Syrop sosnowy – na kaszel, dla dzieci. Jak zrobić syrop sosnowy?

16 18 20

Surowce roślinne od zarania dziejów są wykorzystywane do leczenia wielu schorzeń. Najbardziej cenne części stanowią organy, tkanki lub wydzieliny, które zawierają najwięcej czynnych substancji. W przypadku sosny najwięcej olejków eterycznych znajduje się w młodych pędach wyrastających na wiosnę. Można zrobić z nich pyszny i zdrowy syrop.

Syrop sosnowy

W rękopisach medyczno-farmaceutycznych pochodzących z czasów średniowiecznych można znaleźć zapisy zielnikarzy na temat właściwości sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris). Zwraca się uwagę na leczniczą moc żywicy, igieł i szyszek tej rośliny, które wykorzystywano do gojenia ran, walki z bólem zębów, gardła, itp.

Pędy sosny są źródłem olejku sosnowego (Oleum Pini sylvestris), który ma przyjemny zapach i składa się głównie z żywic oraz olejku eterycznego zawierającego monoterpeny (α- oraz β-pinen, limonen, kamfen, borneol, itp.). Wykorzystuje się go jako dodatek do kąpieli aromatycznych oraz sporządzania syropów. Dzięki zdolności do hamowania produkcji tlenku azotu olejek sosnowy wykazuje działanie przeciwzapalne, a także antyseptyczne i rozkurczające. Stosuje się go w schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych. Lotne składniki w nim zawarte ułatwiają usuwanie i odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, a jako składnik syropów pomagają w zwalczaniu infekcji gardła, krtani i oskrzeli.

Syrop sosnowy na kaszel

Stosowanie syropu sosnowego to dobry sposób do walki z kaszlem i przeziębieniem. Olejki eteryczne zawarte w pędach tej rośliny mają działanie wykrztuśne. Olejek sosnowy wchodzi w skład wielu preparatów, m.in. syropu Sirupus Tussipini, Sirupus Pini compositus, Pini Helix, Apipumol. Syrop sosnowy można zrobić samemu w warunkach domowych. Najlepiej przygotować go z młodych pędów sosny zbieranych na przełomie kwietnia i maja. Są wtedy bardzo soczyste. Warto obcinać je na długość nieprzekraczającą 12 cm, gdyż będą wtedy najbardziej wydajne, a skuteczność działania syropu zależy od ich jakości.

Dowiedz się więcej na temat syropu pini!

Syrop sosnowy dla dzieci – w jakim wieku podawać?

Syrop z młodych pędów sosny jest lubiany przez dzieci ze względu na przyjemny aromat i słodki smak. Można podawać go profilaktycznie dodając 1 łyżeczkę do herbaty lub pić na czczo. Natomiast w czasie choroby zaleca się podawanie pociechom syropu 3 razy w ciągu dnia po 1 łyżeczce. Wiek, w którym najbezpieczniej zacząć aplikować dzieciom syrop z sosny najlepiej skonsultować z lekarzem. Niektóre mamy podają go swoim pociechom przed ukończeniem 1. roku życia, a inne po ukończeniu 2. lat. Aktualnie nie ma badań, które wskazywałyby konkretny wiek rozpoczęcia kuracji.

Jak zrobić syrop sosnowy?

Aby samodzielnie zrobić syrop sosnowy należy przygotować:

Przepis na syrop z sosny

Składniki:

 • młode pędy sosny,
 • cukier,
 • odrobinę wody (opcj.),
 • litrowy słoik.

Przygotowanie: młode pędy sosny należy delikatnie umyć pod bieżącą wodą i pokroić lub połamać na kawałki o długości około 1 cm. Następnie układać naprzemiennie 3 cm warstwę pędów z 4 łyżeczkami cukru. Na końcu można wlać odrobinę wody. Słoik zakręcić i odstawić w dobrze nasłonecznione miejsce na około 7 dni. Po tym czasie zlać syrop do mniejszego naczynia i przechowywać w chłodnym i zaciemnionym miejscu.

rozwiń

Innym sposobem jest sporządzenie syropu z dodatkiem spirytusu. Należy wówczas przygotować:

Przepis na syrop z sosny ze spirytusem

Składniki:

 • 1 kg młodych pędów sosny
 • 1 cukru
 • 0,5 l wody
 • 100 ml spirytusu

Przygotowanie: młode pędy sosny pokroić lub połamać na mniejsze kawałki i włożyć do słoika. Zagotować wodę z cukrem, ostudzić i zalać pędy. Całość przykryć szmatką i odstawić na 10 dni w ciepłe miejsce. Po tym czasie odlać syrop, dodać spirytus i zlać do buteleczek. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

rozwiń

Podsumowując, syrop sosnowy to doskonały specyfik w prewencji i leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych. Warto przyrządzić go samemu na początku maja i w okresie przeziębień mieć go pod ręką, by ustrzec się problemów zdrowotnych.

Literatura:

 1. Harmata K. i in., 2011. Wybrane rodzime drzewa i krzewy w polskiej botanicznej literaturze, zwyczajach i sztuce (jodłowiec, wierzba, brzoza, topola, osika, sosna, dąb, lipa, świerk, jodła). Wszechświat, t. 112, 10-12, s. 281 – 291
 2. Kędzia A., Kędzia A.W., 2009. Działanie in vitro olejku sosnowego wobec bakterii beztlenowych wyizolowanych z jamy ustnej i dróg oddechowych. Postępy Fitoterapii 1, s. 19 – 23
 3. Lamer-Zalewska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., 2007. Fitoterapia i leki roślinne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
 4. Makowska M., Alkiewicz J., 2000. Leki roślinne w leczeniu wybranych schorzeń dróg oddechowych. Nowa Pediatria, 5, s. 11 – 13
 5. Szumny D. i in., 2007. Leki roślinne stosowane w chorobach układu oddechowego. Dent. Med. Probl., 44, 4, s. 507 – 515

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Syrop sosnowy – na kaszel, dla dzieci. Jak zrobić syrop sosnowy? - 4.7/5. Oddano 27 głosy.
Autor artykułu:
, Psychodietetyk i żywieniowiec

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone