Cena, refundacja, działanie, czyli co należy wiedzieć o pompie insulinowej?
Aktualizacja: 22 czerwca, 2017
Jest niezbędnym narzędziem, warunkującym prawidłowe funkcjonowanie chorych na cukrzycę. Jakie niezbędne informacje należy przyswoić przed zakupem pompy insulinowej?
Warto przyswoić sobie podstawowe informacje o pompie insulinowej, zanim zaplanujemy jej zakup. Najważniejszym aspektem jest uświadomienie sobie, iż nabycie takiego sprzętu to ogromny wydatek. Są jednak pewne kryteria, które mogą zakwalifikować zainteresowanych do refundacji częściowej lub pełnej, jednak ich spełnienie nie jest niestety proste. Jak zatem działa pompa insulinowa, jak zminimalizować koszty zakupu i ile tak naprawdę musimy przeznaczyć pieniędzy na jej zakup?
Pompa insulinowa – działanie
Osoba zdrowa, u której trzustka funkcjonuje prawidłowo, dozuje co jakiś czas, w zależności od ilości glukozy we krwi, odpowiednie dawki insuliny. U osób z cukrzycą, u których funkcjonowanie tego narządu jest zaburzone lub całkowicie upośledzone, mechanizm ten musi być zastępowany urządzeniami wywołującymi go w sposób sztuczny. Głównym sprzętem zaprojektowanym na te właśnie potrzeby jest pompa insulinowa, która przejmuje podstawowe funkcje trzustki.
Jej działanie opiera się na metodzie 24 – godzinnego podawania mikro dawek insuliny, które są odpowiednio i indywidualnie określane na podstawie planu żywieniowego, sporządzonego dla pacjenta. Metoda ta zapewnia stały dopływ tego hormonu, dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu urządzenia. Jest ona niezwykle wygodna i o wiele bardziej akceptowalna przez chorych, niż metoda wielokrotnych wstrzyknięć, ponieważ w pompie, w przeciwieństwie do metody wstrzyknięć, dawki insuliny są różnorodne i dopasowane do ilości glukozy, która została dostarczona do organizmu z pożywieniem. Pozwala to spożywać bardziej urozmaicone posiłki i poszerzyć możliwości dodawania przekąsek do ściśle zaplanowanego jadłospisu. Chory na cukrzycę musi jednak dokładnie zaprogramować urządzenie pod kątem rodzaju i składu jedzenia, co pozwala na dokładne odwzorcowanie funkcjonowania układu hormonalnego trzustki. Poprawia to znacznie komfort oraz jakość życia chorego i niweluje inwazyjność oraz bolesność konieczności wykonywania zastrzyków.
Istnieją dwa rodzaje pomp, jedną jest pompa osobista, którą poprzez iniekcję doprowadza się odpowiednie dawki insuliny do krwi, natomiast druga – wszczepiana – zostaje na stałe umieszczona wewnątrz otrzewnej pacjenta.
Dokładnego działania pompy nie ma sensu tłumaczyć, gdyż jest ona inteligentnie zaprogramowana, a jej działanie omawiane jest bardzo dokładnie z lekarzem lub specjalistą zajmującym się sprzętem medycznym. Problematyczne może być jedynie programowanie urządzenia, musimy jednak pamiętać, iż wymaga ono ścisłej oraz restrykcyjnej diety i przestrzegania określonej pory oraz rodzajów posiłków, które wcześniej ustalimy. Tylko na tej podstawie można uzyskać wymierne i skuteczne efekty i zadbać by pompa insulinowa funkcjonowała prawidłowo jako zamiennik niedziałającej lub uszkodzonej trzustki.
Pompa insulinowa – cena
Wciąż istotnym ograniczeniem dla chorujących na cukrzycę jest zaporowa cena pompy insulinowej. W koszty jej zakupu wlicza się zarówno bezpośredni wydatek na sam sprzęt, jak i comiesięczny osprzęt i użytkowanie, czyli zaopatrzenie w dreny oraz wkłucia.
Samodzielna cena pompy insulinowej waha się aktualnie w granicach 7 – 18 tys. złotych. Jest to dość spora suma, biorąc pod uwagę obciążenie zdrowotne oraz wydatki, na jakie narażone są osoby z cukrzycą, w szczególności gdy cierpią na powikłania oraz inne schorzenia wynikające z rozwoju choroby. Z wyszukanych przeze mnie informacji wynika, iż istnieją na rynku firmy, takie jak np. Medtronic, które umożliwiają zakup pompy insulinowej w systemie ratalnym, co zdecydowanie jest bardzo dużym ułatwieniem dla osób nieoperujących tak znaczną sumą pieniędzy. Zwykle są to raty rozłożone na 4 lub 5 lat, dzięki czemu kwota miesięczna oscyluje wokół 150 – 300 zł., w zależności od firmy oraz rodzaju pompy.
Dodatkowym wydatkiem, wynikającym z użytkowania pompy insulinowej, jest comiesięczne uzupełnianie osprzętu, czyli drenów oraz wkłuć, które są niezbędne do użytkowania pompy. Cena dodatków to ok. 200/300 zł., każdego miesiąca. W pewnych przypadkach NFZ jest w stanie zrefundować część kosztów, poprzez zagwarantowanie części niezbędnych zestawów. Konieczne jest jednak spełnienie warunków, o których przeczytać możecie poniżej.
Pompa insulinowa – refundacja
W świetle ustaw zakup pompy insulinowej może podlegać refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundacja może być całkowita lub częściowa i zależy ona od kilku czynników.
Aby uzyskać 100% refundacji musimy spełniać pewne warunki, mianowicie:
- wiek poniżej 18 lat
- posiadanie cukrzycy typu 1
Jednak otrzymanie refundacji 100% jest ograniczone, dlatego chorych wpisuje się na listę oczekujących. Według opinii Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, głównymi kandydatami, którym w pierwszej kolejności należy się dofinansowanie, są osoby, które:
- posiadają epizody ciężkiego niedocukrzenia (hipoglikemii) oraz „przecukrzenia” (hiperglikemii)
- mają dużą niestabilność glikemii, wymagającą więcej niż 3-4 pomiary dziennie
- cierpią na powikłania cukrzycy i choroby współistniejące (np.: nadciśnienie, neuropatia – uszkodzenie nerwów, retinopatia – uszkodzenie siatkówki oka, choroba wieńcowa)
Jak więc można zauważyć, całkowitą refundację zapewnia się jedynie osobom, będącym na szczególnie zaawansowanym poziomie choroby (pomimo młodego wieku) oraz spełniającym dość ścisłe kryteria, które jednak są subiektywne i dla każdego ośrodka realizującego refundacje mogą być inne. Dlatego warto przed staraniem się o dofinansowanie, zorientować się, jakie wytyczne obowiązują w danym ośrodku.
Natomiast refundacja częściowa, obejmująca tylko osprzęt do pomp insulinowych, w wysokości ok. 300zł na miesiąc, jest możliwa do uzyskania 26. roku życia. W jej zakresie mieszczą się dreny oraz wkłucia, niezbędne do użytkowania pompy i wykonywania pomiarów w kwocie określonej przez NFZ.
Lekarz w poradni diabetologicznej zajmuje się zakwalifikowaniem nas do grupy obejmującej daną refundację.
Jeżeli nie należymy natomiast do żadnej z obu grup, mimo potrzeby zakupu pompy insulinowej, istnieje jeszcze jedna droga, prowadząca do uzyskania refundacji. Jest ona jednak ciężka i żmudna, lecz zgodna oczywiście z prawem. Na podstawie ustawy: „O rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych” z 1997r., ubiegać się można w ośrodkach samorządu lokalnego (gminie lub powiecie, ośrodkach MOPS-u) o częściowe dofinansowanie pompy insulinowej w ramach zasobów finansowych, w których posiadaniu są owe instytucje. Jednak również w tym przypadku musimy spełniać pewne warunki, mianowicie:
- spełniać określone kryterium dochodowe
- posiadać grupę inwalidzką
Jak możemy zatem zauważyć, proces refundacji pompy insulinowej wymaga spełnienia określonych kryteriów, jest też procesem żmudnym, ciężkim i wymagającym cierpliwości, jednak warto walczyć o dofinansowanie lub skorzystać z opcji, jakie mogą nam zaproponować liczne fundacje i instytucje pozarządowe. Nie należy się poddawać, gdyż pompa insulinowa znacznie ułatwia życie chorym na cukrzycę typu 1.
