Liść Damiana – działanie, stosowanie i przeciwwskazania
Aktualizacja: 7 maja, 2024
Turnera diffusa. Pod tą nieco magicznie brzmiącą nazwą kryje się niezwykły produkt. Liść Damiana – bo takie jest jego polskie określenie – to roślina o niezwykle korzystnych dla organizmu właściwościach, które cenili sobie już starożytni Majowie. Naturalny afrodyzjak, antidotum na depresję i przemęczenie czy skuteczny środek antydepresyjny to tylko nieliczne z jego zastosowań. Co jeszcze może zaoferować nam liść Damiana? Jak powinno się go stosować, by osiągnąć pożądane efekty?
Liść Damiana
Ziele Damiana to suszone liście i pędy tropikalnej rośliny z gatunku męczennicowatych. Obszarem naturalnego jej występowania są rejony Ameryki Północnej, gdzie rośnie w postaci krzewu o wysokości dwóch metrów. Charakterystyczne są dla niego mocno rozgałęzione pędy z lancetowatymi liśćmi i żółtymi kwiatami. Wyróżnia je specyficzny, intensywny zapach pochodzący od olejków eterycznych takich jak cyneol, cymol i piren.
Liść Damiana – działanie
Roślina Damiana należała do najważniejszych środków leczniczych starożytnych Majów. Cenili ją ze względu na jej właściwości wzmacniające, oczyszczające i przeciwdepresyjne. Wykazuje pozytywne działanie na układ wydalniczy, działając moczopędnie i dezynfekująco na drogi moczowe. Aktywność żółciopędna i żółciotwórcza przyczynia się również do lepszego funkcjonowania układu trawiennego. Pomaga usuwać z organizmu toksyny, działa odtruwająco. Jest jednym z najbardziej cenionych afrodyzjaków, ze względu na właściwości pobudzające popęd seksualny i zwiększające ukrwienie narządów płciowych. Często stosowana jest także w naturalnej terapii bezpłodności, impotencji, menopauzie czy redukcji objawów Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS). Pomocna jest także w astmie, przewlekłym kaszlu i leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Z powodzeniem można stosować ją w stanach wyczerpania, przemęczenia, depresji – działa rozluźniająco, uspokajająco i lekko odurzająco. Wykazano również jej pozytywny wpływ na obniżanie stężenia cukru we krwi, co znajduje zastosowanie w pomocniczej terapii cukrzycy.
Liść Damiana – stosowanie
Ziele Damiana najczęściej spotyka się w postaci suszu, z którego przyrządza się napar. Zaleca się parzyć dwie łyżeczki liści na szklankę, przez około 2 do 3 minut, a następnie odcedzić. Dla poprawy smaku można dodać odrobinę miodu czy cukru. Tak przygotowany napój należy pić 2–3 razy dziennie. Z liści robi się również nalewkę na bazie alkoholu – w takiej postaci można przechowywać ją o wiele dłużej niż napar, który należy przygotowywać na świeżo.
Liść Damiana – przeciwwskazania
Jako środek ziołowy, jest względnie bezpieczny w stosowaniu, jednak większe dawki mogą powodować przeczyszczenie i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Możliwa jest interakcja z lekami zawierającymi progesteron. W przypadku osób chorujących na cukrzycę, które stosują leki obniżające poziom cukru we krwi, możliwe jest ryzyko wystąpienia hipoglikemii – należy więc zachować umiar w ilości spożywanego naparu. Niewskazane jest również stosowanie ziela podczas ciąży i karmienia piersią oraz u osób uczulonych na składniki roślin z rodziny Turneraceae, do których należy liść Damiana. Najlepiej więc przed spożyciem skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia przeciwwskazań do stosowania produktu.
Turnera diffusa to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Naturalny środek rozluźniający, relaksujący, znany afrodyzjak i skuteczny eliminator toksyn. Dzięki zdolności do obniżania poziomu glukozy we krwi, regulowania poziomu hormonów czy usprawniania funkcji układu trawiennego zasługuje na miano godnego uwagi, naturalnego suplementu ziołowego, który – w przypadku braku przeciwwskazań do spożywania – może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Warto więc odkryć tę cenioną już przez starożytne plemiona roślinę, by tak jak oni czerpać jak najwięcej zalet z jej stosowania.
Polecam waporyzację Damiany, jak i również innych ziół (rumianku, mięty, yerba mate etc.), efekty zauważalne gołym okiem po krótkim czasie 😉
Od ilu lat można stosować liść Damiana??
Witam po jakim czasie można się spodziewać działania ? Ziół
Na mnie pozytywnie na męskie sprawy działają spożywane jabłka. Na sobie to zauważyłem. No i zapewne dlatego biblijna Ewa w Raju sięgnęła po zakazany owoc aby nim nakarmić widocznie niedomagającego Adama. Panowie jedzcie jabłka (tylko Polskie). Ja spożywam 4-5 jabłek dziennie i żadnej chemii na te sprawy nie stosuję. Acha jeszcze jedno, jabłka spożywam w całości w skórce i z pestkami. Nie tam żadne soki czy obierane.
chemie masz w jabłkach. Wszystkie są pryskane, odymiane
A czy nadaje się dla kobiet
tak, dla każdego sie nadaje
Piję od paru tygodni. Faktycznie w smaku niezbyt przyjazny ale…. nastój mam po nim świetny, lepiej śpię. W ogóle się nie wybudzam
w nocy. No i sprawa najistotniejsza chyba dla każdego faceta…. mimo ze mam 40lat to libido i erekcja jak u 16latka:) Zarost na twarzy
znacznie mocniejszy. Ogólnie więcej energii i wigoru. Polecam wszystkim facetom….
Piję ,są znośne i mniejsze zło niż leki recepturowe chemiczne ,dla ”nerwusów OK
Jakie to jest w smaku? Pytam bo mimo wielu prób niektórych ziół nie jestem wstanie przełknąć.
troche jak czeszacy grzebien ;D
W smaku jest gorzkawe,ale po osłodzeniu miodem lub cukrem nie ma problemu z wypiciem.Można też pić z ulubionym sokiem.
Parszywe, znaczy ekstremalnie gorzkie.
jest gorzkie jesli nie przecedzisz po 4 min. po poslodzeniu miodem jest znosne
Lepiej pić zioła, niż faszerować się chemicznymi lekami. Pomogły mi już nie 1 raz. Polecam:)