Nasze rekomendacje dietetyczne dostosowane do różnych grup wiekowych i potrzeb zdrowotnych. Stanowią one tylko wstępne zalecenia oparte na najnowszych badaniach naukowych i współpracy z dietetykami. Zalecamy jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety skonsultować plan żywieniowy z lekarzem lub dietetykiem, w celu dopasowania diety do Twoich potrzeb.
Naturalne karmienie piersią nie wymaga restrykcyjnej diety, ale musisz wiedzieć co jeść, a czego lepiej unikać.
Poranne mdłości towarzyszą większości kobiet w początkowym okresie ciąży. Co je wywołuje? Czy powinny niepokoić przyszłą matkę? Jak można je złagodzić?
W okresie ciąży i porodu zwiększa się zapotrzebowanie kobiety na energię oraz składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Odpowiednie odżywianie w tym czasie wpływa korzystnie również na zdrowie przyszłej matki. Zarówno ciąża, jak i poród są dla kobiety dużym wysiłkiem, dlatego warto zadbać o prawidłową dietę także po porodzie. Dzięki temu organizm będzie mógł się szybciej zregenerować i wrócić do formy sprzed ciąży.
Bieganie to hobby bardzo …
Kreatyna stanowi jedną z …
Jednym z podstawowych procesów …
Macierzyństwo to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. To stan wyjątkowy, dlatego każda kobieta powinna w specjalny sposób o siebie zadbać. Przekonaj się, na co uważać i co zrobić, aby te 9 miesięcy przebiegło bez uszczerbku na zdrowiu Twoim i dziecka!
Poważnym problemem jest stosowanie używek w ciąży. Niesie to ze sobą groźne skutki dla prawidłowego przebiegu ciąży, rozwoju płodu, noworodka i dziecka w jego dalszych latach życia.
Skład zupek chińskich jeży włosy na głowie żywieniowców i dietetyków,...
W każdym okresie naszego życia powinniśmy jeść zdrowo i dbać o to, co znajduje się na naszym talerzu.
Zasady żywienia na poszczególnych etapach życia człowieka muszą uwzględniać specyficzne potrzeby i zmiany fizjologiczne. Prawidłowa dieta pozwala na harmonijny rozwój zarówno płodu jak i dziecka. Jakie mleko powinno podawać się najmłodszym?
Osobom przestrzegającym zasad zdrowego żywienia zaleca się spożywanie chudych mięs obejmujących produkty pochodzące z kurczaka, indyka, wołowinę, cielęcinę oraz mięso z królika i zająca. O ile pierwsze gatunki są powszechnie znane, to mięso z królika i zająca rzadko konsumowane jest na co dzień. Związane jest to zapewne z mniejszą dostępnością tego produktu, ale mimo to powinien on na stałe zagościć w każdej kuchni ze względu na niezwykłe właściwości odżywcze.
Dieta bogatoresztkowa polega na wprowadzeniu do codziennego jadłospisu dziecka zwiększonej ilości błonnika pokarmowego, a co za tym idzie zwiększonej ilości płynów. Jest niezastąpionym sposobem na walkę z zaparciami u dziecka. Dzięki niej pasaż jelitowy jest przyśpieszony, konsystencja stolca rozluźniona, a wypróżnianie staje się łatwiejsze.
Cielęcina w polskich domach występuje bardzo rzadko, ponieważ mięso to jest dość drogie i trudne w obróbce kulinarnej. Natomiast odpowiednio przyrządzone i przyprawione jest doskonałe w smaku. To delikatne, dietetyczne oraz lekkostrawne mięso, które częściej powinno gościć na naszych stołach.
Celiakia, inaczej choroba trzewna, …