Nudności w ciąży – dieta łagodząca nieprzyjemne dolegliwości
Aktualizacja: 18 marca, 2024
Okres ciąży jest dla kobiety czasem wyjątkowym. W jej ciele zachodzi wiele zmian, które nierzadko manifestowane są poprzez niepożądane dolegliwości. Jednym ze schorzeń, na które najczęściej skarżą się ciężarne, są mdłości. Czy zagrażają one rozwijającemu się płodowi? Czy należy zgłosić fakt ich występowania lekarzowi? Jak je złagodzić?
Nudności w ciąży
Mdłości pojawiają się najczęściej w 1–2 miesiącu ciąży i towarzyszą przyszłej mamie do końca pierwszego trymestru. Wywołują je naturalne wahania stężeń wielu hormonów we krwi. Wymioty w tym okresie są zjawiskiem normalnym i nie powinny niepokoić rodziców, gdyż nie stanowią zagrożenia dla rozwijającego się dziecka. Ciężarna może jednak odczuwać znaczny dyskomfort związany z tą dolegliwością – osłabienie, rozdrażnienie, bóle głowy. Bardzo silnym czynnikiem wywołującym mdłości jest zdenerwowanie, dlatego kobieta w ciąży powinna starać się unikać sytuacji stresogennych.
Nudności w ciąży – przyczyny
Istnieje kilka nieprawidłowych zachowań, które w czasie ciąży mogą skutkować nasilonymi nudnościami. Najczęściej popełniane błędy to:
- Zbyt duże przerwy między posiłkami lub nieregularne posiłki – ciężarne często skarżą się na mdłości, kiedy są głodne.
- Jedzenie „za dwóch”, czyli krótko mówiąc przejadanie się wynikające z przekonania, że skoro w ciele kobiety rozwija się drugi organizm, to pożywienia także należy dostarczać dużo więcej. Dzisiaj wiadomo, iż jest to nieprawda, a zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta dopiero w drugim i trzecim trymestrze ciąży (odpowiednio o 360 i 475 kcal w stosunku do normalnego zapotrzebowania).
- Spożywanie pikantnych i mocno przyprawionych pokarmów.
Nudności w ciąży – sposoby łagodzenia
Niestety nawet jeśli jemy regularnie i zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu, to nudności najprawdopodobniej będą się pojawiać. Można jednak zmniejszyć ich częstotliwość i nasilenie poprzez zastosowanie paru prostych zasad:
- spożywanie małych objętościowo i częstych posiłków (w pierwszym trymestrze 7–8 posiłków dziennie),
- unikanie zapachów i pokarmów, które wywołują mdłości (u każdej kobiety czynnikiem drażniącym może być coś innego),
- ograniczenie jedzenia produktów obfitujących w tłuszcze i cukry proste,
- zwiększenie ilości węglowodanów w diecie (sucharki, płatki owsiane, gryczane, jaglane, owoce, warzywa),
- unikanie picia w trakcie oraz tuż przed i po posiłku (powinno się zachować odstęp 20–30 min),
- znaczne ograniczenie albo wyeliminowanie kawy z jadłospisu (najlepiej zastąpić ją kawą zbożową lub bezkofeinową),
- stosowanie łagodnych ziół i przypraw,
- spożywanie pokarmów bogatych w witaminę B6 (produkty zbożowe, banany, orzechy włoskie, pestki dyni, kalafior, marchew, szpinak).
Bardzo skutecznym remedium na nudności jest również korzeń imbiru. Wybór produktów z tym składnikiem jest szeroki, od herbatek i naparów, aż po kapsułki. Podobne działanie wykazują również mięta i rumianek. Najważniejszą kwestią, o jakiej należy pamiętać przy wymiotach wywołanych ciążą, jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zapotrzebowanie na płyny u ciężarnych wynosi 2,5 do 3 litrów dziennie, jednak podczas nasilonych nudności może ono ulec zwiększeniu.
Nudności są naturalnym objawem ciąży, szczególnie w początkowym jej etapie. Nie są zjawiskiem zagrażającym rozwijającemu się dziecku, jednakże mogą skutecznie obniżyć jakość życia przyszłej mamy. Jeśli dolegliwości te są zbyt uciążliwe, należy zasięgnąć porady lekarza, który wykluczy ewentualne nieprawidłowości w przebiegu ciąży oraz zaleci odpowiednie środki farmakologiczne.
Literatura:
„Żywienie w ciąży. Porady żywieniowe dla przyszłych mam” Instytut Żywności i Żywienia
„Poradnik żywienia kobiet w ciąży” Instytut Matki i Dziecka
U mnie zadziałała polecam
Sama byś pewnie nie dała rady bez odpowiedniej wiedzy, no ale są takie specjalne opaski, które ten punkt uciskają. Można je kupić w zasadzie w większości aptek. Jak nie działają, producent zwraca pieniądze a koszty tak czy inaczej nie są wysokie, bo około 40zł
i gdzie sie taka akupresupre stosuje? Skad mamy wiedziec jaki punkt na nadgarstku uciskac zeby bylo dobrze? Jakos sobie tego nie wyobrazam
Nudności w ciąży łagodzi też podobno akupresura, a konkretnie uciskanie pewnego punktu na nadgarstku, który odpowiedzialny jest właśnie za mdłości, zresztą i w czasie ciąży i chociażby wtedy, kiedy cierpimy na chorobę lokomocyjną