Dieta sandruni – zasady, opinie, jadłospis

16 18 20

Afrykańskie Mango – suplement wspomagający odchudzanie. Czy warto w niego zainwestować?

Dieta Sandruni

Dieta Sandruni została opisana przez autorkę, o której nie znajdziemy więcej informacji ponad to, że udało jej się zrzucić 10 kg w miesiąc. Warto zacząć od tego, że tak szybkie tempo utraty masy ciała nie jest bezpieczne. Tkankę tłuszczową tracimy w warunkach, kiedy zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu nie jest zaspokajane. Jest to tak zwany deficyt energetyczny. Dzienny deficyt w postaci 1000 kcal (czyli np. aby utrzymać masę ciała potrzebujemy 2500 kcal, a spożywamy 1500 kcal dziennie) pozwala na utratę ok. 1 kg na tydzień. Ograniczając jednak kalorie siłą rzeczy ograniczamy też podaż produktów bogatych w witaminy i minerały, a także białko i tłuszcze. Każda dieta redukcyjna powinna być monitorowana pod względem wartości odżywczej, aby nie doprowadzić do groźnych niedoborów. Utrata 10 kg w ciągu miesiąca musiałaby wiązać się z utratą ponad 2 kg na tydzień. To bardzo niebezpieczne tempo. Już w tym momencie warto zastanowić się na ile realne jest osiągnięcie takiego rezultatu bez skutków ubocznych. Weźmy zatem pod lupę zasady diety Sandruni, aby ocenić czy jest dobrym sposobem na walkę ze zbędnymi kilogramami.

Dieta Sandruni – zasady

Zasady diety są nieskomplikowane i ograniczają się do kilku punktów:

 • spożywaj regularne posiłki,
 • nie podjadaj pomiędzy posiłkami,
 • jedz dużo warzyw i owoców,
 • pij co najmniej 2 litry wody dziennie,
 • ogranicz słodycze,
 • zwiększ aktywność fizyczną.

Jak widać są nieprecyzyjne i zupełnie oczywiste. To podstawowe elementy zdrowego odżywiania rekomendowane przez Instytut Żywności i Żywienia. Najważniejszą jednak zasadą diety Sandruni jest suplement diety African Mango, czyli wyciąg z mango afrykańskiego (Irvingia Gabonensis). Trudno zatem oprzeć się wrażeniu, że w istocie jest to jedynie reklama suplementu mającego przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej. Mimo wszystko sam wyciąg z nasion mango afrykańskiego wydaje się mieć potencjał wspomagający odchudzanie i leczenie m.in. cukrzycy i zespołu metabolicznego. W jednym z badań, na które powołują się producenci wykazano, że suplementacja wyciągiem zwiększała efekt redukcji masy ciała wśród osób z nadwagą stosujących dietę o wartości 1800 kcal. W badaniach na szczurach cierpiących na cukrzycę i hiperlipidemię wykazano poprawę stężenia glukozy we krwi i profilu lipidowego. Nie oznacza to bynajmniej, że nasiona mango afrykańskiego są innowacyjnym panaceum na dolegliwości współczesnego człowieka. W swoim składzie zawierają po porostu… błonnik. Właściwości tego składnika znane są od dawna – opóźnia opróżnianie żołądka dając uczucie sytości, obniża też poziom cholesterolu usuwając z kałem kwasy żółciowe (organizm wykorzystuje wtedy więcej cholesterolu do produkcji kwasów żółciowych). O ile deklarowany skład wydaje się być bezpieczny, o tyle nie możemy, co do jego autentyczności mieć stuprocentowej pewności, ponieważ to tylko suplement diety. Suplementy diety nie są dość dobrze kontrolowane w naszym kraju (podlegają jedynie kontroli Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie przechodzą rutynowych badań) a kontrola NIK na początku roku wykazała liczne nieprawidłowości. W wielu suplementach diety wykryto substancje, które nie powinny były wchodzić w skład preparatów i nie zostały zdeklarowane przez producenta na opakowaniu.

Dieta Sandruni opinie

W Internecie można natknąć się na opinie dotyczące diety Snadruni, głównie pozytywne. Zakładając, że są to prawdziwe komentarze, należy podkreślić, że większość osób, które osiągnęły zamierzone efekty stosowała dodatkowo dietę i ćwiczenia, co z pewnością miało najbardziej istotny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej.

Dieta sandruni jadłospis

Przykładowy jadłospis zgodny z dietą Sandruni to zwyczajny rozkład pięciu posiłków w ciągu dnia połączony z suplementacją tabletek z  mango afrykańskiego.

Śniadanie

Płatki owsiane z jogurtem, startym jabłkiem i rodzynkami. Kanapka z chleba pełnoziarnistego z żółtym serem i pomidorem.

Drugie Śniadanie

Koktajl bananowy z otrębami na bazie kefiru.

Obiad + 1 kapsułka do posiłku

Zupa krem z zielonego groszku.

Pulpety z dorsza gotowane na parze, ryż brązowy, surówka z kiszonej kapusty i jabłka.

Podwieczorek

Sałatka owocowa z kiwi i pomarańczy

Kolacja + 1 kapsułka do posiłku

Cukinia faszerowana mięsem mielonym.

Dodatkowo konieczne jest włączenie aktywności fizycznej co najmniej 3 razy w tygodniu.

Warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście konieczny jest wydatek 150 zł na miesiąc (bo taki jest koszt kuracji African Mango), aby wspomóc proces odchudzania? Zdecydowanie nie! Błonnik rozpuszczalny znajdziemy w warzywach i owocach, które są dostępne w każdym sklepie, a ich koszt na pewno będzie zdecydowanie niższy.

Literatura:

 • https://dietasandruni.wordpress.com
 • http://africanmango.pl
 • Martínez-Abundis E et al., Novel nutraceutic therapies for the treatment of metabolic syndrome.; World J Diabetes. 2016 Apr 10;7(7):142-52. 
 • Ngondi JL1 et al., The effect of Irvingia gabonensis seeds on body weight and blood lipids of obese subjects in Cameroon.; Lipids Health Dis. 2005 May 25;4:12.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Dieta sandruni – zasady, opinie, jadłospis - 3.6/5. Oddano 85 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Wierzy, że odpowiednie żywienie jest kluczem do zdrowego i długiego życia.

Opinie

 • Paula 26.04.2017, 4:11

  Różne są sposoby na odchudzanie. Nie wiem co wybrać, jednak oprócz tej diety też dobrze wygląda dieta Holdona. W każdym razie ważne aby dieta przyniosła skutek.

  Odpowiedz
 • Ilona 16.03.2018, 4:32

  Póki co jestem na diecie pudełkowej, ale jak osiągnę swoja wymarzona wagę, to możę spróbuję i tej. Chociaż pudelka tak mi się podobają, ze nie wiem czy kiedyś z nich zrezygnuje

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone