Jak nie przytyć podczas Wielkanocy
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Kolorowe pisanki i czekoladowe króliczki spoglądające zza sklepowych witryn przypominają nam o nadchodzących coraz większymi krokami świętach Wielkanocnych.
Choć to czas spokoju i radości to wielu z nas kojarzą się one ze wzdęciami i niedopiętym guzikiem. Nic w tym dziwnego, od świątecznego, suto zastawionego stołu ciężko się oderwać. Zaczynając od żurku, przechodzimy do jajek obficie zaprawionych majonezem i tłustej kiełbaski, a kończymy na pysznych babkach i mazurkach. Wydawać się może, że jesteśmy w sytacji bez wyjścia, że po świętach po prostu musimy przytyć. Nic bardziej mylnego! Wystarczy, że zachowasz zdrowy rozsądek i zastosujesz się do poniższych zasad.
Pij dużo wody
Przed każdym posiłkiem wypij przynajmniej jedną szklankę wody, która wypełni żołądek. Siadając do posiłku nie będziesz głodny i dzięki temu zjesz mniej. Dodatkowo, jeśli chcesz uniknąć komplikacji żołądkowych, pij zieloną herbatę, herbatki ziołowe oraz kawę w rozsądnej ilości (bez zbędnych dodatków typu śmietanka lub cukier). Warto pić również inne zioła, które złagodzą świąteczne przejedzenie i usprawnią pracę jelit. Natomiast trzymaj się z daleka od kolorowych napojów gazowanych i soków, które nie dość, że w połączeniu z ciężkostrawnym jedzeniem mogą powodować wzdęcia to zawierają sporo kalorii, których w święta i tak masz pod dostatkiem.
Jedz z umiarem
Aby zachować szczupłą sylwetkę nie musisz rezygnować, ze spożywania tradycyjnych wielkanocnych potraw. To wcale nie one są przyczyną poświątecznych wzdęć, a nasze nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu! Siedząc przy suto zastawionym stole trzeba wykazać się ogromnym opanowaniem i silną wolą, aby nie przesadzać z jedzeniem. Przede wszystkim nie sięgaj po dokładki i staraj się jeść powoli, delektuj się każdym kęsem.
Rób przerwy między posiłkami
Śniadanie wielkanocne zaczynamy od żurku, po którym podawane są jajka z majonezem, tłusta kiełbaska i inne świąteczne specjalności. Kiedy myślisz, że masz już absolutnie dosyć, na stole pojawiają się Twoje ulubione babki i mazurki. To dla żołądka istny maraton! Pomiędzy kolejnymi posiłkami starajcie się robić chociaż 30 minutowe przerwy. Pozmywajcie naczynia, wyjdźcie na spacer lub wyciągnijcie grę planszową, w którą będzie mogła zaangażować się cała rodzina.
Ruszaj się
Co prawda Wielkanoc to czas wyciszenia i relaksu, ale nikt przecież nie każe iść ci na siłownie czy do klubu fitness. Jeśli pogoda na to pozwoli warto wybrać się na długi spacer lub wycieczkę rowerową. W przypadku deszczowej aury wyciągnijcie z szafy twistera lub urządzacie turniej w waszą ulubioną grę ruchową. Podczas takiej nie tylko spalisz trochę kalorii, ale też dotlenisz mózg i spędzisz wspaniale czas z rodziną.
Chodź świąteczne jedzenie zdecydowanie nie należy do dietetycznych, to nawet osoby dbające o szczupłą sylwetkę nie muszą z niego rezygnować. Stosując powyższe wskazówki uda ci się nie tylko uniknąć dodatkowych, poświątecznych kilogramów, ale również spędzisz miło czas z rodziną i będziesz mógł w pełni cieszyć się smakiem potraw. Stare powiedzenie mówi “wszystko jest dla ludzi” i tego właśnie trzymajmy się w te święta nie zapominając jednocześnie o umiarze i zdrowym rozsądku.