Prawdy i mity żywieniowe
Aktualizacja: 26 marca, 2024
Z pewnością słyszeliśmy o tym, że należy odcinać końcówki banana przed jedzeniem lub, że powinniśmy spożywać jak najwięcej ryb. Media zasypują nas różnymi nowinkami, w które ślepo wierzymy, bo ufamy, że stosując się do nich będziemy zdrowsi, piękniejsi i szczuplejsi…Jednak, czy na pewno jest to prawda? Może to jedynie mity, którym niepotrzebnie ulegamy? Sprawdźmy to.
Prawdy i mity, które budzą najwięcej wątpliwości:
Powinniśmy zjadać do 5 jaj w tygodniu. Mit.
Jajka zawierają niemalże wszystkie podstawowe składniki odżywcze potrzebne dla utrzymania dobrego zdrowia. Są szczególnie bogate w żelazo, cynk, fosfor, selen, witaminy A i D, witaminy z grupy B oraz cholinę. Mają jednak dużą ilość cholesterolu. Czy powinniśmy w takim razie ich unikać? Nie. Wielu naukowców podkreśla, że cholesterol zawarty w jajkach nie ma tak negatywnego wpływu na zdrowie, jak ten pochodzący np. z masła. Natomiast w przypadku osób obciążonych schorzeniami takimi jak cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia, nawet jedno jajko dziennie to wystarczająco dużo. Więcej o właściwościach jajek przeczytaj tutaj.
Jeżeli jesteśmy zdrowi, możemy spożywać jajka i nie martwić się o poziom cholesterolu!
Trzeba odcinać końcówki banana. Mit.
Sprawdzając informacje w internecie napotkać się można na stwierdzenie, że w czarnej końcówce banana znajdować się mogą pasożyty- lambrie. Nie jest to prawda. Lamblioza, której źródła upatrujemy w końcówkach banana, tak naprawdę należy do tak zwanych chorób brudnych rąk. Winowajcą nie jest owoc, ale brak właściwej higieny.
Nie musimy odcinać końcówki banana, pamiętajmy jednak o myciu owoców po obraniu ich ze skórki!
Makaron tuczy. Mit.
Wbrew powszechnej opinii makaron jest źródłem witamin i nie tuczy. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkich uważajmy na to, z czym go podajemy. Z reguły są to tłuste sosy śmietanowe czy zasmażki, które kilkakrotnie przewyższają kaloryczność samego makaronu. Pamiętajmy również o tym, by przygotowywać go al dente- ma on wówczas nizszy indeks glikemiczny, co sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki.
Rozgotowany makaron tuczy, gdyż posiada wysoki indeks glikemiczny!
Nie powinniśmy łączyć ogórka z pomidorem. Prawda.
W ogórkach znajduje się enzym askorbinowy (askorbinoza), który niszczy witaminę C zawartą w pomidorach. Jadane osobno są doskonałym niskokalorycznym pokarmem zawierającym witaminy i sole mineralne.
Połączenie ogórka z pomidorem nie szkodzi, ale tez nie przynosi żadnych korzyści.
Słodziki są bardziej szkodliwe niż cukier. Prawda i mit.
Zależy które. Najzdrowszymi i najbardziej naturalnymi zamiennikami cukru są ksylitol- cukier z brzozy oraz esktrakt z liści stewii, tradycyjnej rośliny o słodkich liściach pochodzącej z Ameryki Południowej. Co do pozostałych można mieć wiele wątpliwości. Niektóre jedzone w dużych ilościach mogą powodować reakcje alergiczne lub nawet nowotwory.
We wszystkim należy zachować umiar. Słodziki jedzone w małych ilościach nie zaszkodzą naszemu zdrowiu!
Powinniśmy zjadać jak najwięcej ryb. Mit.
Ryby zamieszkujące zbiorniki o dużej toksyczności kumulują dioksyny oraz metale ciężkie, takie jak ołów i rtęć. Zatem panga, tuńczyk czy tilapia mogą być szkodliwe dla zdrowia. Kobiety w ciąży powinny ograniczyć spożywanie ryb do jednego razu w tygodniu, a dzieci do drugiego roku życia nie powinny spożywać ich wcale. Najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o niską zawartość rtęci, a przy tym wysoką zawartość kwasów omega-3, są sardynki, łosoś, śledzie i makrela atlantycka
Jedzmy ryby, ale zgodnie z zaleceniami. Najlepiej raz w tygodniu, ewentualnie dwa razy – raz morską rybę, a raz słodkowodną!
Picie coli dobre na zatrucia. Prawda.
Warto pamiętać, że nie jest to napój należący do zdrowych produktów. Zawiera bardzo dużo węglowodanów, kofeiny oraz konserwantów. Jednak picie jej doraźnie po przejedzeniu się powoduje zakwaszenie pH soków żołądkowych, co pomaga w trawieniu ciężkostrawnych posiłków (nabiału, mięsa) podczas zatruć pokarmowych.
Cola tak, ale tylko w przypadku niestrawności i w niewielkich ilościach!
Czerwone mięso nie jest zdrowe. Mit.
Czerwone mięso w odróżnieniu od mięsa białego zawiera witaminę B12 i żelazo. We wszystkim należy zachować jednak umiar. Spożywanie wołowiny ograniczyć należy do jednego razu w tygodniu. Udowodniono, że zjadanie zbyt dużej jej ilości skutkować może nowotworami oraz chorobami układu krążenia.
Wołowina w niewielkich ilościach pomaga w walce z anemią!