Pompa insulinowa w XXI wieku wydaje się być niezbędnikiem każdego chorującego na cukrzycę. Pompa w znaczącym stopniu ułatwia życie diabetyków, poprawia komfort przyjmowania insuliny, umożliwia lepsze dostosowanie posiłków i co najważniejsze – inteligentnie dopasowuje dawki insuliny do indywidualnego trybu życia. Jednak wizja posiadania przez wszystkich cukrzyków tego sprzętu jest dość ulotna, kiedy uświadamiamy sobie, ile kosztuje jego zakup. Refundacja jest procesem trudnym i etapy selekcji są skomplikowane, jednak warto podjąć próbę i w miarę możliwości uzyskać dofinansowanie na zakup pompy. Nie należy się poddawać, a zarazem walczyć o swoje prawa, miejmy więc nadzieję, że z czasem zasady refundacji uelastycznią się na tyle, że większa część chorych będzie mogła korzystać z wygody użytkowania pomp insulinowych.
Zachorowałam na cukrzycę typu 1 w wieku 17 lat, dziś mam 40 lat.Planując ciąże szpital w Bydgoszczy wypożyczył mi pompę insulinową od Wielkiej orkiestry świątecznej pomocy, przez czas ciązy miałam wszystko za darmo.Po urodzeniu chcąc żyć w miarę normalnie rodzina zakupiła mi pompę z medtronica która działa mi bez problemów już 8 lat wkłucia,zbiorniki oraz insulinę płacę sama i to sporo na miesiąc,ale warto! Czuję się super,mam zdrowe bliźnięta,mogę pracować fizycznie bo nie mam ciężkich niedocukrzeń ani hiperglikemi,także polecam.A np.Anglia i Niemcy mają wszystko za darmo i wymiana pompy na nową jest co 2 lata,ale w naszym kraju się tego nie doczekamy raczej!
Obecnie mam 40 lat .Na cukrzycę typu I choruję od 11go roku życia (29 lat!) Niestety nie posiadam pompy insulinowej i chyba już nigdy nie będę jej posiadać, ponieważ jestem za stara.
Zniżki i bezpłatne leczenie mnie ominęło. Poza tym cena insuliny też sporo skoczyła w górę z 1 grosza, czy 3, 20 na ponad 40 zł/ opakowanie.
Zastrzyki sobie podaję 6 x dziennie- pomimo częstych wkuć mam zgrubienia i liczne siniaki – insulina też słabiej działa w tak licznie pokutych miejscach. Tragedia.
Mam koleżankę chorującą na cukrzycę, która mieszka w Niemczech, tam pompy insulinowe dla chorych są wydawane bezpłatnie włącznie z igłami i drenami. Poziomy cukrów ma idealne.
Cóż mi pozostaje – popłakać sobie;(
Dokladnie tez mam kolezanke w Niemczech ktora ma najnowsza pompe insulinowa.
Jest dorosla i dostala pompe na takiej zasadzie jak pani pisze.
My tutaj w Polsce nigdy sie tego nie doczekamy😐😢
Po 26 r zycia nie ma refundacji a koszty pomp i ich utrzymanie to kosmos.
Po 26 roku życia jest problem, pozostaje kredyt i spłata wieloletnia jak u mnie. Koszty są wysokie ale jak się człowiek przyzwyczaił do dobrego to płaci. Coś tam można zaoszczędzić w sklepach online bo na NFZ to już nie liczę. Jest kilka naprawdę dobrych miejsc, ( od kilku miesięcy z infusion kupuję ) którym jakością obsługi i ceną państwowe podmioty tylko mogę pozazdrościć.
Pompa to jest tylko urządzenie,a nie sztuczna trzustka która zastępuje mechanizm działania naturalnej trzustki.To jest tylko podajnik,owszem ma zalety ,bo zamiast 6 ,7 wkłuć penem .Jest jedno na 3 dni w postaci wkłucia infuzyjnego,które wytrzymuje 3 dni.Nie raz i krócej….Mózgiem i zarządcą tego jest człowiek.Pompa nie działa samoistnie.Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.I jeszczo jedno.Refundacja trwa do 26 roku życia.Co dalej będzie z dziećmi,które za kilkanaści lat staną się dorosłymi?Czy będzie stać je na utrzymanie takiego urządzenia?