Niedoczynność tarczycy u dzieci – objawy i dieta

Niedoczynność tarczycy to coraz powszechniej występująca jednostka chorobowa. Najczęściej kojarzy nam się z osobami dorosłymi, jednak w literaturze możemy znaleźć takie jej odmiany, które związane są z wiekiem dziecięcym lub nawet noworodkowym.
Niedoczynność tarczycy u dzieci
Jak pokazują publikacje u najmłodszych związana jest ona z niewystarczającą syntezą T4. Jej przyczyną jest również niewydolność osi podwzgórzowo-przysadkowo-tarczycowej. Aż 85% przypadków to postaci sporadyczne (niegenetyczne, przypadkowe), 15% dziedziczenie autosomalne recesywne [1]. Ponadto badania wskazują, że na subkliniczną formę niedoczynności aż 3-krotnie częściej cierpią dzieci chorujące już na inną, współistniejącą jednostkę chorobową, w tym cukrzycę typu II, czy zespół Downa [2].
Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci
Do głównych objawów, które widoczne są u nieco starszych dzieci, należą zaburzenia wzrostu oraz zahamowanie rozwoju psychicznego dziecka. Można również zaobserwować zaburzenia przemiany materii oraz rozwoju płciowego przynależnego do wieku pacjenta. U nieco starszych dzieci głównymi objawami wskazującymi na daną jednostkę chorobową są:
- zmęczenie,
- senność,
- osłabienie,
- zaparcia,
- nadmierna masa ciała w stosunku do wzrostu [2].
Badacze zwracają uwagę, że rozpoznanie niedoczynności u noworodków nie jest łatwe. Dzieci mają bowiem długość ciała i masę urodzeniową mieszczącą się w granicach norm, nieco zwiększony tylko obwód głowy. Do objawów, które mogą wzbudzić niepokój i możliwe są do zaobserwowania przez rodziców należą:
- ospałość,
- hipotonia,
- chrapliwy płacz,
- trudności z karmieniem,
- suchość skóry,
- hipotermia,
- przedłużanie się fizjologicznej żółtaczki [1].
Dieta dziecka z niedoczynnością tarczycy
Odpowiednio skomponowana dieta może wspomóc leczenie. Należy szczególną uwagę zwrócić na:
- alergeny, w tym gluten i laktozę: najlepiej wykonać badania na nietolerancję tych składników pokarmowych oraz zastosować dietę eliminacyjno-rotacyjną;
- dieta bogata w selen, żelazo, cynk, wit. D, wapń (a więc wprowadzenie do menu orzechów, nasion i pestek, produktów nabiałowych fermentowanych o ile nie występuje alergia, warzyw i owoców);
- dieta bogatoresztkowa, racjonalna.
Podstawą leczenia niedoczynności w wieku dziecięcym jest więc przede wszystkim zgodna z zapotrzebowaniem i racjonalna dieta, a także wnikliwa obserwacja ciała, by nie przeoczyć oznak patologii, jakie kieruje.
Literatura:
- Counts D., Varma S., Niedoczynność tarczycy u dzieci. Pediatria po Dyplomie Vol. 14 Nr 2, Kwiecień 2010.
- Iwańczak B., Krzesiek E., Barg E., Subkliniczna niedoczynność tarczycy u niemowląt i małych dzieci – analiza kliniczna. Adv Clin Exp Med 2004, 13, 2, 279–283 ISSN 1230−025X.
Tarczyca jest gruczołem położonym w okolicy szyi po obu stronach tchawicy. Rolą tarczycy jest produkowanie hormonów tyroksyny (T3) i trójjodotyroniny (T4), które odpowiadają za prawidłowy metabolizm energetyczny organizmu. Prawidłowe działanie tarczycy jest uzależnione od funkcjonowania podwzgórza oraz przysadki mózgowej. Gdy dojdzie do zaburzenia działania tarczycy, podwzgórza lub przysadki stwierdza się nadczynność lub niedoczynność tarczycy. czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !