Fakty i mity dotyczące odchudzania – cz.3
Aktualizacja: 6 lipca, 2022
W kolejnej części “Fakty i Mity” dowiecie się, dlaczego warto ćwiczyć i czy prawdą jest, że aktywność fizyczna poprawia samopoczucie. Poznacie również parę ciekawostek m. in. na temat diety białkowej.
8. Ćwiczenia poprawiają nastrój i są świetnym sposobem na dobre samopoczucie
PRAWDA
Ćwicząc nie tylko poprawiamy swój wygląd. Podczas umiarkowanej aktywności fizycznej wzrasta poziom hormonów szczęścia. Odpowiedzialne są za kontrolę samopoczucia, zwiększają motywację, a także zdolność do realizacji założonych celów. Już w pierwszych minutach po rozpoczęciu treningu możesz poczuć przypływ sił i motywacji do jego ukończenia. Skupiasz się tylko i wyłącznie na celu, na biciu serca i zadowolenia z samego siebie. Jednym pomaga lekki wysiłek, innym zaś konkretny wycisk. Jedno jest pewne, na depresję nie ma lepszego sposobu niż porządny trening. Nie tylko poprawisz swój nastrój, ale momentalnie zmienisz nastawienie do świata i samego siebie.
Dowiedz się również więcej na temat wpływu aktywności fizycznej na redukcję stresu.
9. Siłownia oraz trening siłowy jest przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn
MIT
Owszem, na siłowni najczęstszymi bywalcami są oczywiście panowie, jednak nie ma to zupełnie nic wspólnego z tym, dla kogo przeznaczony jest tego rodzaju trening. Z wyposażenia siłowego mogą korzystać zarówno kobiety jak i mężczyźni. Na początku panie powinny jedynie bardziej uważać z ciężarami, dostosowywaniem obciążenia oraz techniką wykonywania ćwiczeń.
Zapewne większość z kobiet speszona ilością, wyglądem oraz skomplikowaną obsługą maszyn, po wyjściu z szatni biegnie od razu na orbitrek, bieżnię, czy rowerek. Nie ma się jednak czego bać. Ćwiczenia aerobowe są świetnym sposobem na rozgrzewkę, jednak trening siłowy jest najważniejszy w procesie spalania tłuszczu (o tym więcej w kolejnych artykułach). W każdym klubie sportowym, klubie fitness czy na siłowni są instruktorzy, którzy powinni w pierwszym dniu naszej wizyty, wytłumaczyć nam działanie poszczególnych maszyn, zadbać o bezpieczeństwo i poprawność wykonywanych ćwiczeń. Warto o tym pamiętać, ponieważ nieprawidłowa technika ćwiczeń może w szybkim czasie spowodować kontuzję.
Jesteś kobietą i nadal boisz się iść pierwszy raz na siłownię? Zobacz jak przełamać strach.
10. Fitness jest lepszy od treningu siłowego, w celu poprawy sylwetki i wysmuklenia ciała
MIT
Spójrzmy na ten aspekt z innej strony. Dbanie o swoje ciało oraz aktywność fizyczna nie powinny kojarzyć się z wychudzeniem, ciągłym byciem na dietach i katowaniem ćwiczeniami. Chodzi głównie o inwestowanie w siebie i swoje ciało na przyszłość.
Oczywiście fitness i jego odmiany sprzyjają wyszczupleniu sylwetki, bardzo powolnemu zrzucaniu kilogramów i lepszemu samopoczuciu, jednak bardzo krótkotrwale. Z własnego doświadczenia, mogę przyznać, że chodząc intensywnie na fitness 4 – 5 razy w tygodniu po 1 – 1,5h, nie zyskałam żadnych efektów, a już na pewno nie pozbyłam się nadmiernej tkanki tłuszczowej. To spowodowało, że straciłam motywację i zrezygnowałam. Porównując, po roku chodzenia na siłownię, straciłam ok. 8% tkanki tłuszczowej i zyskałam masę mięśniową, która zastąpiła niechciany tłuszcz. Skóra stała się jędrna i napięta, powoli zniknął problematyczny cellulit, a sylwetka nabrała pięknego zarysu. Mięśnie brzucha stały się widoczne, a pośladki napięły się i podniosły.
Oczywistym faktem jest, iż mięśnie się powiększają i w miejsce tłuszczu na udach pojawi się twarda i napięta tkanka mięśniowa, jednak na pewno nie sprawi ona, że nasze nogi nabędą „grubego” wyglądu. Z dumą zaczniecie nosić legginsy zamiast ciemnych, ukrywających wszystko spodni, a wasze pośladki wręcz będą wołać o wyłonienie się spod bikini. Z pewnością wszystko należy robić z umiarem, jednak kobiety kulturystkami nigdy nie były i nie będą. Co innego jest kwestia suplementacji hormonem wzrostu i testosteronem, jednak ćwicząc bez wspomagaczy, grozi nam tylko piękna i jędrna sylwetka.
11. Dieta białkowa jest najlepszym sposobem na błyskawiczne zrzucenie wagi
PRAWDA/MIT
Dieta białkowa jest bardzo specyficzna i nie zalecana każdemu. Składa się z kilku faz wymagających spożywania jedynie produktów białkowych z późniejszą możliwością dokładania dodatkowych produktów. Oczywiście jest to sposób na błyskawiczną redukcję wagi i niektórym udawało się dochodzić nawet do wyniku -12 kg w ciągu pierwszej fazy!
Dieta ta była bardzo popularna na całym świecie do czasu, kiedy okazało się, jakie szkody ze sobą niesie. Po pierwsze, nagłe przejście na żywienie się jedynie białkiem zaburza cały układ pokarmowy, metabolizm oraz spalanie tłuszczów. Organizm z początku błyskawicznie traci nadmiar wody, następnie zużywa całe zapasy glikogenu znajdujące się w mięśniach i wątrobie, a dopiero potem korzysta z zapasów tłuszczu. Skutkami ubocznymi mogą być m.in. osłabienie, odwodnienie, zaburzenia łaknienia, mdłości, zaburzenia poziomu witamin i minerałów (brak np. antyoksydantów znajdujących się w owocach i warzywach, a także niezbędnych witamin), zaparcia, bóle w dole pleców czy nawet uszkodzenie oraz przewlekła niewydolność nerek. To ostatnie zdarza się bardzo często, jako następstwo ciągłego obciążenia nerek przez aminokwasy oraz nie przyjmowania odpowiedniej ilości płynów.
Przeczytaj więcej o wadach i zaletach diety białkowej.
Nie powinniśmy przechodzić na jakąkolwiek dietę bez kontroli profesjonalistów. Restrykcyjne diety, wymagają stałej kontroli, badań diagnostycznych, a także faz przygotowawczej i wyjściowej, które uchronią organizm przed skutkami ubocznymi i efektem jojo. Przygotowanie organizmu do diety białkowej wymaga powolnego wprowadzania produktów białkowych, dobrego nawadniania organizmu oraz ogromnej samokontroli i dużego poziomu motywacji, by móc wytrwać do końca nie przerywając żadnej fazy w połowie.
Należy pamiętać, że dieta to nie 2 tygodniowy program. To zmiana sposobu żywienia na całe życie.
12. Kawa i zielona herbata to skuteczne produkty, wspomagające spalanie tłuszczu
PRAWDA
Zawarta w kawie kofeina działa pobudzająco i stymulująco na mózg oraz organizm. Natomiast zielona herbata pomaga utrzymać w ryzach apetyt, przyspieszyć metabolizm oraz zapobiec gromadzeniu się nadprogramowych węglowodanów. Każdy suplement, jak sama nazwa wskazuje, WSPOMAGA. Nie powoduje, że tłuszcz znika, a jedynie wspomaga naturalne procesy, które u niektórych osób są nieco spowolnione przez wieloletnie złe nawyki, spożywanie nieodpowiednich pokarmów oraz brak ruchu. Konieczne jest połączenie suplementacji z regularną aktywnością fizyczną oraz dobrym nastawieniem psychicznym. Tylko te elementy skutecznie przybliżą osiągnięcie celu.
Tak łagodne specyfiki jak kawa czy herbata są zalecane na początek. Dodatkowo, bardzo pomocne są także: pokrzywa, zielona kawa, cynk i selen, a także witaminy z grupy B. Przyspieszają one proces oczyszczania organizmu z toksyn, nagromadzonych podczas wysiłku fizycznego, a także wspomagają pracę układu odpornościowego i nerwowego, który jest szczególnie narażony na stres.
Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom jesteście bliżej osiągania swoich celów oraz wiecie już jak to zrobić. Pamiętajmy również, że zdrowy tryb życia, utrzymywanie wagi, oraz aktywność fizyczna, to nie tylko „program wakacyjnej redukcji wagi”, to zmiana nawyków na całe życie.
Powodzenia, zatem i liczę, że każdy z was osiągnie swój cel, jeśli będzie trzymać się go rzetelnie!
Czytaj także: