Jednodniowa dieta oczyszczająca – zasady, wskazania oraz efekty
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Detoksykacja organizmu to temat powszechny i chwytliwy. Któż z nas nie chciałby pozbyć się z organizmu wszelkich zgromadzonych szkodliwych związków? Pojawia się mnóstwo propozycji, które miałyby pomóc osiągnąć zamierzony cel. Dziś pod lupę weźmiemy jednodniowe diety oczyszczające. Czym są, jak działają i czego możemy się po nich spodziewać?
Jednodniowa dieta oczyszczająca
Jednodniowa dieta oczyszczająca ma wspomóc organizm w procesach detoksykacji, oczyścić go ze zgromadzonych zanieczyszczeń. Ma ona polegać na 24-godzinnej modyfikacji naszego sposobu żywienia. Czasem mówi się o głodówce, czasem o diecie płynnej, a także bazującej wyłącznie na jednym produkcie. Internet pełen jest propozycji różnego rodzaju diet i jadłospisów, mamy zatem z czego wybierać.
Jednodniowa dieta oczyszczająca – zasady
Nie istnieje jedyna recepta na jednodniową dietę oczyszczającą. Spotkać można się z wieloma propozycjami i zaleceniami. Wszystkie z nich łączy jednak kilka wspólnych cech. Przede wszystkim należy uzupełniać płyny w odpowiednich ilościach – co najmniej 2 litry wody czy niesłodzonych naparów owocowych i ziołowych dziennie. Niezależnie od produktów na jakich opierałby się jadłospis, niewskazane jest podgrzewanie ich do wysokich temperatur, smażenie, pieczenie. Konieczne jest wykluczenie kawy, alkoholu, produktów wysokoprzetworzonych – fast food, wszelkich słodyczy, chipsów i innych z niekończącą się listą dodatków żywnościowych. Ograniczeniu podlega także sól kuchenna. Zazwyczaj w menu występuje co najmniej 5 posiłków. Bazę diety oczyszczającej może stanowić jeden składnik lub cała ich gama. Dietami, których podstawę stanowi jeden produkt są np. dieta kapuściana czy dieta jabłkowa. Jak nietrudno się domyślić polegają one na spożywaniu w ciągu dnia kilku posiłków, które stanowić mają powyższe produkty – najlepiej w formie surowej, jednak dopuszcza się też gotowanie.
Dieta owocowo-warzywna – chyba pierwsza, którą przywodzi na myśl hasło „oczyszczanie”. Polega na spożywaniu wyłącznie warzyw i owoców, w ilościach dowolnych – w postaci surówek, gotowanych w wodzie czy na parze, doprawionych ziołami, mogą być również skropione oliwą z oliwek.
Dieta sokowa – polega na spożywaniu wyłączne świeżych soków owocowych (około pięciu szklanek) oraz wody. Jej modyfikacją jest jednodniowa dieta opierająca się na spożywaniu zarówno owoców, jak i warzyw w formie smoothie czy bulionów, zup. Bez dodatku soli, doprawionych do smaku suszonymi lub świeżymi ziołami.
Jednodniowa dieta oczyszczająca – wskazania
Każdego dnia wraz z pożywieniem, wdychanym powietrzem i zażywanymi lekami wprowadzamy do naszych organizmów substancje obce, niejednokrotnie niepożądane. Metale ciężkie zawarte np. w roślinach mogą odkładać się w tkankach i prowadzić do niekorzystnych zmian. Pozostałości niektórych pestycydów zawarte w warzywach, mające zdolność akumulacji podejrzewane są o inicjowanie zmian w materiale genetycznym, co w konsekwencji prowadzić może do wystąpienia zmian nowotworowych. Nic więc dziwnego, że wszyscy szukamy sposobów na efektywne oczyszczenie ciała od wewnątrz. Jednodniowe diety oczyszczające mają być rozwiązaniem tego problemu. Poleca się je osobom chcącym pozbyć się z organizmu tego, co niechciane.
Jednodniowa dieta oczyszczająca – efekty
Niestety diety oczyszczające nie mają udowodnionego wpływu detoksykacyjnego. Choć w przestrzeni Internetu i niejednokrotnie w telewizji słyszy się o ich zbawiennych efektach, niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością. W jaki sposób spożycie w ciągu dnia kilograma jabłek, czy wypicie 1,5 litra koktajlu z zielonych warzyw miałoby oczyścić ciało z np. metali ciężkich? Poza dostarczeniem pewnej ilości witamin czy nawodnieniem niestety nie przyniesie spektakularnych efektów. Organizm został wyposażony w narządy umożliwiające metabolizm i usuwanie związków toksycznych. Prym w uskutecznianiu tych mechanizmów wiodą wątroba i nerki. Aby wspomóc procesy detoksykacji musimy każdego dnia, a nie wyłącznie od święta, wzmacniać nasz organizm – dostarczając właściwej ilości składników odżywczych oraz ograniczając wpływ czynników szkodliwych. Oto związki szczególnie polecane w tym wypadku:
- związki indolowe – to związki, które wspierają działanie enzymów detoksykacyjnych, których mechanizm działania polega przede wszystkim na łączeniu szkodliwych substancji z odpowiednimi związkami, w taki sposób, aby stały się one rozpuszczalne w wodzie co ułatwia ich wydalenie z moczem. Związki indolowe znaleźć możemy w roślinach kapustnych – brokułach, kalafiorze, jarmużu, kapuście;
- flawonoidy – dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym zmniejszają wpływ wolnych rodników, co w konsekwencji może przyczynić się do ochrony komórek przed ich szkodliwym działaniem. Należy szukać ich w cebuli, pomidorach, papryce, owocach cytrusowych, jabłkach, jagodach, winogronach i wielu innych warzywach i owocach;
- związki antyoksydacyjne – witaminy A, E, karotenoidy, kwas alfa-liponowy. Antyoksydanty to inaczej przeciwutleniacze. Ich rola polega na wiązaniu wolnych rodników zanim dojdzie do uszkodzenia przez nie komórki. Wolne rodniki z powodu obecności niesparowanego elektronu mają tendencje do łatwego reagowania z innymi cząsteczkami, przez co może dochodzić do niekorzystnych zmian. Tzw. „zmiatacze wolnych rodników” mogą temu przeciwdziałać. Choć najbardziej istotne w tym procesie są antyoksydanty wytwarzane w organizmie, te dostarczane z zewnątrz wraz z dietą również okazują się pomocne. Najlepszymi źródłami są: oleje roślinne, wina, borówki, żurawina, czarna porzeczka, malina, jeżyna, truskawka, czosnek, jarmuż, szpinak, pomidory i wiele innych produktów roślinnych.
Wyżej wymienione substancje to tylko pewna część związków obecnych w pożywieniu, które mogą wspomagać nasze wewnętrzne mechanizmy obronne i oczyszczające. Wybierając właściwe produkty każdego dnia o wiele skutecznej wesprzemy organizm w mechanizmach detoksykacji niż stosując jednodniowe głodówki czy diety monoskładnikowe. Żadna z podobnych propozycji nie ma udowodnionej skuteczności oraz nieznane są fizjologiczne podstawy ugruntowujące ich korzystny wpływ. O zdrowiu pamiętajmy więc każdego dnia, dokonując wyborów przy sklepowej półce.
Literatura:
- 10 jednodniowych diet oczyszczających; Onet.pl
- Izabela Agnieszka Stolarzewicz, Jakub Ciekot, Agata Urszula Fabiszewska ,; Roślinne i mikrobiologiczne źródła przeciwutleniaczy; Postepy Hig Med Dosw (online), 2013; 67: 1359-1373
- Jolanta Guz, Tomasz Dziaman, Anna Szpila; Jolanta Guz; Czy witaminy antyoksydacyjne mają wpływ na proces karcynogenezy?; Postepy Hig Med Dosw. (online), 2007; 61: 185-198;
- Monika Majewska, Hanna Czeczot; Flawonoidy w profilaktyce I terapii; Terapia i leki, Tom 65, nr 5 2009