Nasiona konopi (siemię konopne) – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie, cena

16 18 20

Stają się coraz bardziej popularne mimo toczących się wokół nich kontrowersyjnych opinii. Z uwagi na ich właściwości zdrowotne, można je zaliczyć do żywności superfood. Mowa o nasionach konopi. Poznajmy ich wartości odżywcze, właściwości oraz możliwe zastosowanie.  

Nasiona konopi 

Siemię konopne – nasiona konopi siewnej wykazują dużo cennych właściwości, a ich spożycie przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Pierwsze uprawy pojawiły się już w starożytności, głównie w Chinach, w Indiach, Mezopotamii, Egipcie, Ameryce Środkowej i Północnej.

Aktualnie w Polsce nasiona konopi występują jako efemerofit, czyli rośliny przypadkowo przywiezione i dziko rozsiane. Oprócz tego konopie są hodowane w uprawach botanicznych. Są to szybko rosnące, jednoroczne rośliny o dużych liściach. W Polsce uprawa konopi jest bardzo ograniczona zatem nasiona są importowane. Można je dostać w sklepach ze zdrową żywnością stacjonarnych oraz internetowych.  

Wartości odżywcze i właściwości nasion konopi

Siemię konopne charakteryzuje się dość bogatym składem. Wśród najważniejszych można wymienić składniki mineralne (żelazo, cynk, fosfor, magnez), witaminy (C, D, E oraz  z grupy B), aminokwasów, kwasy omega-3 i omega-6 oraz błonnik. Siemię konopne w diecie może korzystnie wpłynąć na wiele aspektów zdrowotnych.

Oto najważniejsze właściwości:

  • podnosi odporność organizmu,
  • poprawia krążenie, obniża ciśnienie krwi,
  • działa przeciwzapalnie,
  • poprawia stan skóry, zmniejsza jej suchość, szorstkość, nawilża,
  • reguluje gospodarkę hormonalną,
  • łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy,
  • dba o florę bakteryjną jelit,
  • reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Zastosowanie nasion konopi

Siemię konopi może znaleźć zastosowanie u osób z problemami z układem krążenia. Pomaga ochronić serce i przyspiesza proces regeneracji organizmu np. po zwale.

Z pewnością wszyscy, którzy borykają się z problemami z cerą jak najbardziej powinni włączyć do diety nasiona konopi, które wpłyną korzystnie na stan skóry, nawilżając, niwelując szorstkość czy łagodząc zmiany trądzikowe. Ponadto kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, z dokuczliwymi objawami napięć przedmiesiączkowych lub związanych z okresem menopauzalnym, spożywając siemię konopne mogą zauważyć pozytywne zmiany. Stosowanie omawianych nasion poprawia pracę układu pokarmowego i dba o florę bakteryjną. Nasiona te znajdują zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Występują w formie łuskanej i niełuskanej, które nieco różnią się od siebie składem więcej wartości odżywczych ma niełuskane siemię konopne. Nasiona można stosować w kuchni jako dodatek do wielu potraw np. do ciast, sałatek, koktajli, jogurtów, owsianki lub musli.

Nasiona konopi – cena

Nasiona można kupić w sklepie ze zdrowa żywnością stacjonarnym lub internetowym. Ceny są bardzo zróżnicowane. Droższe są konopie łuskane. Średnio cena opakowania 250 gramów niełuskanych nasion rozpoczyna się od 9 zł, a łuskanych od 20 zł.  

Nasiona konopi to w Polsce kolejny nowy produkt należący do żywności superfoods. Wykazuje wiele cennych dla zdrowia właściwości. Ich orzechowy posmak nada potrawom innego niż dotychczas smaku. Warto spróbować  włączyć do diety siemię konopne. Co ważne, należy pamiętać, że dostępne produkty nie zawierają substancji narkotycznych.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Nasiona konopi (siemię konopne) – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie, cena - 4.0/5. Oddano 68 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk