Niedoczynność tarczycy u dzieci – objawy i dieta
Niedoczynność tarczycy to coraz powszechniej występująca jednostka chorobowa. Najczęściej kojarzy nam się z osobami dorosłymi, jednak w literaturze możemy znaleźć takie jej odmiany, które związane są z wiekiem dziecięcym lub nawet noworodkowym.
Niedoczynność tarczycy u dzieci
Jak pokazują publikacje u najmłodszych związana jest ona z niewystarczającą syntezą T4. Jej przyczyną jest również niewydolność osi podwzgórzowo-przysadkowo-tarczycowej. Aż 85% przypadków to postaci sporadyczne (niegenetyczne, przypadkowe), 15% dziedziczenie autosomalne recesywne [1]. Ponadto badania wskazują, że na subkliniczną formę niedoczynności aż 3-krotnie częściej cierpią dzieci chorujące już na inną, współistniejącą jednostkę chorobową, w tym cukrzycę typu II, czy zespół Downa [2].
Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci
Do głównych objawów, które widoczne są u nieco starszych dzieci, należą zaburzenia wzrostu oraz zahamowanie rozwoju psychicznego dziecka. Można również zaobserwować zaburzenia przemiany materii oraz rozwoju płciowego przynależnego do wieku pacjenta. U nieco starszych dzieci głównymi objawami wskazującymi na daną jednostkę chorobową są:
- zmęczenie,
- senność,
- osłabienie,
- zaparcia,
- nadmierna masa ciała w stosunku do wzrostu [2].
Badacze zwracają uwagę, że rozpoznanie niedoczynności u noworodków nie jest łatwe. Dzieci mają bowiem długość ciała i masę urodzeniową mieszczącą się w granicach norm, nieco zwiększony tylko obwód głowy. Do objawów, które mogą wzbudzić niepokój i możliwe są do zaobserwowania przez rodziców należą:
- ospałość,
- hipotonia,
- chrapliwy płacz,
- trudności z karmieniem,
- suchość skóry,
- hipotermia,
- przedłużanie się fizjologicznej żółtaczki [1].
Dieta dziecka z niedoczynnością tarczycy
Odpowiednio skomponowana dieta może wspomóc leczenie. Należy szczególną uwagę zwrócić na:
- alergeny, w tym gluten i laktozę: najlepiej wykonać badania na nietolerancję tych składników pokarmowych oraz zastosować dietę eliminacyjno-rotacyjną;
- dieta bogata w selen, żelazo, cynk, wit. D, wapń (a więc wprowadzenie do menu orzechów, nasion i pestek, produktów nabiałowych fermentowanych o ile nie występuje alergia, warzyw i owoców);
- dieta bogatoresztkowa, racjonalna.
Podstawą leczenia niedoczynności w wieku dziecięcym jest więc przede wszystkim zgodna z zapotrzebowaniem i racjonalna dieta, a także wnikliwa obserwacja ciała, by nie przeoczyć oznak patologii, jakie kieruje.
Literatura:
- Counts D., Varma S., Niedoczynność tarczycy u dzieci. Pediatria po Dyplomie Vol. 14 Nr 2, Kwiecień 2010.
- Iwańczak B., Krzesiek E., Barg E., Subkliniczna niedoczynność tarczycy u niemowląt i małych dzieci – analiza kliniczna. Adv Clin Exp Med 2004, 13, 2, 279–283 ISSN 1230−025X.