Dieta DASH świetna na nadciśnienie

16 18 20

Powoli przyzwyczajamy się do tego, że na każdą znaną nam dolegliwość możemy znaleźć odpowiednio skuteczne leki. Nasza wiedza o istniejących chorobach jest coraz większa, ale często pochodzi z otaczających nas z każdej strony reklam. Pamiętajmy, że czasami wystarczy już kilka zmian w naszym sposobie żywienia, aby ustrzec się przed powszechnie występującym chorobom.

Dieta DASH

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest uznawana za dietę leczniczą. Zaleca się ją jako idealny sposób żywienia dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Dane epidemiologiczne pokazują, że zbyt wysokie ciśnienie krwi ma aż miliard ludzi na świecie. Problem ten dotyczy także 2% dzieci i młodzieży do 18 r.ż., a w Polsce obejmuje 30% dorosłej populacji.

Okazuje się więc, że nadciśnienie tętnicze to codzienny problem wielu osób z naszego najbliższego otoczenia. Ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia wzrasta wraz z występowaniem nadwagi i otyłości i może występować rodzinnie. Odpowiedni sposób odżywiania się, może jednak znacznie zmniejszyć to ryzyko oraz unormować ciśnienie krwi, gdy nadciśnienie już się rozwinie, dlatego warto przyjrzeć się, jakie elementy żywieniowe zawiera dieta DASH.

Aby skutecznie obniżyć ciśnienie krwi oraz zmniejszyć ilość i dawkę zażywanych leków, bardzo ważne jest zmniejszenie nadmiernej masy ciała u osób z nadwagą lub otyłością. Dlatego też dieta powinna zawierać odpowiednio obniżoną ilość energii tak, aby w zdrowy sposób tracić 0,5-1 kg na tydzień. Procentowy udział tłuszczów i węglowodanów w diecie powinien być taki sam, jak u osób zdrowych, a podaż białka zgodna z normami dla populacji ogólnej.

Zasady Diety DASH

Niezwykle ważna w tej diecie jest ogólna zmiana stylu życia. Obejmuje ona nie tylko dążenie do zrzucenia nadwagi i utrzymania prawidłowej masy ciała, ale także wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, zmiany w codziennym jadłospisie oraz znaczne ograniczenie spożycia sodu. Gotowe jadłospisy diety DASH możesz kupić tutaj. Do wyboru masz aż 5 różnych kaloryczności. Dietę możesz wybrać na 1,2 lub 4 tygodnie. Jadłospisy zostały opracowane przez dietetyków zgodnie z zasadami diety DASH.

Osobom z nadciśnieniem tętniczym i z grup zwiększonego ryzyka zaleca się regularną aktywność fizyczną co najmniej kilka razy w tygodniu po 30-45 min dziennie. Najlepsze wydają się być ćwiczenia aerobowe, takie jak jazda na rowerze, pływanie i „nordic walking”, dostosowane oczywiście do wieku i możliwości chorego.

 Dieta DASH jest dietą rekomendowaną w zapobieganiu i leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Zważywszy na niezwykle dużą skalę tego problemu oraz ogromne korzyści płynące ze stosowania tej diety, może być ona stosowana również przez wszystkie osoby zdrowe. Dzięki niej, nie tylko zrzucimy zbędne kilogramy, ale także poprawimy swoją kondycję i ogólną wydolność organizmu.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Dieta DASH świetna na nadciśnienie - 3.5/5. Oddano 28 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • Aga 27.07.2015, 3:16

  artykuł beznadziejny, bardzo ogólnikowy, płytki i nie wyniosłam z niego żadnej wiedzy do zastosowania w praktyce

  Odpowiedz
  • Bonavita.pl 28.07.2015, 9:27

   Artykuł ma jedynie charakter poglądowy. Stanowi swoisty wstęp do zagadnienia diety DASH, który w szerszym kontekście poruszamy w tym artykule. Na naszej stronie znjadzie Pani również przykładowy jadłospis. Zapraszamy do lektury. 🙂

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone