Wegetariańska dieta kopenhaska
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Zastanawiasz się nad przejściem na dietę kopenhaską, ale nie jesz mięsa? Produkty mięsne można zastąpić innymi, roślinnymi – warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Przekonaj się, jak może wyglądać dieta kopenhaska dla wegetarian i jakie produkty warto wybrać, chcąc zmodyfikować jadłospis.
Na czym polega dieta kopenhaska?
Należy do jednej z najbardziej restrykcyjnych diet i choć trwa tylko 13 dni, dieta kopenhaska ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zakłada spadek masy ciała nawet do 20 kg, w wyniku spożywania 500-800 kcal dziennie, dostarczanych z produktów należących do ścisłej grupy. Produkty, na jakich bazuje do przede wszystkim wybrane warzywa oraz owoce, chudy nabiał, jaja, chude mięso oraz ryby i kawa. No właśnie – mięso oraz ryby – to właśnie te produkty stanowią przeszkodę dla wegetarian. Jak bez nich będzie ułożona dieta kopenhaska wegetariańska i jakich zasad należy się trzymać, by kuracja przebiegła pomyślnie?
Zasady diety
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na tradycyjną wersję diety, czy nasz wybór to dieta kopenhaska dla wegetarian – zasad kuracji należy trzymać się bezwzględnie. Złamanie lub jedynie naruszenie którejś z nich jest równoznaczne z przerwaniem diety – a warto wiedzieć, że kolejną próbę można podjąć dopiero po trzech miesiącach, z kolei jeśli po zakończonej diecie, planujemy do niej powrócić, należy odczekać dwa lata. Aby jednak ta klasyczna czy dieta kopenhaska wegetariańska, została ukończona, trzeba przestrzegać następujących zasad:
- stosuj dietę przez 13 dni – w krótszym czasie niż założony, możemy nie uzyskać optymalnych efektów, z kolei kilka dodatkowych dni na tak rygorystycznej diecie może spowodować, że organizm będzie wycieńczony,
- spożywaj posiłki o wyznaczonych godzinach – śniadanie 8:00-9:00, lunch 12:00-14:00, obiad 16:00-18:00,
- spożywaj 500-800 kcal dziennie – dieta kopenhaska dla wegetarian to dieta niskokaloryczna, to właśnie powstały – i bardzo duży – deficyt kaloryczny ma przyczyniać się do chudnięcia,
- spożywaj zalecane produkty – dieta kopenhaska wegetariańska wymaga pewnej modyfikacji – w ciągu 13 dni tradycyjnej diety, niemal każdego dnia pojawia się posiłek mięsny, w przypadku wersji dla wegetarian, posiłki te należy zmodyfikować w taki sposób, aby średnia liczba, przyjmowanych wartości tj. białka, tłuszczy i węglowodanów była zbliżona w obu wersjach,
- pij dużo wody – zaleca się 1,5-2 litry dziennie, w tym szklanka tuż przed posiłkiem – pozwoli to zwiększyć uczucie sytości po jedzeniu,
- zachowaj kolejność dni według jadłospisu – a najlepiej także kolejność posiłków,
- unikaj aktywności fizycznej – zarówno treningów, jak i sprzątania, spacerowania, itp., każdy najmniejszy wysiłek, powoduje, że organizm spala dodatkowe kalorie, których i tak na diecie kopenhaskiej wegetariańskiej otrzymuje bardzo mało – w ten sposób znaczniej bardziej odczuwalne będzie zmęczenie i osłabienie,
- nie podjadaj – dieta kopenhaska wegetariańska surowo zabrania podjadania – zabronione jest także wypicie dodatkowego kubka kawy czy żucie gumy,
- unikaj soli.
Dieta kopenhaska dla wegetarian – jadłospis
Ze względu na modyfikacje, jakie muszą pojawić się w diecie kopenhaskiej dla wegetarian, warto wiedzieć, jakimi produktami można zastąpić produkty mięsne. Warto sięgać przede wszystkim po produkty pochodzenia roślinnego, wyróżniające się wysoką zawartością białka oraz niską zawartością węglowodanów i tłuszczy – podobnie jak drób, wołowina czy wieprzowina. Należy jednak mieć świadomość, że niewiele jest takich produktów, przez co skomponowanie diety kopenhaskiej wegetariańskiej może okazać się niełatwym zadaniem – warto więc skorzystać z porady dietetyka.
Dieta kopenhaska dla wegetarian może zatem opierać o produkty takie jak na przykład:
- tofu lub tempeh,
- owoc chlebowca,
- rośliny strączkowe,
- spirulina,
- grzyby.
Efekty stosowania diety
Zakłada się, że dieta kopenhaska może powodować utratę nawet 20 kilogramów. Warto jednak pamiętać, że choć po 13 dniach możesz zobaczyć na wadze wymarzoną liczbę, jaką wskazuje kalkulator BMI, to może to być zmiana nietrwała, dodatkowo, niosąca za sobą szkodliwe dla organizmu konsekwencje. Co więcej, dieta kopenhaska dla wegetarian może okazać się dla organizmu dietą jeszcze bardziej wymagającą, niż jej tradycyjna wersja. Spożywając przez okres prawie dwóch tygodni tak niewielką liczbę kalorii, co prawda możemy pozbyć się zbędnych kilogramów, jednak:
- niemal każda wysoce restrykcyjna dieta, tak jak dieta kopenhaska wegetariańska, kończy się efektem jojo,
- w wyniku dostarczania do organizmu zbyt niskiej liczby kalorii, a także w wyniku niedoboru składników odżywczych, funkcjonowanie organizmu jest zaburzone – jest on osłabiony.
Przeciwwskazania do stosowania diety
Zarówno tradycyjna, jak i dieta kopenhaska dla wegetarian, jest bardzo rygorystyczna – z uwagi na to, nie może być stosowana przez wszystkich. Głównymi przeciwwskazaniami są:
- choroby – układu krążenia, choroby nerek, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, osteoporoza, dolegliwości żołądkowe,
- styl życia – to dieta zbyt wymagająca dla osób aktywnych fizycznie – zawodowo, jak i rekreacyjnie,
- wiek – dieta kopenhaska wegetariańska nie jest wskazana dla nastolatków, dla których w okresie rozwoju zbilansowana dieta to podstawa oraz dla osób w podeszłym wieku, ponieważ mogłaby znacznie obciążyć ich organizm,
- ciąża lub karmienie piersią.
Jakie zalety ma dieta kopenhaska wegetariańska?
Choć jest wyjątkowo wymagająca, dieta kopenhaska dla wegetarian, ma także pewne pozytywne aspekty:
- znaczna utrata wagi w krótkim czasie, bez dodatkowej aktywności fizycznej,
- wspiera proces kształtowania nawyku picia dwóch litrów wody dziennie,
- wspiera walkę z nawykiem podjadania,
- nie wymaga tworzenia indywidualnego jadłospisu – jest on jednakowy dla wszystkich i ogólnodostępny,
- zakłada proste zasady,
- nie trzeba inwestować w nią czasu ani pieniędzy – dieta kopenhaska wegetariańska opiera się szybkie i łatwe do przygotowania posiłki, bazujące na podstawowych produktach.
Jednak, czy dieta kopenhaska jest zdrowa? Mimo kilku zalet, posiada ona także szereg wad, świadczących o negatywnym wpływie diety na stan zdrowia.
Wady wegetariańskiej diety kopenhaskiej
Ze względu na swoją specyfikę, dieta kopenhaska dla wegetarian, to pewnego rodzaju obciążenie dla organizmu. Jej stosowanie powoduje, że w organizmie zachodzą odczuwalne zmiany:
- pojawia się niedobór składników odżywczych, witamin i minerałów,
- stajemy się osłabieni, obserwuje się także spadek energii, drażliwość, złe samopoczucie,
- pojawiają się problemy z cerą, wypadanie włosów, łamliwość paznokci,
- występują zaburzenia metaboliczne,
- mogą pojawiać się także omdlenia, wymioty, zawroty głowy,
a ponadto:
- niemal każdego dnia na diecie towarzyszy nam uczucie głodu,
- wymusza rezygnację ze śniadań,
- dieta kopenhaska dla wegetarian jest monotonna, niezbilansowana, niedostosowana indywidualnie do potrzeb danej osoby,
- ciężko w niej wytrwać,
- może powodować efekt jojo,
- utrata wagi to wynik przede wszystkim utraty wody i tkanki mięśniowej.
13 dni na diecie – jak je przetrwać?
Mogłoby się wydawać, że 13 dni na diecie to nic trudnego. Jednak zasady diety kopenhaskiej powodują, że już po kilku dniach pojawia się chęć przerwania kuracji. Zatem, jak wytrwać w diecie kopenhaskiej? Pomocne może okazać się:
- picie dużej ilości wody – w tym szklanki tuż przed posiłkiem,
- dodawanie do potraw przypraw oraz ziół (pomijając sól), które wzmocnią smak,
- unikanie aktywności fizycznej,
- stosowanie suplementacji witaminowej – pomoże to wzmocnić organizm,
- pozbycie się z domu wszelkich słodyczy, przekąsek i innych produktów niewskazanych podczas diety.
Dieta kopenhaska za mną – co dalej?
Kiedy dieta kopenhaska dla wegetarian dobiegnie końca, kluczowe jest uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów, a także utrzymanie wagi. Zatem, co po diecie kopenhaskiej zrobić, by wzmocnić organizm i uniknąć efektu jojo? Należy na stałe zmienić nawyki żywieniowe – już od pierwszych dni po zakończeniu diety, ponieważ to one są najważniejsze. Właśnie wtedy warto zachować umiar i sukcesywnie zwiększać liczbę spożywanych kalorii oraz stopniowo wprowadzać nowe, zdrowe produkty.
Z codziennej diety warto całkowicie wyeliminować słodycze, fast-foody, produkty przetworzone, o wysokiej zawartości węglowodanów prostych i tłuszczy nasyconych. Warto także zacząć spacerować oraz z czasem zwiększać aktywność fizyczną i trenować regularnie, min. trzy razy w tygodniu. Takie zmiany pomogą nie tylko podtrzymać efekty diety kopenhaskiej dla wegetarian, ale także będą miały pozytywny wpływ na zdrowie i sprawią, że energia oraz dobre samopoczucie nie będą Cię opuszczały.