Jęczmienna, orkiszowa, żołędziowa i z cykorii, czyli rodzaje kawy bezkofeinowej

16 18 20

Zalet kofeiny jest wiele, tak samo jak i wad. Osoby uczulone na tę substancję zmuszone są do wybierania produktów ubogich w składnik powodujący nieprzyjemne dolegliwości fizjologiczne organizmu. Kawa, jako jedno z głównych źródeł kofeiny, jest omijana szerokim łukiem, za wyjątkiem tej, która sztucznymi metodami pozbawiona zostanie kofeiny. Dla osób z nietolerancją, dzieci oraz kobiet w ciąży, a także dla fanów produktów zbożowych, istnieją kawy naturalnie bezkofeinowe wyprodukowane m. in. z cykorii, orkiszu czy żołędzi.

Kawa bezkofeinowa – jęczmienna

Otrzymywana z prażonych ziaren jęczmienia. Główną jej zaletą jest bogactwo potasu, który wspomaga układ mięśniowy oraz nerwowy. Dodatkowo spora zawartość błonnika i złożonych węglowodanów działa kojąco na układ trawienny oraz wspomaga organizm w walce ze złogami cholesterolu.
Dowiedz się więcej na temat kawy jęczmiennej!

Kawa bezkofeinowa – orkiszowa

Kawa orkiszowa wyprodukowana jest na bazie zapomnianej dziś odmiany pszenicy – orkiszu. Ziarna pszenicy orkiszowej zostają uprażone, po czym zmielone na gładki proszek, który zalewamy wrzątkiem. Historia orkiszu sięga aż czasów starożytnych, kiedy to gladiatorzy spożywali liczne posiłki wykonane z tego gatunku pszenicy. Orkisz wspomaga walkę z bakteriami, działa wzmacniająco na organizm, dodaje energii przeciwdziałając zmęczeniu. Dodatkowo bogactwo składników mineralnych, spora ilość białka i błonnika, które nie są tracone podczas produkcji kawy  powodują, że warto wzbogacić dietę o choćby niewielkie ilości zdrowej pszenicy orkiszowej. Regularne stosowanie wspomaga regenerację organizmu, pracę układu trawiennego, usuwa toksyny oraz działa korzystnie na zmysły.

Kawa bezkofeinowa – żołędziowa

„Żołędziówka”, czyli kawa wyprodukowana z wyselekcjonowanych żołędzi, które po wysuszeniu i uprażeniu zostają zmielone na proszek. Jej liczne zalety zostały odkryte i wykorzystane już w latach 60. XX wieku. W tamtych czasach stosowana była jako napój leczniczy, wzmacniający i wspomagający pracę wątroby, żołądka oraz śledziony. Kawa żołędziowa wypita na czczo niweluje na pewien czas uczucie głodu, dzięki sporej ilości błonnika oraz zawartości przypraw. W sklepach spotkamy proszek kawowy wymieszany z rozgrzewającym układ pokarmowy kardamonem, cynamonem czy pokruszonymi goździkami. Polecana jest przez dietetyków w czasie redukcji masy ciała.  

Łyżeczkę kawy należy zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia przez ok. 10–15 minut. Zalecane jest, by pić napar dwa razy dziennie.

Kawa bezkofeinowa – z cykorii

Najczęściej spotykamy kawę cykoriową w postaci rozpuszczalnego proszku tzw. instant. Największą zaletą tego gatunku kawy jest bogata zawartość węglowodanów: błonnika oraz inuliny. Błonnik wspomaga i usprawnia pracę oraz perystaltykę jelita grubego, kolokwialnie mówiąc „wymiatając” zanieczyszczenia, natomiast inulina jest prebiotykiem, co oznacza, że stanowi „pokarm” dla naturalnej flory bakteryjnej jelit – bakterii probiotycznych z rodziny Lactobacillus acidophilus oraz Bifidobacterium. Polecana jest dla osób dbających o smukłą sylwetkę, osób nietolerujących glutenu oraz dbających o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Dawkowanie:

  • W celach odchudzających: 45 łyżeczek kawy zalewamy szklanką wrzątku i pijemy 35 razy dziennie.
  • W celu poprawienia pracy układu pokarmowego (np. zaparcia): 2 pełne łyżeczki kawy zalewamy wrzątkiem i wypijamy napój 2 razy dziennie.

Podsumowując, kawy zbożowe są naturalnie bezkofeinowym napojem, dlatego stosujemy je jako substytut dla kawy naturalnej. Mogą być spożywane przez osoby nietolerujące kofeiny oraz dzieci i kobiety w ciąży. Dużą zaletą kaw bezkofeinowych jest bogactwo roślinnych aminokwasów, antynowotworowych polifenoli, błonnika oraz węglowodanów złożonych, korzystnie wpływających na pracę układu pokarmowego. Dodatkowo znajdujące się w napoju liczne makro i mikro elementy, między innymi magnez czy potas, działają kojąco na układ nerwowy i zszargane nerwy.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Jęczmienna, orkiszowa, żołędziowa i z cykorii, czyli rodzaje kawy bezkofeinowej - 4.3/5. Oddano 7 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do poznawania składu i sposobu produkcji żywności, a także jej wpływu na organizm człowieka.