Wiesiołek – zastosowanie oraz właściwości lecznicze i kosmetyczne
Aktualizacja: 5 marca, 2018
Medycyna ludowa od wieków docenia dobrodziejstwo i właściwości lecznicze płynące z nasion i liści wiesiołka. Sekret rośliny tkwi w wyjątkowym składzie nienasyconych kwasów tłuszczowych: gamma linolenowym (GLA) oraz linolowym (LA) zaliczanych do rodziny omega 6 oraz zawartości cynku, selenu, magnezu oraz wapnia. Czas abyśmy i my dowiedzieli się, w jaki sposób możemy wykorzystać cenny produkt w swoim domowym zaciszu.
Wiesiołek
Tytułowego wiesiołka możemy spotkać na polskich polach i łąkach. To roślina, która osiąga ok. jednego metra wysokości. Wiesiołek posiada drobne, biało-żółte, delikatne kwiaty. Najpopularniejszym rodzajem jest wiesiołek dwuletni, do którego zaliczyć można ok. 120 różnych gatunków, z których aż 30 rośnie w Polsce! W dawnych czasach, wiesiołek nazywany był „świecą nocy”, ponieważ otwiera swoje kwiaty w ciemności, natomiast zamyka podczas słonecznych dni.
Dlaczego powinniśmy docenić tę niepozorną roślinę? Sekret jej mocy tkwi w zawartości kwasów tłuszczowych o nienasyconych łańcuchach, z rodziny omega 6: linolowy (LA) oraz gamma-linolenowy (GLA). Najpopularniejszym produktem uzyskiwanym z wiesiołka jest olej tłoczony z nasion rośliny, same nasiona, a także suszone liście.
Wiesiołek – właściwości lecznicze
Wiesiołek posiada szeroki wachlarz właściwości prozdrowotnych. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych może skutecznie obniżyć parametry lipidowe, do których zaliczamy wartość cholesterolu LDL oraz triglicerydów. Obniża tym samym ryzyko wystąpienia miażdżycy naczyń krwionośnych, która zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca oraz zawału. Preparaty na bazie wiesiołka mogą okazać się skuteczne w neutralizowaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego u kobiet, poprzez regulację hormonalną oraz łagodząc wahania nastroju, które towarzyszą części kobiet przed wystąpieniem krwawienia. Mamy także dobrą wiadomość dla osób, które zmagają się z przewlekłą migreną. Wiesiołek ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu może przeciwdziałać bólom głowy lub zmniejszyć częstotliwość wystąpienia nieprzyjemnej dolegliwości.
Wiesiołek znalazł również swoje zastosowanie w leczeniu nie tylko ciała, ale i psychiki. Preparaty na jego bazie odżywiają komórki mózgowe, zmniejszając stres, wspomagając procesy pamięciowe i koncentrację. W dni pełne stresujących sytuacji warto więc popijać napar z liści wiesiołka lub dodać do sałatki ze świeżych warzyw z dodatkiem kurczaka i pełnoziarnistych świderków olej z nasion tej rośliny.
Wiesiołek – właściwości kosmetyczne
Wiesiołek jest cudowną rośliną również w kontekście pielęgnacji ciała: skóry, włosów oraz paznokci. Z tego powodu, najpopularniejszy produkt na bazie wiesiołka, czyli olej z jego nasion, wydaje się świetnym produktem dla każdej kobiety! Dostarcza sporej ilości kwasów tłuszczowych, cynku, selenu magnezu oraz wapnia. Kwasy tłuszczowe nienasycone budują warstwę fosfolipidową komórek, które wspomagane cynkiem, wygładzają cerę, zapobiegają łuszczeniu się skóry oraz zapobiegają powstawaniu nieestetycznych wyprysków oraz rozwinięciu się trądziku różowatego. Olej z nasion wiesiołka wspomaga skórę w gojeniu się ran, leczy egzemę. Sprawia, że skóra jest napięta i wygląda młodo, co zawdzięczamy nie tylko kwasom tłuszczowym, ale i selenowi – naturalnemu przeciwutleniaczowi. Wmasowany w czystą płytkę paznokcia, nawilża ją i wzmacnia.
Wiesiołek – zastosowanie
Wspominałam, że najpopularniejszym preparatem z wiesiołka dwuletniego jest tłoczony z jego nasion olej. Gdy zdecydujesz się na jego zakup, zwróć uwagę, aby olej tłoczony był na zimno, gdyż taki będzie zawierał najwięcej cennych składników mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 6 oraz witamin. Taki olej możesz pić, dodawać do zimnych potraw (nie warto na nim smażyć gdyż pozbawimy go części składników odżywczych), smarować nim skórę, używając jak olejku do ciała lub wcierać w paznokcie. Kilka kropel możesz śmiało nałożyć na mokre włosy tuż po ich umyciu.
W sklepach zielarskich dostępne są także suszone liście wiesiołka, z których możesz zaparzyć ziołową herbatę. Jeśli chcesz wspomóc swoje włosy, możesz przygotować większą ilość naparu, a po jego ostudzeniu wykorzystać płyn jako płukankę do włosów. Ziarna wiesiołka możesz zmielić w młynku (ok. 3 łyżki), dodać łyżkę miodu, 2 łyżki jogurtu naturalnego oraz 2 kapsułki witaminy E, przygotowując tym samym odmładzającą maseczkę na twarz.
Wiesiołek jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. Produkty na jego bazie świetnie sprawdzą się w pielęgnacji wysuszonej skóry, która wymaga natłuszczenia oraz cery z problemami. Regularne picie naparu ziołowego lub spożywanie surowego oleju, może wspomóc nie tylko nasze organy, wspomagając je w procesach regeneracyjnych, ale i psychikę obniżając napięcie i stres.
Literatura:
„GLA – niezwykle ważny kwas”; Panacea Nr 3 (24), lipiec – wrzesień 2008 strony: 18-19
Ja wracam do kuracji sprzed 26lat 3xdz. 1 łyżeczka mielonego wiesiołka. Pamiętam że to pomaga na łuszczyce
Od dzis zazywam wiesiolek 🙂
Wiesiołek to pospolita i niedoceniona roślina posiadająca cały szereg właściwości prozdrowotnych. Najłatwiej dostać olej z wiesiołka tłoczony na zimno. Ja odkąd łykam kapsułki z olejem z wiesiołka nie mam pms-u, miesiączki przestały być bolesne, a włosy w ogóle nie wypadają.
Witam.ja miewałam bolesne miesiączki. Od kiedy łykam dziennie kapsułkę wiesiołka nic mnie nie boli (sama w to nie wierze ale tak jest).
Polecam. (mam 45lat).
pozdrawiam Asia