Nieposkromiony apetyt – zapanuj nad swoim głodem
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Na początek ważne jest, aby poznać swój organizm i móc w naturalny sposób zaspokajać jego potrzeby. Można sądzić, że wszelkie problemy rozwiąże zasada „jem, kiedy jestem głodna”, jednak wbrew pozorom ta prosta zasada wcale nie jest najlepsza.
Często osoby odczuwają głód, pomimo tego, że zjadły obfity posiłek 5 minut temu, bądź nie czują się głodne do momentu, aż uświadomią sobie wieczorem, że tego dnia jeszcze nic nie zjadły. Każdy organizm jest inny, ale wszyscy powinni się kierować instrukcją, która pomoże zapanować nad głodem.
Zaburzenia apetytu
Pierwszą kwestią powinno stać się rozróżnienie głodu emocjonalnego od fizycznego. Każdy z nich wymaga osobnego traktowania i wywoływany jest przez inne czynniki. Głód emocjonalny może niejednokrotnie prowadzić do nałogu jedzenia, który jest wynikiem również złych nawyków żywieniowych. Przyczyną nadmiernego głodu fizycznego mogą być groźne choroby. Wówczas zbyt duży apetyt ustąpi po wyeliminowaniu choroby.
Nie tylko dorośli mają problemy z nadmiernym apetytem. Takie samo niebezpieczeństwo czyha na dzieci, u których również może dojść do zdiagnozowania chorób wzmagających uczucie głodu. Otyłość u dzieci częściej jednak wywołana jest złymi nawykami żywieniowymi, które przekazane zostają im przez rodziców.
Czy należysz do osób, które nie potrafią zjeść jedynie jednej kostki czekolady, mając do dyspozycji całą tabliczkę, a może to właśnie Ty nie możesz oprzeć się słodkim batonom, lodom i cukierkom? Nadmierny apetyt może również dotyczyć jedynie wąskiej grupy produktów, którymi najczęściej są słodycze. Traktowane jako rekompensata, nagroda, stają się także przyczyną otyłości, którą bardzo trudno wyeliminować, nie pozbywając się najpierw nałogu jedzenia słodyczy.
Jakie zatem jest lekarstwo na wilczy apetyt? Wracamy do naszej prostej zasady i nieco ją zmieniamy. Najważniejsze są stałe godziny posiłku, nie ważne czy jesteśmy głodni czy nie. Z czasem nasz organizm przyzwyczai się do tych pór i tuż przed podaniem posiłku z pewnością poczujecie się głodni. Jeśli masz problemy z wilczym apetytem, ważne są również porcje posiłków. Należy zjeść powoli i świadomie to, co mamy na talerzu, bez dojadania.
Oprócz nadmiernego apetytu możemy spotkać się z zaburzeniami dotyczącymi zbyt małego, bądź braku apetytu, które prowadzą do groźnego wychudzenia. Często tego typu problemy mają podłoże psychologiczne i wiążą się z nieakceptacją własnego wyglądu. Do niebezpiecznych dla życia chorób w tej kategorii możemy zaliczyć anoreksję i bulimię.
Groźny dla zdrowia brak apetytu również można zauważyć u dzieci. Wśród najmłodszej grupy społecznej występuje schorzenie nazywane neofobią żywieniową. Prowadzi ona do problemów żywieniowych, niechęci do przyjmowania posiłków, szczególnie nowych i nieznanych. Odpowiednie leczenie, podjęte jak najwcześniej, pozwoli w pełni wyleczyć dziecko i wprowadzić w jego sposób odżywiania zdrowe nawyki.
Apetyt i uczucie głodu jest niezwykle ważnym aspektem naszego żywienia. Wszelkie zaburzenia fizjologiczne i psychiczne mogą prowadzić do groźnych chorób układu pokarmowego, a nawet obejmujących całe ciało. Zarówno nadmierny apetyt jak jego brak powinien stać się sygnałem dla nas do podjęcia odpowiedniego działania i wyeliminowania źródła problemu.