Proces starzenia. Jak zahamować proces starzenia dietą?
Aktualizacja: 20 marca, 2019
Proces starzenia jest naturalnym etapem życia człowieka i wcześniej czy później dotknie każdego z nas. W tym też okresie postępuje ograniczenie zdolności adaptacyjnej organizmu, zwiększenie podatności na choroby, a w efekcie pogorszenie się sytuacji życiowej.
Proces starzenia organizmu
Organizmy wielokomórkowe, a szczególnie kręgowce, w tym także ludzie, podlegają w czasie swojego życia procesowi zmian struktury i pogarszania funkcji komórek, czyli starzeniu, które kończy się nieodwołalnie śmiercią[4].
Na przestrzeni dziejów człowiek marzył o nieśmiertelności, poszukując cudownego środka na długowieczność. Przyczyny starzenia się organizmu wyjaśniane były i są przez wiele rozmaitych teorii opisywanych w różnych publikacjach. Wśród takowych do najważniejszych zalicza się: zmiany genomu (mutacje i uszkodzenia DNA, skracanie telomerów), uszkodzenia makrocząstek, w tym DNA przez wolne rodniki i glikację, zaburzenia kontaktów między komórkami oraz zapalenie starcze [4, 5]. W ślad za nimi pojawiały się próby powstrzymywania i odwracania procesu starzenia, mowa tu oczywiście o odmładzaniu organizmu, jak również przedłużaniu życia. Choć wciąż brakuje jednoznacznych dowodów na przedłużanie życia ludzi poprzez stosowanie środków zwalniających bądź cofających proces starzenia, to warto wspomnieć o możliwości spowalniania rozwoju wielu chorób towarzyszącym starzeniu z wykorzystaniem terapii celujących w przyczyny samego procesu starzenia się organizmu [6] .
Jak zahamować proces starzenia dieta?
Jedną z najbardziej popularnych teorii starzenia się organizmu jest teoria wolnych rodników, która jak pisze Jarosz: „łączy i uzupełnia wszystkie inne teorie” [3]. Ciągły stres, zanieczyszczenie środowiska, nieprawidłowy sposób odżywiania sprawiają, iż ludzki organizm coraz bardziej podatny jest na działanie wolnych rodników. W związku z powyższym prozdrowotny styl życia jak również stosowanie diety bogatej w antyoksydanty posiada uzasadnienie naukowe. Warto też podkreślić, iż celem żywienia ludzi starszych jest bowiem pokrycie aktualnych potrzeb organizmu w sposób możliwie opóźniający naturalne procesy starzenia [3].
JAK ZATRZYMAĆ CZAS – czyli kilka praktycznych porad dla osób starszych, ich opiekunów i nie tylko.
- Zadbaj o regularność posiłków, spożywaj je o stałych porach. Planując codzienne menu uwzględnij produkty ze wszystkich grup produktów żywnościowych. Nie istnieje bowiem jeden, idealny produkt, który zawierałby wszystkie składniki odżywcze niezbędne do zaspokojenia potrzeb organizmu.
- Rozważ dietę opartą na śródziemnomorskim modelu żywienia. Coraz więcej badań potwierdza pozytywny wpływ diety mieszkańców basenu Morza Śródziemnego w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób sercowo-naczyniowych oraz wielu innych schorzeń cywilizacyjnych.
- Uwzględnij w swojej diecie produkty spożywcze bogate w naturalne antyoksydanty. Znajdziesz je w produktach pochodzenia roślinnego, szczególnie w olejach roślinnych, soi, warzywach, owocach, herbacie i czerwonym winie.
- Zadbaj, aby w Twojej diecie nie zabrakło produktów bogatych w wapń. Najbogatszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia są mleko (120 mg/100 g), sery podpuszczkowe (800 mg/100 g), jak również konserwy rybne (wraz z ośćmi). Zgodnie z normami żywienia z 2017 roku dla populacji polskiej zwiększenie spożycia tego składnika zalecane jest dla mężczyzn powyżej 65 r.ż. i kobiet powyżej 50 r.ż., plasując się na poziomie 1200 mg. Jakkolwiek u osób młodych funkcjonuje mechanizm adaptacyjny, dzięki któremu wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego wzrasta przy niskim jego spożyciu, tak wraz z procesem starzenia ów mechanizm jest coraz mniej sprawny, a niedobór tego makroelementu powoduje ubytek masy kostnej, zwiększając ryzyko złamań [2].
- Zwracaj uwagę na jakość spożywanych tłuszczów, zmniejszając udział form nasyconych. W zamian za to wybieraj te, które obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe, w szczególności wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Znajdziesz je w olejach roślinnych (oliwa z oliwek, olej rzepakowy), orzechach włoskich, pestkach dyni, owocach awokado oraz rybach morskich (łosoś, makrela atlantycka, śledź). Pamiętaj, iż niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 stanowią istotny czynnik w prewencji jak i leczeniu wielu chorób dietozależnych.Ciekawe!Tłuszcze omega-3 prawdopodobnie zapobiegają także sarkopenii, związanemu z wiekiem procesowi postępującej utraty masy i funkcji mięśni [2].
- W codziennym menu uwzględnij warzywa i owoce, zwłaszcza sezonowe. Obfitują one nie tylko w szereg witamin i składników mineralnych lecz również stanowią skarbnicę błonnika pokarmowego oraz związków o działaniu antyoksydacyjnym.
- Ogranicz spożycie soli kuchennej do jednej przysłowiowej łyżeczki do herbaty.
- Nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Woda jest bowiem podstawowym składnikiem naszego ciała jak również substratem niezbędnym do zajścia wszystkich procesów życiowych.
- Chroń swoją skórę przed promieniowaniem UV, używaj kremów z odpowiednim filtrem.
- Strzeż się nadwagi i otyłości! Nadwaga i otyłość nieuchronnie odbiją się na Twoim zdrowiu wraz z postępującym wiekiem. WażneOtyłość sprzyja powstawaniu wielu chorób m. in. miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca i naczyń mózgowych, a także niektórych nowotworów [3].Ciekawe!Ograniczenie kaloryczne średnio o 20–40% przy zachowanych wszystkich składnikach odżywczych może spowolnić tempo starzenia, jak również przedłużyć życie zarówno u bezkręgowców i kręgowców [6].
- Zadbaj o swoją kondycję fizyczną – żyj aktywnie!
- Uśmiechnij się do świata, ciesz się chwilą, czerp przyjemność z jedzenia i znajdź czas na chwilę relaksu i wyciszenie, gdzieś z dala od zgiełku miasta.
Przyczyny starzenia się organizmu w dalszym ciągu pozostają podmiotem zainteresowania współczesnych naukowców. Starzenie się bowiem jest kolejnym etapem rozwoju i dojrzewania organizmu, gdzie dochodzi do przewagi procesów katabolicznych nad anabolicznymi. Choć starość nieuchronnie dotknie (wcześniej czy później) każdego z nas, warto podkreślić, iż przebieg tego procesu może być modyfikowany przez wiele czynników wpływających na nasz organizm w ciągu całego życia. W związku z powyższym, warto już teraz zainwestować w zdrowie, dokonując zmian (niejednokrotnie najtrudniejszych do zastosowania) swoich nawyków żywieniowych – bo życie trwa tu i teraz.
Literatura:
- Chudzińska M., Wołowiec Ł., Zukow W., Sinkiewicz W. 2017. Dieta śródziemnomorska zalecana nie tylko w chorobach sercowo – naczyniowych. Journal of Education, Health and Sport, 7 (6), 732-746.
- Dardzińska J., Chabaj-Kędroń H., Małgorzewicz S. 2016. Osteoporoza jako choroba społeczna i cywilizacyjna. Hygeia Public Health, 51 (1), 23-30.
- Jarosz M. (red.) 2010. Praktyczny Podręcznik Dietetyki. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa.
- Sawicki W., Malejczyk J., Wróblewska M. 2015. Ujarzmianie starzenia: różnicowanie komórkowe i komórki macierzyste. Gerontologia Polska, 3, 47-52.
- Sawicki W., Malejczyk J., Wróblewska M. 2015. Ujarzmianie starzenia: odmładzanie komórek, dedyferencjacja i trans dyferencjacja. Gerontologia Polska, 4, 165-171.
- Sawicki W., Malejczyk J., Wróblewska M. 2015. Ujarzmianie starzenia: sitruiny, NFκB, mTOR, GH/IGF1 i ograniczenie kaloryczne. Gerontologia Polska, 4, 165-170.