Nie masz czasu na zdrowe życie? Zmień to!

16 18 20

Szczęśliwe i długie życie, w którym cieszymy się pełną sprawnością i witalnością to chyba marzenie każdego. Jednak nawał codziennych obowiązków sprawia, że zapominamy o tym jak ważne jest ciągłe dbanie o organizm, kondycję, wytrzymałość oraz odporność. Nasze nawyki dalece odbiegają od wskazówek zdrowego stylu życia. Co więcej, sprawiają, że szanse na życie bez chorób cywilizacyjnych znacznie się zmniejsza.

Jak żyć zdrowiej

Na początek rewolucja w kuchni

Za podstawę zdrowego stylu życia uważa się odpowiednie odżywianie. Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania domaga się aż 45-ciu substancji odżywczych. Część z nich potrafi samodzielnie syntezować, natomiast pozostałe należy mu dostarczać wraz z pokarmem. Jeżeli w diecie regularnie będą pojawiać się niedobory któregoś ze składników, może to skutkować utratą zdrowia. Identycznie może wyglądać sytuacja w chwili ich przedawkowania. Do najistotniejszych zasad zdrowego żywienia należy odpowiednio zbilansowana dieta pod kątem składników odżywczych, soli mineralnych oraz witamin. Odpowiednio skomponowany jadłospis pomoże zachować energię, dobre samopoczucie i naturalne piękno na dłużej.

Żyj aktywnie

Drugim, ale równie ważnym elementem zdrowego stylu życia jest ruch. Aktywność fizyczna leży w naturze człowieka i wpływa na zwiększenie wydolności organizmu. Jednak praca biurowa i przemieszczanie się samochodem lub autobusem ograniczają pracę mięśni do minimum. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest powstawanie chorób cywilizacyjnych w zasadniczo młodym wieku. Wcale nie musisz od razu zapisywać się na siłownie – wystarczy, że swoją przygodę z ruchem rozpoczniesz od kilkunastominutowych spacerów, które z czasem będziesz wydłużał. Dopiero, kiedy poczujesz przypływ energii i będziesz gotowy na kolejny krok możesz wprowadzić ćwiczenia, które  bardziej będą angażować Twoje mięśni, jak np. bieganie, jazda na rowerze czy pływanie.

Panuj nad stresem!

Stosowanie najlepiej zbilansowanej diety wraz z regularnym wysiłkiem fizycznym na nie wiele się zda, jeżeli nie wyrobisz w sobie umiejętności radzenia sobie ze stresem. Odpoczynek i regeneracja ma istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie ma uniwersalnego sposobu na stres, który przyniesie zadawalające efekty u wszystkich. Czasami jest to medytacja, wizualizacje, praca nad regularnym oddechem, dobra książka, słuchanie relaksacyjnej muzyki czy prace w ogrodzie.

Dbaj o dobre relacje z ludźmi!

Jesteśmy jednostkami społecznymi, stworzonymi do życia w grupie. Abyśmy mogli prawidłowo się rozwijać i żyć pełnią życia, należy wchodzić w interakcje z innymi ludźmi. Świadomość, że mamy przy sobie kogoś, na kim można polegać pozwala zachować równowagę psychiczną.

Uśmiechaj się!

Uśmiech jest istotnym elementem naszej codziennej układanki. Jego ogromny wpływ ma znaczenie dla utrzymania zdrowia, poprawy kondycji psychicznej i interakcji społecznych.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Nie masz czasu na zdrowe życie? Zmień to! - 4.8/5. Oddano 6 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk.