Syrop sosnowy – na kaszel, dla dzieci. Jak zrobić syrop sosnowy?
Aktualizacja: 15 maja, 2024
Surowce roślinne od zarania dziejów są wykorzystywane do leczenia wielu schorzeń. Najbardziej cenne części stanowią organy, tkanki lub wydzieliny, które zawierają najwięcej czynnych substancji. W przypadku sosny najwięcej olejków eterycznych znajduje się w młodych pędach wyrastających na wiosnę. Można zrobić z nich pyszny i zdrowy syrop.
Syrop sosnowy
W rękopisach medyczno-farmaceutycznych pochodzących z czasów średniowiecznych można znaleźć zapisy zielnikarzy na temat właściwości sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris). Zwraca się uwagę na leczniczą moc żywicy, igieł i szyszek tej rośliny, które wykorzystywano do gojenia ran, walki z bólem zębów, gardła, itp.
Pędy sosny są źródłem olejku sosnowego (Oleum Pini sylvestris), który ma przyjemny zapach i składa się głównie z żywic oraz olejku eterycznego zawierającego monoterpeny (α- oraz β-pinen, limonen, kamfen, borneol, itp.). Wykorzystuje się go jako dodatek do kąpieli aromatycznych oraz sporządzania syropów. Dzięki zdolności do hamowania produkcji tlenku azotu olejek sosnowy wykazuje działanie przeciwzapalne, a także antyseptyczne i rozkurczające. Stosuje się go w schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych. Lotne składniki w nim zawarte ułatwiają usuwanie i odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, a jako składnik syropów pomagają w zwalczaniu infekcji gardła, krtani i oskrzeli.
Syrop sosnowy na kaszel
Stosowanie syropu sosnowego to dobry sposób do walki z kaszlem i przeziębieniem. Olejki eteryczne zawarte w pędach tej rośliny mają działanie wykrztuśne. Olejek sosnowy wchodzi w skład wielu preparatów, m.in. syropu Sirupus Tussipini, Sirupus Pini compositus, Pini Helix, Apipumol. Syrop sosnowy można zrobić samemu w warunkach domowych. Najlepiej przygotować go z młodych pędów sosny zbieranych na przełomie kwietnia i maja. Są wtedy bardzo soczyste. Warto obcinać je na długość nieprzekraczającą 12 cm, gdyż będą wtedy najbardziej wydajne, a skuteczność działania syropu zależy od ich jakości.
Dowiedz się więcej na temat syropu pini!
Syrop sosnowy dla dzieci – w jakim wieku podawać?
Syrop z młodych pędów sosny jest lubiany przez dzieci ze względu na przyjemny aromat i słodki smak. Można podawać go profilaktycznie dodając 1 łyżeczkę do herbaty lub pić na czczo. Natomiast w czasie choroby zaleca się podawanie pociechom syropu 3 razy w ciągu dnia po 1 łyżeczce. Wiek, w którym najbezpieczniej zacząć aplikować dzieciom syrop z sosny najlepiej skonsultować z lekarzem. Niektóre mamy podają go swoim pociechom przed ukończeniem 1. roku życia, a inne po ukończeniu 2. lat. Aktualnie nie ma badań, które wskazywałyby konkretny wiek rozpoczęcia kuracji.
Jak zrobić syrop sosnowy?
Aby samodzielnie zrobić syrop sosnowy należy przygotować:
Składniki:
- młode pędy sosny,
- cukier,
- odrobinę wody (opcj.),
- litrowy słoik.
Przygotowanie: młode pędy sosny należy delikatnie umyć pod bieżącą wodą i pokroić lub połamać na kawałki o długości około 1 cm. Następnie układać naprzemiennie 3 cm warstwę pędów z 4 łyżeczkami cukru. Na końcu można wlać odrobinę wody. Słoik zakręcić i odstawić w dobrze nasłonecznione miejsce na około 7 dni. Po tym czasie zlać syrop do mniejszego naczynia i przechowywać w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
Innym sposobem jest sporządzenie syropu z dodatkiem spirytusu. Należy wówczas przygotować:
Składniki:
- 1 kg młodych pędów sosny
- 1 cukru
- 0,5 l wody
- 100 ml spirytusu
Przygotowanie: młode pędy sosny pokroić lub połamać na mniejsze kawałki i włożyć do słoika. Zagotować wodę z cukrem, ostudzić i zalać pędy. Całość przykryć szmatką i odstawić na 10 dni w ciepłe miejsce. Po tym czasie odlać syrop, dodać spirytus i zlać do buteleczek. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Podsumowując, syrop sosnowy to doskonały specyfik w prewencji i leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych. Warto przyrządzić go samemu na początku maja i w okresie przeziębień mieć go pod ręką, by ustrzec się problemów zdrowotnych.
Literatura:
- Harmata K. i in., 2011. Wybrane rodzime drzewa i krzewy w polskiej botanicznej literaturze, zwyczajach i sztuce (jodłowiec, wierzba, brzoza, topola, osika, sosna, dąb, lipa, świerk, jodła). Wszechświat, t. 112, 10-12, s. 281 – 291
- Kędzia A., Kędzia A.W., 2009. Działanie in vitro olejku sosnowego wobec bakterii beztlenowych wyizolowanych z jamy ustnej i dróg oddechowych. Postępy Fitoterapii 1, s. 19 – 23
- Lamer-Zalewska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., 2007. Fitoterapia i leki roślinne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
- Makowska M., Alkiewicz J., 2000. Leki roślinne w leczeniu wybranych schorzeń dróg oddechowych. Nowa Pediatria, 5, s. 11 – 13
- Szumny D. i in., 2007. Leki roślinne stosowane w chorobach układu oddechowego. Dent. Med. Probl., 44, 4, s. 507 – 515