Herbata ziołowa – mięta, herbata z pokrzywy, czystek, herbata z konopi
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Herbaty ziołowe dostępne są niemalże w każdym sklepie oraz aptece. Można również przygotować je własnoręcznie, wystarczy garść świeżych liści wybranego ziela zalać gorącą wodą, zaparzyć i odcedzić. Bez wątpienia warto pić herbaty ziołowe, nie tylko ze względów smakowych, ale również zdrowotnych. Jakie herbaty najlepiej wybrać? Jakie wykazują właściwości i dla kogo są zalecane?
Herbaty ziołowe
Herbaty ziołowe, zwane również naparami, są to herbaty przygotowywane z różnych rodzajów ziół, które stanowią ogromną grupę roślin oraz wykazują wiele właściwości leczniczych. Picie herbat ziołowych ma wiele efektów prozdrowotnych, przede wszystkim pomaga walczyć z bólami brzucha, wzdęciami oraz wspomaga proces odchudzania. Każda herbata ziołowa posiada inne właściwości, a mieszanki ziół często wykazują lepsze efekty. Istnieje również szerokie grono osób, które spożywa napary z ziół ze względu na ich smak. Dostępne herbaty ziołowe produkowane są głównie z liści lub kwiatów, znacznie rzadziej wykorzystuje się do tego celu korzenie. Liście ziół należy zalać gorącą, nie wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem, przez około 5–10 minut. Zdecydowanie lepiej wybrać herbatę liściastą niż ekspresową z torebki.
Mięta
Herbata z mięty przede wszystkim wykazuje działanie rozkurczowe. Jest stosowana w zaburzeniach trawienia, łagodzi symptomy zespołu jelita drażliwego, poprawia koncentrację oraz ma działanie uspokajające i moczopędne. Napar z mięty posiada też właściwości bakteriobójcze oraz przeciwpasożytnicze, z tego względu jest zalecany przy leczeniu przeziębień. Herbata miętowa jest szczególnie polecana kobietom przy silnych bólach menstruacyjnych. Ze względu na jej właściwości rozluźniające i uspokajające poleca się jej stosowanie przed snem, osobom nerwowym oraz cierpiącym na bezsenność. Napar z mięty ze względu na swoje właściwości rozluźniające oraz poprawiające trawienie jest również stosowany przez kobiety w ciąży.
Pokrzywa
Herbata z pokrzywy przede wszystkim pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi, posiada działanie moczopędne, zwiększa odporność, wzmacnia włosy i paznokcie ze względu na dużą zawartość krzemu, wapnia, fosforu oraz witaminy K i E. Napar z pokrzywy ma również działanie wzmagające apetyt, przyspiesza przemianę materii, obniża poziom cukru we krwi oraz ma właściwości odkażające. Pokrzywa jest zalecana osobom z anemią, ponieważ ma ona właściwości krwiotwórcze. Stosowana jest również przez kobiety w ciąży, ponieważ posiada dużą zawartość witamin i żelaza oraz zwiększa produkcję mleka u kobiet karmiących piersią. Herbata z pokrzywy ze względu na swoje działanie moczopędne jest zalecana osobom chorym na kamicę nerkową oraz w leczeniu prostaty. Może być również stosowana przez diabetyków, ponieważ obniża ona poziom cukru we krwi.
Czystek
Herbata z czystka jest stosowana przede wszystkim w walce z infekcjami. Dzięki dużej zawartości antyutleniaczy oraz polifenoli czystek wykazuje też działanie oczyszczające i antyalergiczne. Napar z czystka jest zalecany w prewencji miażdżycy, ponieważ zapobiega on utlenianiu się frakcji cholesterolu LDL, ochrania naczynia krwionośne oraz rozpuszcza zakrzepy. Herbata z tego zioła jest również zalecana dla osób, które chcą poprawić wygląd swojej skóry, włosów oraz paznokci, ponieważ pomaga ona likwidować trądzik, łupież, egzemę oraz grzybicę. Poprzez liczną zawartość antyoksydantów czystek posiada też działanie odmładzające. Napar z tego ziela pomaga również usuwać z organizmu metale ciężkie przez co jest on polecany osobom palącym. Czystek jest również zalecany dla mężczyzn z przerostem prostaty.
Herbata z konopi
Herbata z konopi przede wszystkim jest stosowana w zwalczaniu bezsenności oraz migreny. Ma ona działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, relaksacyjne. Jest również bogata w witaminy z grupy B oraz witaminę E. Napar z konopi jest też źródłem składników mineralnych takich jak magnez, fosfor, wapń oraz żelazo. Herbata z tego zioła działa również pozytywnie na układ trawienny i zapobiega wahaniom poziomu cukru we krwi. Przez zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 herbata z konopi poprawia pracę mózgu oraz jest zalecana w celu zapobiegania wystąpienia choroby Alzheimera.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele herbat ziołowych. Każda z nich posiada inne właściwości jednak wszystkie wykazują szereg działań prozdrowotnych. Mogą zapobiegać powstawaniu wielu chorób, pomagać w odchudzaniu, poprawiać wygląd skóry oraz włosów i wiele innych. Istnieje również spore grono konsumentów, którzy spożywają herbaty z ziół ze względu na ich walory smakowe. Z pewnością każdy znajdzie ziołowy napar, który będzie odpowiadał jego preferencjom.
Poczytaj więcej na temat herbaty oczyszczającej!
Literatura:
- Jambor J., Polskie zielarstwo i ziołolecznictwo – historia, teraźniejszość i przyszłość, Herba polonica, Poznań, 2005.
- Węglarz Z., Suchorska-Tropiło K., Rośliny lecznicze w Polsce i Unii Europejskiej, Wieś Jutra, nr 59, 2003.