Syrop pini – niezawodny sposób na kaszel. Jak zrobić syrop pini?

🕣 3 min czytania

Aktualizacja: 18 stycznia, 2021

Męczy Cię suchy kaszel? Cierpisz na ciągłe uczucie duszności? Mam dla ciebie skuteczny sposób na pozbycie się tych dolegliwości – syrop pini. Jest to syrop sosnowy o działaniu przeciwkaszlowym. Jak samemu przygotować taki syrop, by cieszyć się jego leczniczymi właściwościami ? Przeczytaj poniższy artykuł. 

Syrop pini 

Syrop pini to syrop przeciwkaszlowy, można o nim powiedzieć, iż jest produktem legendarnym, gdyż był już stosowany przez kilka pokoleń. Cieszy się dobrymi opiniami. Jest syropem uzyskanym na bazie wyciągu z pędów i pąków sosny. Pąki i pędy sosnowe zawierają olejek eteryczny (ok. 0,4%), kwasy diterpenowe, pochodne kwasu juniperowego i sabinowego, związki gorzkie, składniki mineralne oraz witaminę C. 

Olejek sosnowy ma udowodnione działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, rozkurczające i moczopędne. Stosowany jest zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, w schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych. Olejek sosnowy jest składnikiem wspomnianego już syropu pini. Wykazano, iż olejek sosnowy charakteryzuje się wysoką aktywnością przeciwdrobnoustrojową. Hamuje on rozwój takich drobnoustrojów jak: Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Serratia marcescens, Salmonella typhimurium oraz grzybów z gatunku Candida albicans. 

Syrop pini – skład

W skład syropu pini wchodzą substancje czynne oraz pomocnicze. W 100 g syropu znajdują się następujące substancje czynne:

  • 6,6 g wyciągu sosnowego płynnego (1:1), 
  • 1 g nalewki z owoców kopru włoskiego,
  • 0,05 g fosforanu kodeiny półwodnego.

Substancjami  pomocniczymi są:

  • sacharoza, 
  • woda oczyszczona, 
  • mleczan wapnia, 
  • kwas fosforowy.

Preparat zawiera nie więcej niż 5% m/m etanolu.

Syrop pini na kaszel

Syrop pini zaleca się stosować doraźnie podczas suchego, męczącego kaszlu w przebiegu stanów zapalnych i nieżytów górnych dróg oddechowych. Lek pomaga w odksztuszaniu, działa przeciwkaszlowo, przeciwbakteryjnie i przeciwskurczowo. Za zmniejszanie intensywności kaszlu jest odpowiedzialny, zawarty w syropie fosforan kodeiny, który hamuje ośrodkowe odruchy kaszlowe. Wskazane jest również jego stosowanie podczas odczuwania duszności, spowodowanej obecnością wydzieliny z utrudnionym odksztuszaniem, w takich chorobach jak angina, grypa, a nawet zapalenie gardła i oskrzeli. Syrop może okazać się pomocny również wtedy, gdy czujemy, że dopada nas przeziębienie, jesteśmy osłabieni, mamy dreszcze i odczuwamy przeszywające zimno. 

Syrop pini dla dzieci

Syrop sosnowy można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku dzieci można go podawać  powyżej 12. roku życia 3 razy na dobę po 15 ml. U dzieci w wieku 6–12 lat o stosowaniu tego preparatu decyduje wyłącznie lekarz. Nie zaleca się podawania tego leku dzieciom w wieku poniżej 6. lat oraz u młodzieży z zaburzeniami czynności układu oddechowego. 

Niewątpliwie zaletą tego syropu jest jego słodki smak, dlatego też bardzo chętnie jest przyjmowany przez dzieci. Syrop pini należy zawsze stosować zgodnie ze wskazaniami umieszczonymi na etykiecie lub według zaleceń lekarza bądź farmaceuty. Syropu sosnowego nie powinno się stosować dłużej niż 7 dni bez wcześniejszego porozumienia się z lekarzem. Długotrwałe przyjmowanie preparatu, szczególnie w dużych dawkach, może prowadzić do uzależnienia.

Syrop pini w ciąży

Nie zaleca się stosowania syropu pini w czasie ciąży. Może on mieć poważne skutki uboczne dla rosnącego w brzuchu mamy maluszka. Lek ten może spowodować poronienie lub przedwczesny poród.

Do innych przeciwwskazań do stosowania tego preparatu należy: kamienie piersią, astma, tendencja do skurczu oskrzeli, ostra niewydolność oddechowa, ryzyko do porażennej niedrożności jelit, rozedma płuc, ciężkie zaburzenia wątroby, przewlekłe zaparcia. Wystrzegać się stosowania tego syropu powinny również osoby uzależnione od środków i leków opioidowych, osoby przyjmujące leki z grupy agonistów lub antagonistów morfiny, a także osoby z tendencją do szybkiego metabolizowania kodeinę do morfiny. Syropu pini nie powinno się stosować również w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu.

Syrop pini – gdzie kupić, cena

Syrop pini można kupić w każdej aptece bez recepty oraz sklepach internetowych, gdzie znajdziemy szeroki asortyment tych produktów. Ceny buteleczki syropu o masie 125 g rozpoczynają się od 5 zł

Jak zrobić syrop pini?

Aby przygotować dobry syrop z pędów sosny, najlepiej jest zbierać pędy tego iglaka w maju. Długość pędów powinna sięgać ok. 10 cm. Dłuższe będą przerośnięte i zawierać mniej soku. Co będzie Ci potrzebne, aby przygotować naturalny syrop przeciwkaszlowy, wzmacniający odporność i niwelujący bóle gardła? 

Składniki:

  • 1 kg pędów sosny,
  • 800 g cukru.

Przygotowanie: 

  1. Na początku należy oczyścić młode pędy sosny z owadów i brązowych łusek, choć w przypadku drugiego nie jest to konieczne. Nie należy ich myć.
  2. Tak przygotowane pędy ułożyć warstwami w słoiku, pamiętać o przesypaniu każdej warstwy cukrem, a następnie o ugnieceniu pięścią bądź tłuczkiem. 
  3. Całość docisnąć i przykryć nakrętką, ale nie zakręcać do końca. 
  4. Słoik pozostawić w nasłonecznionym miejscu na około tydzień czasu, co kilka dni przemieszać by cukier dobrze się rozpuścił. Po całkowity rozpuszczeniu sacharozy, słoik odłożyć w zaciemnione i chłodne miejsce.
  5. Gdy pędy puszczą sok, a syrop nabierze herbacianej barwy, zawartość należy zlać, przepuszczając przez gazę, do wyparzonych słoików. 
  6. Słoiki dobrze zakręcić i przechowywać w suchych, zaciemnionych i chłodnych miejscach, wówczas sok zachowa swoje lecznicze właściwości nawet przez kilka lat. 

Podsumowując, syrop pini jest świetnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z suchym, męczącym kaszlem oraz trudnościami z odkrztuszaniem. Szybko przynosi efekty i cieszy się dobrą opinią wśród osób, które już go stosowały. Warto go zrobić samemu w domu, wówczas jest preparatem w pełni naturalnym.

Literatura:

  1. Kędzia A., Kędzia A.W.,  Działanie in vitro olejku sosnowego wobec bakterii beztlenowych wyizolowanych z jamy ustnej i dróg oddechowych. Postępy Fitoterapii, 2009, 1, 19-23,
  2. Kędzia A., Ziółkowska-Klinkosz M., Kędzia A.W., Wojtaszek-Słomińska A., Kusiak A., Kochańska B., Aktywność przeciwgrzybicza olejku sosnowego (Oleum Pini sylvestris). Postępy Fitoterapii, 2012, 4, 211-215, 
  3. herbapol.pl, online: http://herbapol.pl/produkty/pini-comp/,
  4. sprawdzonakuchnia.pl, online: https://sprawdzonakuchnia.pl/syrop-mlodych-pedow-sosny/.
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Dominika Suślik , Dyplomowany dietetyk i Diet Coach.
Dodaj do ulubionych