Instrukcja obsługi głodu – jak nad nim zapanować
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Dietetycy i propagatorzy zdrowego trybu życia krzyczą „żeby schudnąć trzeba jeść”. W obliczu diet 1000 i 1200 kcal to świetna informacja – nareszcie nie będziesz chodzić głodny!
Zaczynasz więc jeść i jeść i sam nie wiesz, kiedy to jedzenie wymyka Ci się spod kontroli. Dopiero co byłeś głodny, a już czujesz się przejedzony. Niedawno zjadłeś syty obiad, ale już masz ochotę na tę pyszną szarlotkę. Właściwie to sam już nie wiesz, kiedy jesteś głodny, a kiedy nie.
Prawdopodobnie należysz do grupy ludzi, którzy tak jak ja w swoim życiu przeszli już wiele diet, ciągle jedzą w biegu, a między posiłkami często sięgają po „drobne” przekąski. Efektem tego są problemy z prawdziwym odczuwaniem głodu, a co za tym idzie przejadaniam się i kompulsywnym jedzeniem.
Głód głodowi nie równy
Istnieją dwa rodzaje głodu – głód fizjologiczny i głód psychiczny. Ten pierwszy wynika z naturalnych potrzeb organizmu, jego zaspokojenie niezbędne jest do prawidłowego funkcjonowania. Zwykle przychodzi powoli, a jego zaspokojenie możemy odsunąć w czasie. Po spożytym posiłku nie odczuwamy winy. Natomiast głód psychiczny przychodzi nagle i nie cierpi zwłoki. Są to tak zwane zachcianki – mamy wtedy ochotę zazwyczaj na coś słodkiego lub niezdrowego. Jest to tak naprawdę głód emocjonalny, którego nie jesteśmy w stanie wypełnić jedzeniem. Ilości pokarmów, jakie wtedy przyjmujemy, często przekraczają granicę zdrowego rozsądku, a po ich spożyciu niejednokrotnie występuje poczucie winy.
Opanuj swój głód
Skoro już wiesz, że głód, który odczuwasz nie zawsze płynie z Twojego żołądka nasuwa się pytanie: jak rozróżniać głód fizjologiczny od psychicznego i jak radzić sobie z tym drugim?
- Jedz regularne posiłki. Od dzisiaj nie ma mowy o podjadaniu. Zjadaj 4–5 posiłków dziennie i zrezygnuj z wszelkich przekąsek i przetworzonej żywności, po której spożyciu w niedługim czasie znowu nasili się Twój apetyt. Zamiast tego zadbaj, aby w Twoim menu dominowały owoce i warzywa oraz nierafinowane węglowodany. Zbilansowana dieta to najzdrowsza dieta świata.
- Głód emocjonalny jest wynikiem nieuporządkowanych spraw w Twojej głowie. Przed włożeniem czegokolwiek do ust zastanów się nad swoimi motywami. Jeśli odczuwasz smutek, złość lub pustkę lepiej odstaw jedzenie. Unikaj więc emocji, które tuczą.
- Nie najadaj się do syta. Idealnym momentem, w którym powinieneś skończyć posiłek jest uczucie lekkiego niedosytu, gdy masz w żołądku miejsce jeszcze na kilka kęsów, ale gdybyś zjadł więcej to czułbyś się przejedzony. Nie miej wyrzutów sumienia w postaci : “To się zmarnuje, żywności nie można wyrzucać”. Sygnał do mózgu z informacją o stanie żołądka dociera dopiero po 15–20 minutach.
Głód czy chcemy tego, czy nie to jedna z podstawowych potrzeb. Zaspokojenie go jest niezbędne do przeżycia i właściwego funkcjonowania organizmu. Nie oznacza to wcale, że szanse na zgubienie nadprogramowych kilogramów są bliskie zeru. Wręcz przeciwnie! Jeśli nauczysz się odróżniać głód emocjonalny od fizjologicznego i zastosujesz powyższe wskazówki może on być jednym z Twoich największych sprzymierzeńców w komponowaniu zdrowego i różnorodnego jadłospisu.