Domowy syrop na kaszel – z cebuli, czosnku, imbiru. Jak zrobić syrop z cebuli?
Aktualizacja: 15 maja, 2020
Cebula, czosnek, czy imbir to surowce o bogatym wpływie na organizm człowieka i jego zdrowie. Oprócz działania, np. przeciwmiażdżycowego czy przeciwcukrzycowego, charakteryzują się niezwykle skutecznym wpływem na kaszel i inne objawy zakażenia dróg oddechowych. Informacje o zastosowaniu surowców i sposobie na syrop z cebuli znajdziesz w artykule.
Syrop z cebuli
Cebula jest surowcem niezwykle skutecznym na kaszel i pozostałe choroby układu oddechowego. Ze względu na cenę warzywa, taki syrop z cebuli każdy może przygotować na własną rękę. Użycie cebuli z własnego ogródka, zapewni nas o dobrej jakości rośliny. Ze względu na obecność związków lotnych charakteryzuje się właściwościami bakteriobójczymi, dzięki czemu hamuje rozwój bakterii w nieżytach górnych dróg oddechowych. Ponadto cechuje ją wzmaganie wydzielania śluzu przez błony śluzowe, a także przywraca prawidłowe ruchy nabłonka rzęskowego w drogach oddechowych. Dodatkowo zwiększa odporność, a także przyspiesza regenerację komórek. Podobne działanie wywiera także w przewodzie pokarmowym. Syrop ten stosuje się w suchym i męczącym kaszlu, a dodatek miodu zwiększa znacząco działanie wykrztuśne. Co ciekawe cebula wpływa również na obniżanie poziomu cholesterolu LDL, a nawet zapobiega wystąpieniu cukrzycy.
Syrop z czosnku
Podobnie jak cebula, czosnek działa bakteriobójczo oraz przeciwbakteryjnie, a także przeciwwirusowo. Dodatkowo zmniejsza napięcie mięśni gładkich oskrzeli, jak i ścian małych naczyń krwionośnych. Ponadto warzywo to cechuje się wzmaganiem wydzielania śluzu oskrzelowego, dzięki czemu rozrzedza wydzielinę z oskrzeli i ułatwia jej usunięcie. Nawiasem mówiąc zmniejsza skurcze i stan zapalny dróg oddechowych oraz ułatwia odkrztuszanie i łagodzi uczucie duszności. Najbardziej skuteczne będą tutaj świeżo starte lub pokrojone na kawałki ząbki czy świeżo wyciśnięty sok. Jest to spowodowane występowaniem alliny, która jako związek lotny uwalnia się dopiero, po mechanicznym uszkodzeniu struktury czosnku. Roślina ta ma bogate zastosowanie. Oprócz skuteczności w chorobach układu oddechowego, wykazuje aktywność zmniejszającą ciśnienie krwi, jak również stężenie cholesterolu LDL, jednocześnie zwiększając poziom frakcji HDL oraz działa antyagregacyjnie, przeciwcukrzycowo i zapobiega miażdżycy tętnic. Co więcej łagodzi objawy chorób wieku starczego, a nawet działa jak afrodyzjak. Przed erą antybiotyków był powszechnie używany, jako lek chroniący przed chorobami typu zakaźnego, jak grypa, dżuma, dur brzuszny czy cholera.
Syrop z imbiru
Imbir jest rośliną, która stosunkowo niedawno stała się popularna w naszym kraju. Ceni się go za działanie łagodzące nudności, zarówno te wywołane chemioterapią czy chorobą alkoholową, a nawet poranne mdłości ciążowe. Dodatkowo skuteczna jest w niestrawnościach i zaburzeniach trawienia, jak również w chorobach reumatycznych. Swoją aktywność ukazuje także w przypadku leczenia gorączki, a także kaszlu. Upłynnia wydzielinę oskrzelową i ułatwia jej usuwanie. Co więcej działa rozgrzewająco, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Na dodatek ma zastosowanie wykrztuśne. Do celów leczniczych najlepiej wykorzystać świeży imbir, który ma znacznie więcej związków aktywnych niż ten suszony.
Jak zrobić syrop z cebuli?
By przygotować syrop z cebuli potrzebujemy jedynie cebuli oraz miodu. Sposób przyrządzenia jest bardzo prosty. Wystarczy rozetrzeć warzywo na drobnej tarce i wymieszać ją z miodem (taka sama ilość jak cebuli). Całość zagotować, a następnie przecisnąć przez płótno. Gotowy syrop należy pić 3–5 razy w ciągu dnia po 1 łyżce stołowej. W przypadku dzieci warto zastosować dawkę 1 łyżeczki.
Podsumowując, na bazarach i ryneczkach możemy zdobyć surowce, które goszczą w naszej kuchni dość często, a o ich właściwościach leczniczych nie wiemy lub zapominamy. Syrop z czosnku lub z cebuli to sposób naszych mam i babć na zniwelowanie uporczywego kaszlu i łagodzenie objawów chorób układu oddechowego. Imbir natomiast to stosunkowo niedawno odkryta roślina, o wielu właściwościach korzystnych dla zdrowia. Warto o nich pamiętać szczególnie w okresie, w którym przeziębienia i choroby są na porządku dziennym. Wcześniejsze przygotowanie takich specyfików pozwoli nam spokojnie leczyć dolegliwości w domowym zaciszu bez konieczności stosowania farmakoterapii, przez którą cierpi m.in. nasza wątroba.
Dla porównania warto poczytać o syropie pini!
Literatura:
- W. Cisowski, A. Kowalczyk, J. Jamontt: „Kłącze imbiru – zastosowanie lecznicze oraz składniki czynne.”, Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2004, s. 71-76.
- A. Skarżyński: „Zioła czynią cuda.”, Agencja Wydawnicza Comes, Warszawa, 1994.
- A. Ożarowski, W. Jaroniewski: „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie.”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa, 1987.
- J. Muszyński: „ Ziołolecznictwo i leki roślinne (Fytoterapia).”, Wydawnictwo Prawnicze i Naukowe, Warszawa, 1951.
- E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczak, J. Niedworok: „Fitoterapia i leki roślinne.”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007.
O, z imbirem nie robiłam. Muszę wypróbować, bo też robię domowe syropy na przeziębienie. Działają dobrze, chociaż mąż musiał przy infekcji jednak brać fosidal przeciwzapalny, bo zaczęło się zapalenie oskrzeli. Dobrze, ze szybko pomógł, bo kaszlał strasznie