grupy B
- wspomaganie trawienia i wchłanianie produktów przemiany materii
- leczenie i zapobieganie zakażeń rotawirusowych, zapaleń jelit, biegunek poantybiotykowych (w biegunkach zaleca się sytetyczne probiotyki)
- regulacja gospodarki kwasowo-zasadowej
- usuwanie toksyn
- zmniejszanie stężenia cholesterolu
- zwiększenie przyswajania żelaza
Kiszona kapusta – właściwości
To potrawa spożywana od wieków zarówno przez zamożną szlachtę jak i ubogich chłopów. Sławę kiszonej kapusty przyniosła wyprawa Jamesa Cooka, podczas której, półprodukt chronił marynarzy przed szkorbutem.
W Polsce roczne spożycie wynosi ok. 11 kg kapusty świeżej i 5 kg kapusty kiszonej na osobę, co odpowiada około 44 g dziennie.
Obecnie, kapusta świeża i poddana obróbce kulinarnej pełni rolę chemoprewencji chorobowej. Pojęcie to należy rozumieć jako zapobieganie chorobom poprzez podawanie jednej lub wielu substancji chemicznych bądź naturalnie występujących składników. W szczególności zaobserwowana została ujemna korelacja pomiędzy poziomem spożycia kapusty białej a zapadalnością na choroby piersi, jelita grubego i płuc. Kapusta (kiszona, świeża) wykazuje zdolność do przeciwdziałania niekorzystnym procesom oksydacyjnym, natomiast soki z kapusty działają przeciwmutagenne (chronią strukturę materiału genetycznego komórek).
Kontrowersyjna witamina C – kiszony czy świeży ogórek zawiera jej więcej?
W trakcie procesu fermentacyjnego ogórków, cukry proste rozkładane są m.in. na kwas octowy. Ze względu na obecność kwasu octowego, kiszony ogórek kojarzony jest z większą zawartością kwasu askorbinowego. Nic bardziej błędnego. Wg. „Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych i potraw” (Hanna Kunachowicz): świeży ogórek zawiera 4 mg witaminy C, natomiast kiszony 8 mg.
Charakterystyka kiszonek
Do kiszenia, doskonale nadają się produkty zawierające w swoim składzie duże ilości cukru i wody (puszczają więcej soku) tj.: fasolka, marchew, kalafior, brokuły, buraki ćwikłowe, zielony groszek, pietruszka, pomidory a także nasiona soi (miso, tempeh, natto), ryż.
Wspomniane natto to potrawa wywodząca się z Japonii, przygotowywana jest ze sfermentowanych produktów sojowych. Natto słynie z obecności witaminy K2, która wraz z witaminą D3 (cholekalcyferol) oraz wapniem chroni nasze kości przed osteoporozą. Warto dodać, że danie ze sfermentowanej soi charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem.
Kiszone warzywa są mniej kaloryczne niż nieprzetworzone, ponieważ w trakcie fermentacji zmniejsza się zawartość cukru (przekształca się w kwas mlekowy).
Przepis na ogórki kiszone
Kiszenie jest tanim i łatwym sposobem na konserwację żywności, a przy okazji pod wpływem bakterii fermentacji mlekowej, wykształca się dobroczynny kwas mlekowy. Poniżej zamieszczony został przepis dla osób, które jeszcze nie miały okazji przygotować własnych kiszonek.
Składniki:
- 1l dokładnie oczyszczonych ogórków (najlepiej wiadomego pochodzenia – od rolnika, z działki)
- ½ l wrzątku
- 1 łyżka stołowa soli morskiej
- 1 cały ząbek czosnku (opcjonalnie, może być więcej)
- 1 liść laurowy
- 1/8 łyżeczki pieprzu kajeńskiego
- 2 łodygi świeżego kopru lub 1 łyżka stołowa nasion kopru
Wykonanie:
- Przygotuj słoik i pokrywkę by były sterylnie czyste.
- Ułóż przyprawy na dnie słoika i włóż ogórki.
- Zamknij słoik i przechowuj przez 2 tygodnie lub dłużej, najlepiej w piwnicy
Osoby bardziej zaawansowane kulinarnie, mogą sporządzać soki z kiszonych warzyw.
Rozwiązaniem dla konsumentów nie mających czasu na gotowanie są dostępne w sklepie soki firmy biofood m.in. z kiszonych: selerów, ogórków, buraków, czarnej rzepy, brokułów, pietruszki.
Kiszonki najlepiej sporządzać samodzielnie, wykorzystując warzywa nie zawierające sztucznych nawozów. Zaopatrując się w „gotowe kiszonki”, koniecznie należy zwrócić uwagę na zawartość w nich środków konserwujących (np. sorbinian potasu – E202).
Kwaszonki a także mleczne produkty fermentowane stanowią naturalne źródło bakterii kwasu mlekowego. Probiotyki usprawniają funkcjonowanie przewodu pokarmowego, ich zwiększone zapotrzebowanie odnotowuje się u osób po antybiotykoterapii, palących papierosy, nadużywających alkoholu. Prewencyjnie, także u osób zdrowych zaleca się probiotyki w formie kiszonek w celu usprawnienia egzystencji naszej flory bakteryjnej jelit. W przypadku biegunek i in. przewlekłych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zaleca się syntetyczne prebiotyki.
podajcie konkretnie jakie bakterie zawierają
witamina c to wcale nie zdrowie w nadmiarze tworzy szczawiany
„Ze względu na obecność kwasu octowego, kiszony ogórek kojarzony jest z większą zawartością kwasu askorbinowego. Nic bardziej błędnego. Wg. „Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych i potraw” (Hanna Kunachowicz): świeży ogórek zawiera 4 mg witaminy C, natomiast kiszony 8 mg.” Czy w tym stwierdzeniu, nie ma sprzeczności?