Dieta w nadczynności tarczycy – wskazówki żywieniowe
Aktualizacja: 20 marca, 2019
Nadczynność tarczycy powoduje uciążliwe dolegliwości, między innymi: uczucie gorąca, niepokój, chudnięcie, drżenie rąk, czy biegunki. Odpowiednie dobranie składników pokarmowych może nieco złagodzić objawy choroby oraz poprawić komfort życia. W jaki sposób komponować jadłospis osoby z nadczynnością tarczycy, aby czuła się lepiej?
Objawy nadczynności tarczycy
Nadczynność tarczycy w badaniach laboratoryjnych cechuje się zwiększonym stężeniem wolnych hormonów tarczycy we krwi i zwykle obniżonym lub zahamowanym wydzielaniem hormonu przysadki mózgowej (TSH). Nadmierna ilość wytwarzanych hormonów powoduje zwiększony rozpad białek, tłuszczów oraz zapasów glukozy. Przemiana materii zostaje gwałtownie przyspieszona, stąd u osób cierpiących na nadczynność tarczycy zauważyć można wyraźny spadek masy ciała.
Dodatkowo mogą występować:
- wytrzeszcz oczu,
- drażliwość,
- niepokój,
- uczucie gorąca,
- nadciśnienie tętnicze,
- wzmożone łaknienie i pragnienie,
- biegunki.
Nadczynność tarczycy – dieta
Głównym celem diety dla osoby z nadczynnością tarczycy jest dostarczenie zwiększonej ilości energii w celu pokrycia wzmożonego zapotrzebowania organizmu. Kaloryczność diety zależna jest od stopnia nasilenia choroby. Zazwyczaj zwiększa się ją o 15–25%, a w silnej nadczynności nawet o 50–80%. Ilość białka w diecie powinna wynosić 1,5–2 gram na kilogram masy ciała na dobę, z tego ponad połowa białek powinna być pochodzenia zwierzęcego. Tłuszcze natomiast należy spożywać głównie roślinne, a ich ilość ograniczyć do 70 gram na dobę.
Oprócz tego, wzrasta zapotrzebowanie organizmu na witaminy:
- A (źródła: marchew, papryka, pomidory, brokuły),
- C (źródła: pietruszka, kiszona kapusta, papryka, porzeczka, truskawki, wątróbka),
- witaminy z grupy B (źródła: pełnoziarniste produkty zbożowe, jaja, ryby, orzechy).
Posiłki powinny być gotowane na parze i na wodzie, aby zachowały jak najwięcej wartości odżywczych. Unikać należy gorących napojów, ze względu na uczucie gorąca dokuczające chorym. Produkty, które podnoszą ciśnienie, takie jak kawa, alkohol, sól, herbata również należy wykluczyć z diety.
Jadłospis powinien składać się z produktów, które zawierają niewielkie ilości błonnika (pszenne pieczywo, drobne kasze), żeby dodatkowo nie przyspieszać perystaltyki jelit.
Nadczynność tarczycy powoduje wiele dokuczliwych objawów, które wraz z odpowiednio dobraną dietą mogą być zniwelowane. Warto więc, oprócz przyjmowania leków czy poddawania się zabiegom chirurgicznym, zadbać o to, żeby jeść odpowiednio dużo kalorii w ciągu całego dnia i nie przegrzewać organizmu. Dzięki temu, mimo istniejącej choroby, można poprawić komfort życia oraz samopoczucie.