Arabica czy robusta, czyli czym różnią się dwie najpopularniejsze odmiany kawy
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki ulubionej kawy. Kofeina zawarta w jej ziarnach pobudza, pomaga w koncentracji i stanowi zastrzyk energii. Smak kawy i jej rodzaj jest bardzo ważny. Często stajemy przed wyborem tej jednej, najbardziej odpowiedniej, ale zasypani wieloma kolorowymi opakowaniami, reklamami czy też egzotycznymi nazwami, nie wiemy, czym tak naprawdę różnią się poszczególne odmiany kawy. Dzisiaj przedstawimy różnicę pomiędzy dwoma, najczęściej spotykanymi odmianami.
Kawa arabica
Kawa arabica (Coffea arabica L.) stanowi jeden z najbardziej popularnych i znanych rodzajów kawy na całym świecie. Pochodzi z rejonów Afryki i tam też oraz w Ameryce Południowej, powszechnie jest uprawiana, stanowiąc około 80–90% światowej produkcji kawy. Uprawy kawy arabica to wielkie plantacje kawowych krzewów, których owocem jest mała „pestka” zawierająca kawowe nasiona.
Aby wydobyć z ziaren cenny smak kawy, owoce kawowych drzewek poddaje się fermentacji, a następnie usuwa się owocnie. Pozostawia się jedynie jej wnętrze – ziarna kawy. Posiadają one barwę zieloną, niekiedy szaro-zieloną, są podłużne, a dopiero po procesie palenia ziarna kawowego, nabierają charakterystycznego wyglądu i smaku. Ziarna kawowe po procesie palenia zawierają niewielką ilość kofeiny od 1–1,7%, ale sama arabica uważana jest za kawę najwyższej jakości.
Kawa przygotowana z ziaren arabici jest niezwykle delikatna, łagodna w smaku, lekko kwaskowata, co nadaje jej bardziej wyrazistego posmaku oraz niekiedy wyczuwalnej nuty czekoladowej.
Arabica jest cenionym gatunkiem kawy, a warunki jej uprawy są bardzo wymagające. Najlepiej rośnie w klimacie tropikalnym przy temperaturze powietrza od 15–30°C na dużych wysokościach.
Istnieje wiele odmian samej arabici, od tych szlachetnych do najbardziej popularnych i spotykanych na półkach sklepowych. Różnią się one między sobą nieco smakiem, aromatem oraz ceną.
Kawa robusta
Robusta, a inaczej kawa kongijska (Coffea canephora Pierre ex Froehner) jest rodzajem kawy, który stał się bardzo popularny już w XIX wieku. Pierwotne uprawy robusty wywodzą się z terenów Afryki, ale obecnie jej plantacje spotykane są m.in. w Ugandzie, Wietnamie oraz krajach Ameryki Południowej.
Robusta to gatunek kawy znacznie łatwiejszy w uprawie, który nie jest aż tak wymagający jak arabica. Rośnie na niższych wysokościach, jest znacznie bardziej odpornym gatunkiem rośliny na choroby i szkodniki, a także znacznie tańszym w produkcji, co przyczynia się do niższej ceny gotowego już produktu.
Ziarna kawy robusta są mniejsze od ziaren arabici, owalne, o żółto-zielono barwie, czasami przechodzącej w brąz. Napar przygotowany z ziaren robusty jest zdecydowanie ostrzejszy w smaku, bardziej gorzki i cierpki. Ponadto robusta jest odmianą kawy, która zawiera większa dawkę kofeiny – od 2–4% posiadając tym samych większe zdolności pobudzające od poprzedniej odmiany kawy.
Robusta, dzięki mniejszym wymaganiom w uprawie, stanowi produkt stosunkowo tani i często służy jako dodatek lub wypełniacz w tańszych mieszankach kawowych czy do produkcji kawy rozpuszczalnej.
Arabica czy robusta?
Arabica czy robusta? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż w głównej mierze, wybór zależy od indywidualnych cech i preferencji każdej osoby. Arabica należy do odmiany kawy o wysokiej jakości, uprawiana w specjalnych warunkach, nabiera charakterystycznego, aksamitnego smaku, natomiast robusta o mniejszych wymaganiach jest znacznie ostrzejszą odmianą kawy, o wyraźnej gorzkawej nucie. Poza tym, arabica nie tylko jest łagodniejsza w smaku, ale także zawiera mniej kofeiny w ziarnach niż robusta. I tutaj wszystko tak naprawdę zależy od naszego smaku i właściwości jakie cenimy w kawie, czy ma mocno pobudzać i odznaczać się wyraźnym smakiem czy też być delikatną nutą przyjemności i chwilą relaksu z ulubionym kawowym naparem. Kofeina również pobudza trawienie i przyspiesza odchudzanie. Najlepsza pod tym względem jest kawa zielona. Wybór należy do Ciebie. Poznaj także 6 zalet odstawienia kawy!
Kawa to dla wielu podstawowy produkt, bez którego nie wyobrażamy sobie już życia. Jej smak, aromat pobudza, sprawia, że możemy rozkoszować się chwilą wraz z filiżanką ulubionego naparu. Arabica i robusta to dwie najbardziej popularne odmiany kawy, które różnią się między sobą, ale obydwie znajdują swoich zwolenników.