Kiszonki – właściwości naturalnych probiotyków i przepis na ogórki kiszone

16 18 20

Kwaszenie (poprawna nazwa wg. Ministra Rolnictwa) a pot. kiszenie, to sposób konserwacji żywności. Szczepy probiotyczne w większości należą do grupy LAB (bakterii kwasu mlekowego), wśród ich właściwości można wymienić polepszenie stanu zdrowia i poprawa samopoczucia.

To właśnie kiszonki powinniśmy cenić za obecność kwasu mlekowego, który powstaje przykładowo w ogórkach kiszonych, w celu zabezpieczenia ich przed gniciem.

Do korzystnego działania LAB na organizm ludzki zaliczamy:

 • wspieranie działania mikroflory jelitowej, wchłanianie wit. K, z grupy B
 • wspomaganie trawienia i wchłanianie produktów przemiany materii
 • leczenie i zapobieganie zakażeń rotawirusowych, zapaleń jelit, biegunek poantybiotykowych (w biegunkach zaleca się sytetyczne probiotyki)
 • regulacja gospodarki kwasowo-zasadowej
 • usuwanie toksyn
 • zmniejszanie stężenia cholesterolu
 • zwiększenie przyswajania żelaza

Kiszona kapusta – właściwości

To potrawa spożywana od wieków zarówno przez zamożną szlachtę jak i ubogich chłopów. Sławę kiszonej kapusty przyniosła wyprawa Jamesa Cooka, podczas której, półprodukt chronił marynarzy przed szkorbutem.

W Polsce roczne spożycie wynosi ok. 11 kg kapusty świeżej i 5 kg kapusty kiszonej na osobę, co odpowiada około 44 g dziennie.

Obecnie, kapusta świeża i poddana obróbce kulinarnej pełni rolę chemoprewencji chorobowej. Pojęcie to należy rozumieć jako zapobieganie chorobom poprzez podawanie jednej lub wielu substancji chemicznych bądź naturalnie występujących składników. W szczególności zaobserwowana została ujemna korelacja pomiędzy poziomem spożycia kapusty białej a zapadalnością na choroby piersi, jelita grubego i płuc. Kapusta (kiszona, świeża) wykazuje zdolność do przeciwdziałania niekorzystnym procesom oksydacyjnym, natomiast soki z kapusty działają przeciwmutagenne (chronią strukturę materiału genetycznego komórek).

Ważne

Kontrowersyjna witamina C kiszony czy świeży ogórek zawiera jej więcej?

W trakcie procesu fermentacyjnego ogórków, cukry proste rozkładane są m.in. na kwas octowy. Ze względu na obecność kwasu octowego, kiszony ogórek kojarzony jest z większą zawartością kwasu askorbinowego. Nic bardziej błędnego. Wg. „Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych i potraw” (Hanna Kunachowicz): świeży ogórek zawiera 4 mg witaminy C, natomiast kiszony 8 mg.

Charakterystyka kiszonek

Do kiszenia, doskonale nadają się produkty zawierające w swoim składzie duże ilości cukru i wody (puszczają więcej soku) tj.: fasolka, marchew, kalafior, brokuły, buraki ćwikłowe, zielony groszek, pietruszka, pomidory a także nasiona soi (miso, tempeh, natto), ryż.

Wspomniane natto to potrawa wywodząca się z Japonii, przygotowywana jest ze sfermentowanych produktów sojowych. Natto słynie z obecności witaminy K2, która wraz z witaminą D3 (cholekalcyferol) oraz wapniem chroni nasze kości przed osteoporozą. Warto dodać, że danie ze sfermentowanej soi charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem.

Kiszone warzywa są mniej kaloryczne niż nieprzetworzone, ponieważ w trakcie fermentacji zmniejsza się zawartość cukru (przekształca się w kwas mlekowy).

Przepis na ogórki kiszone

Kiszenie jest tanim i łatwym sposobem na konserwację żywności, a przy okazji pod wpływem bakterii fermentacji mlekowej, wykształca się dobroczynny kwas mlekowy. Poniżej zamieszczony został przepis dla osób, które jeszcze nie miały okazji przygotować własnych kiszonek.

Przepis na kiszone ogórki z koprem

Składniki:

 • 1l dokładnie oczyszczonych ogórków (najlepiej wiadomego pochodzenia – od rolnika, z działki)
 • ½ l wrzątku
 • 1 łyżka stołowa soli morskiej
 • 1 cały ząbek czosnku (opcjonalnie, może być więcej)
 • 1 liść laurowy
 • 1/8 łyżeczki pieprzu kajeńskiego
 • 2 łodygi świeżego kopru lub 1 łyżka stołowa nasion kopru

Wykonanie:

 1. Przygotuj słoik i pokrywkę by były sterylnie czyste.
 2. Ułóż przyprawy na dnie słoika i włóż ogórki.
 3. Zamknij słoik i przechowuj przez 2 tygodnie lub dłużej, najlepiej w piwnicy
rozwiń

Osoby bardziej zaawansowane kulinarnie, mogą sporządzać soki z kiszonych warzyw.
Rozwiązaniem dla konsumentów nie mających czasu na gotowanie są dostępne w sklepie soki firmy biofood m.in. z kiszonych: selerów, ogórków, buraków, czarnej rzepy, brokułów, pietruszki.

Kiszonki najlepiej sporządzać samodzielnie, wykorzystując warzywa nie zawierające sztucznych nawozów. Zaopatrując się w „gotowe kiszonki”, koniecznie należy zwrócić uwagę na zawartość w nich środków konserwujących (np. sorbinian potasu – E202).

Kwaszonki a także mleczne produkty fermentowane stanowią naturalne źródło bakterii kwasu mlekowego. Probiotyki usprawniają funkcjonowanie przewodu pokarmowego, ich zwiększone zapotrzebowanie odnotowuje się u osób po antybiotykoterapii, palących papierosy, nadużywających alkoholu. Prewencyjnie, także u osób zdrowych zaleca się probiotyki w formie kiszonek w celu usprawnienia egzystencji naszej flory bakteryjnej jelit. W przypadku biegunek i in. przewlekłych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zaleca się syntetyczne prebiotyki.

Kup dietę online – od dietetyka
Zobacz również:
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Kiszonki – właściwości naturalnych probiotyków i przepis na ogórki kiszone - 3.7/5. Oddano 35 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • Paweł 16.06.2018, 10:11

  „Ze względu na obecność kwasu octowego, kiszony ogórek kojarzony jest z większą zawartością kwasu askorbinowego. Nic bardziej błędnego. Wg. „Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych i potraw” (Hanna Kunachowicz): świeży ogórek zawiera 4 mg witaminy C, natomiast kiszony 8 mg.” Czy w tym stwierdzeniu, nie ma sprzeczności?

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone