Kawa rozpuszczalna w saszetkach 2 i 3w1 – czy warto?

16 18 20

Zawartość małej saszetki kawy 3w1 otworzonej za pomocą jednego szybkiego pociągnięcia ląduje na dnie kubka, po czym zalana zostanie dwustoma mililitrami wrzątku. Szybkie zamieszanie płynu łyżeczką i poranna kawa z mlekiem i cukrem gotowa.

Jednak czy na pewno otrzymany napój możemy nazwać satysfakcjonującą wersją kawy z dodatkami?

Kawa rozpuszczalna w saszetkach

Rozpuszczalną kawę możemy z łatwością transportować w małych, podręcznych saszetkach specjalnie wyważonych na jedną porcję napoju. Jest to dobry pomysł, aby uniknąć zabierania ze sobą sporych słoików, które dodatkowo zajmują miejsce i dokładają nadmiernych gramów w bagażu. Na sklepowych półkach znajdziemy trzy rodzaje kaw rozpuszczalnych w jednorazowych saszetkach. Dostępne są zwykłe markowe granulki pakowane w mniejsze, łatwe do transportu saszetki (porcja ok. 2 g), kawy 2 w 1 w dwóch wersjach: kawa i śmietanka w proszku lub kawa wraz z cukrem oraz najbardziej złożona wersja kawy 3 w 1, która w składzie zawiera kawę, śmietankę i cukier. Dla większych fanów kaw smakowych niektóre marki produkują również wersje wzbogacone o kawałki czekolady mlecznej lub czekolady w proszku (słodkie kakao).

Kawa rozpuszczalna w saszetkach zawartość kofeiny

Zawartość kofeiny w kawach rozpuszczalnych jest zdecydowanie niższa w porównaniu
z klasyczną wersją aromatycznej kawy parzonej lub tej prosto z ekspresu. Dwie filiżanki kawy rozpuszczalnej zawierają podobną ilość kofeiny, co jedna przygotowana ze zmielonych ziaren. Jeśli weźmiemy pod uwagę zawartość kofeiny w kawach 2 w 1 i 3 w 1 zawartość kofeiny maleje, gdyż procentowa ilość kawy rozpuszczalnej zawarta w jednej saszetce jest zmniejszona na rzecz cukru i śmietanki.

  • Saszetka kawy rozpuszczalnej: 100% kawy rozpuszczalnej
  • Saszetka kawy rozpuszczalnej 2 w 1: 11% kawy rozpuszczalnej
  • Saszetka kawy rozpuszczalnej 3 w 1: 10 % kawy rozpuszczalnej

Kawa rozpuszczalna w saszetkach – skład saszetek 2w1 i 3w1

Na pierwszym miejscu z składzie obu wyżej wymienionych kaw znajduje się cukier i/lub syrop glukozowy. Kolejne miejsce zajmuje tłuszcz z ziaren palmowych sztucznie utwardzony, który to jest głównym składnikiem dodanej śmietanki w proszku. Dopiero na trzecim/czwartym miejscu doszukamy się tytułowej kawy rozpuszczalnej. Następnie stabilizatory w postaci sztucznych substancji zapobiegających zbrylaniu, wilgoci czy rozwojowi niepożądanej mikroflory. Niestety to nie koniec składników. W składzie obecne są białka mleka, sól oraz sztuczne aromaty. Czytaj więcej tutaj.

Kawa rozpuszczalna w saszetkach – kaloryczność

Cecha porównywana Kawa z mlekiem i cukrem Kawa w saszetce 3w1*
Porcja napoju 2g kawy + 100 ml mleka + 5 g cukru + 150 ml wody Porcja 18 g proszku + 150 ml wody
Substancje słodzące Cukier: 5 g = 20 kcal Cukier, syrop glukozowy, maltodekstryna
Substancja zabielająca Mleko 3,2%: 100 ml = 51 (kcal) Śmietanka w proszku: całkowicie utwardzony tłuszcz palmowy, białka mleka, aromat, emulgatory i stabilizatory
Kaloryczność porcji 2 (kawa) + 20 (cukier) + 51 (mleko) = 73 kcal 18 g proszku = 80 kcal
Dodatki regulatory kwasowości (E331, E340, E452), białka mleka, sól, emulgatory (E471, E472e), aromaty

*Analiza na podstawie składu kawy rozpuszczalnej w saszetkach 3w1 firmy Nescafe

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Kawa rozpuszczalna w saszetkach 2 i 3w1 – czy warto? - 4.0/5. Oddano 107 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do poznawania składu i sposobu produkcji żywności, a także jej wpływu na organizm człowieka.