Konopia – charakterystyka i rodzaje
Aktualizacja: 14 października, 2019
Biolodzy i botanicy wyróżniają obecnie 3 rodzaje konopi, pochodzących z różnych części świata: Cannabis sativa, Cannabis indica oraz Cannabis ruderali.
Konopia (siewna) indyjskia popularnie nazywane marihuaną, uważana jest za narkotyk. Spór na temat jej negatywnych i leczniczych właściwości toczy się od wielu lat.
Konopie
Konopie to inaczej konopie siewne (Cannabis sativa L.), wyróżniany na całym świecie podgatunek, wchłania tak naprawdę dwie pozostałe odmiany. Wg bazy danych Germaplasm Resources Information Network Cannabis indica Lam. jest utożsamiana z Cannabis sativa L. subsp. Indica, co sprawia, że konopia siewna staje się synonimem konopi indyjskiej.
Konopia jest popularną i powszechnie uprawianą na całym świecie rośliną. Posiada dorastającą do 300 cm łodygę wydzielającą intensywny aromat, charakterystyczne wydłużone i na brzegach opiłkowane liście i kwiaty oraz jajowatego kształtu owoce. Rośliny męskie są mniejsze od żeńskich i usychają w lipcu.
Konopia to roślina nitrofilna, która do wzrostu potrzebuje związków azotu oraz sporej ilości wody. Wykorzystywana jest jako środek farmaceutyczny, szczególnie ceniona w medycynie za właściwości uśmierzające silne bóle. Stanowi bogate źródło substancji psychoaktywnych (THC). Z rośliny tej pozyskuje się włókna oraz olej, wykorzystywany w przemyśle spożywczym.
C. sativum stanowi roślinę powszechnie uprawianą w rejonie Azji Mniejszej, Środkowej oraz w Europie, natomiast C. indica uprawiana jest głównie dla pozyskiwania nasion i włókien w Azji Wschodniej. Odmiana C. ruderalis pochodzi z Azji środkowej.
Konopie – rodzaje
Konopia indyjska różni się nieco od siewnej wysokością (jest mniejsza), posiada szerokie liście oraz kwiaty żeńskie bez okwiatu. Powszechnie występuje w Indiach, Afganistanie oraz Iranie. Konopia siewna natomiast jest znacznie większych rozmiarów, posiada krótsze listki, a ich zagęszczenie jest mniejsze.
Podgatunek C. indica posiada silniejsze działanie psychoaktywne (uspokajające i odurzające) niż C. sativa. Natomiast konopia siewna wyróżnia się silnym działaniem rozweselającym, poprawiającym humor, wprawiającym w stan euforii. Zawartość kannabidiolu (związek chemiczny, izomer THC, który sam nie posiada właściwości psychoaktywnych, jednak wpływa na działanie THC, który takie własności posiada) w roślinach typu indica, jest znacznie wyższa, przez co wykazuje mocniejsze działanie odurzające.
Podgatunek Cannabis ruderalis pochodzący z Azji Środkowej wyróżnia się na tle poprzednich tzw. fotoobojętnością. Jest to właściwość, która przejawia się podczas kwitnienienia roślin, które nie jest zależne od cyklu dnia i nocy (jak u sativa i indica), a wyłącznie od wieku rośliny i jej dojrzałości. Obecnie podgatunek ruderalis jest w 20–80% zanieczyszczony podgatunkiem sativa oraz indica.
Ekstarkty pozyskiwane z Cannabis sativa do celów farmaceutycznych wykorzystywane są w łagodzeniu dolegliwości bólowych, zwłaszcza bólów związanych z układem nerwowym.
Konopie stanowią gatunek rośliny, w obrębie którego wyróżnia się 3 podgatunki, jednak różnica między nimi jest niewielka i obecnie się zaciera. Z konopi powstaje popularny narkotyk, marihuana, którego właściwości psychoaktywne są coraz powszechniej wykorzystywane w medycynie.
Polecam