Utrzymanie figury podczas świąt nie musi być wcale trudne
Aktualizacja: 2 stycznia, 2025
Dodatkowe nakrycie przy stole, sianko pod obrusem oraz dwanaście postnych potraw to nieodłączne elementy Wigilii. Po wieczerzy wigilijnej czekają nas jeszcze dwa dni świąt, dlatego warto połączyć tradycję ze zdrowym rozsądkiem i zadbać o wątrobę i żołądek.
Prawdziwe polskie święta zawsze są dużym wyzwaniem dla układu pokarmowego. Zasiadając przy zastawionym stole, ciężko sobie czegokolwiek odmówić, a co dopiero nie ulec namowom ze strony najbliższych. Jednak, aby zaoszczędzić sobie późniejszych wyrzutów sumienia, należy wcześniej pomyśleć o skutkach nieracjonalnego odżywiania.
Sposoby na utrzymanie figury
- Jeśli przygotowujemy świąteczne potrawy, mamy wpływ na to co się w nich znajdzie. W związku z tym możemy obniżyć kaloryczność potraw poprzez zmniejszenie ilości cukru w wypiekach i zrezygnować lub przynajmniej obniżyć zużycie oleju lub majonezu. Zamiast smażyć ryby ugotujmy je na parze lub upieczmy w piekarniku. Bardzo zdrową, a co najważniejsze lekkostrawną potrawą jest barszcz czerwony na naturalnym zakwasie. Oczyści on organizm z toksyn, a dodatkowo wspomoże trawienie, podobnie jak kompot z suszu.
- Warto ograniczyć spożycie słodkich ciast i deserów do minimum. Ciężko oprzeć się świątecznym smakołykom, ale rozwiązaniem może być nakładanie mniejszych porcji.
- Zasiadając do świątecznego stołu pamiętajmy, że będziemy czuli się znacznie lepiej, jeśli tylko skosztujemy poszczególne potrawy, zamiast jeść pełne porcje.
- Najważniejsze, aby nie najadać się do syta i wstawać od stołu po zaspokojeniu pierwszego głodu. Jedzmy często, ale małymi porcjami oraz pamiętajmy o dokładnym gryzieniu!
- W czasie świąt nie należy zapominać o nawodnieniu organizmu. Dobrym rozwiązaniem na ten czas jest mięta lub zielona herbata, które wspomogą perystaltykę jelit.
- Oczywiście ruch to podstawa i nie powinniśmy zapominać o nim zwłaszcza w święta. Po bożonarodzeniowym obiedzie warto wybrać się z całą rodziną na spacer lub na sanki, zamiast spędzać popołudnie przed telewizorem. Zadbajmy o to, aby święta przeżyć zdrowo i aktywnie!
Recepta na dolegliwości trawienne
W okresie świątecznym, nawet najwytrwalszym zdarza się ulec pokusie świątecznych smakołyków, a wtedy nie pozostaje nam nic innego niż sięgnąć po receptę na trawienne dolegliwości. Zaburzenia trawienia możemy złagodzić pijąc herbatki ziołowe. Wypicie filiżanki takiego naparu pobudzi wydzielanie soków żołądkowych i na pewno zmniejszy napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Na dolegliwości trawienne powinny pomóc również gotowe preparaty ziołowe dostępne w aptekach. Dobrym sposobem jest spożycie kropli żołądkowych. Na listę zakupów świątecznych warto wpisać tabletki na niestrawność oraz preparaty zawierające w swoim składzie mieszanki wyciągów roślinnych z: kminku, mięty, ostropestu, karczocha lub mniszka lekarskiego. Wiele świątecznych potraw powoduje wzdęcia, wówczas najlepiej zastosować środek zawierający simetikon (powoduje pękanie pęcherzyków gazu nagromadzonych w jelitach). W dolegliwościach żołądkowych mogą przynieść ulgę napoje typu cola, jednak należy pamiętać, aby wcześniej usunąć z nich „bąbelki” dwutlenku węgla, ponieważ te mogą nasilić uczucie wzdęcia.
Obciążając żołądek zmuszamy do intensywnej pracy wątrobę oraz trzustkę. Objawy przejedzenia pojawiają się zazwyczaj do dwóch godzin po obfitym posiłku. Podczas świąt starajmy się pamiętać o zasadach zdrowego odżywiania i codziennej porcji ruchu. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.