Frutarianizm – zasady, efekty i przykładowy jadłospis
Aktualizacja: 15 maja, 2024
Przykładamy coraz większą wagę do spożywanej przez nas żywności. Osoby wybierające frutarianizm, jako sposób żywienia, kierują się właśnie ideologicznym przekonaniem do zdrowotnego, pozytywnego wpływu wybranej diety na ich życie i zdrowie. Niestety lekarze jak i dietetycy nie są tak optymistycznie nastawieni do takiego sposobu żywienia. Jakie są plusy i minusy owocowej diety?
Frutarianizm
Frutarianizm jest jednym z radykalniejszych wariantów diety wegetariańskiej, który oznacza surowość (75+%), z wykorzystaniem surowej wegetariańskiej (zwykle surowej wegańskiej) żywności. Opiera się na spożywaniu jedynie owoców, wykluczając mięso i jego przetwory, a także warzywa, nasiona, pestki. Taki sposób żywienia odrzuca wszelkiego rodzaju obróbkę termiczną. Oczywiście zdarzają się odstępstwa, pozwalające na spożywanie orzechów i innych nasion, jest to już jednak kwestia indywidualna.
Wyznawcy frutarianizmu twierdzą, że jest to rodzaj diety. Może być jednak bardzo trudna w stosowaniu. Istnieje w niej wiele pułapek, które mogą wywołać problemy zdrowotne, a także zdobycie odpowiednich produktów nie należy do najprostszych. Frutarianizm opisuje owoce jako idealną naturalną żywność.
Frutarianizm – zasady
Frutarianizm opiera się na spożywaniu wyłącznie owoców w potocznym tego słowa znaczeniu jak i pod względem botanicznym, co nieco rozszerza ogólny zbiór produktów dopuszczalnych w tej diecie.
Wyróżniamy tu m.in. owoce:
- cytrusowe (pomarańcze, grejpfruty),
- jagodowe (borówki),
- egzotyczne (ananas, mango),
- pestkowe (brzoskwinia, wiśnia)
- ziarnkowe (jabłko, granat)
- oraz wszelkiego rodzaju owoce suszone.
W skład diety wchodzą również potocznie znane nam jako warzywa, ale botanicznie należące do owoców: bakłażan, ogórek czy też pomidor.
Zaleca się spożywanie małych posiłków w równych odstępach czasu. Jak również picie około 2 litrów płynów oraz soków świeżo wyciskanych.
Frutarianizm – efekty
Dieta owocowa stosowana przez kilka dni wpływa pozytywnie na organizm, ponieważ powoduje oczyszczenie organizmu z toksyn oraz obniżenie masy ciała. Systematyczne stosowanie diety owocowej przez krótki okres przyczynić się może do ogólnego poprawienia stanu zdrowia m.in. obniżając poziom cholesterolu czy też ciśnienia krwi.
Sprawa zmienia się w momencie, gdy dieta owocowa staje się sposobem żywienia na całe życie. Owoce dostarczają dużych ilości cukrów prostych i małej ilości błonnika pokarmowego, przez co mogą powodować wystąpienie zaburzeń poziomu glukozy i insuliny we krwi.
Ze względu na niską kaloryczność, niedobór pełnowartościowego białka jak i witaminy D, B12 oraz składników mineralnych: żelaza czy wapnia, może być przyczyną wystąpienia chorób np. osteoporozy, ogólnego przemęczenia, anemii.
Frutarianizm – jadłospis
Śniadanie: Koktajl bananowy z kiwi;
II śniadanie: Sałatka z owoców egzotycznych z suszoną żurawiną i figami;
Obiad: Sałatka z pomidorów, awokado z sosem pomarańczowym;
Podwieczorek: Sok świeżo wyciskany pomarańczowo-grejpfrutowy, garść suszonym moreli;
Kolacja: Koktajl z banana, awokado, kiwi i limonki.
Diety frutariańskiej nie powinny stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby przewlekle chore. Chcąc przejść na dietę owocową koniecznie należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia przeciwwskazań i pozostać pod jego stałą opieką ze względu na możliwe wystąpienie niedoborów, przekładających się na pogorszenie stanu zdrowia. Natomiast kilkudniowe oczyszczanie organizmu owocami jest jak najbardziej korzystne dla naszego organizmu.
Frutarianizm nie wyklucza nasion i orzechów na dodatek zalicza warzywa liściaste