Zioła na nadciśnienie. Zioła na nadciśnienie Ojców Bonifratrów

16 18 20

Nadciśnienie tętnicze stanowi powszechny problem zarówno wśród osób starszych, jak i młodych. Objawy nadciśnienia często bagatelizujemy, a brak odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych oraz pogorszenia jakości życia. Sprawdź jakie zioła mogą okazać się pomocne w walce z nadciśnieniem tętniczym!

Nadciśnienie tętnicze występuje, gdy wartości ciśnienia skurczowego przekracza 140 mm Hg, a rozkurczowego 90 mm Hg, w przynajmniej kilku pomiarach wykonanych w spoczynku. Pomiar ciśnienia krwi uwzględnia ilość krwi przepływającej przez naczynia krwionośne oraz poziom oporu, jaki napotyka krew. W dłuższej perspektywie zwiększone ciśnienie może powodować problemy zdrowotne, w tym choroby serca.

Nadciśnienie rozwija się w ciągu kilku lat. Zwykle nie zauważamy żadnych objawów, ale nawet, jeśli nie doświadczamy objawów wysokie ciśnienie krwi może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych i narządów, szczególnie mózgu, serca, oczu i nerek.

Ogromne znaczenie odgrywa tutaj diagnostyka. Regularne monitorowanie ciśnienia krwi może pomóc we wczesnym wykryciu wszelkich odchyleń od normy. Leczenie nadciśnienia tętniczego obejmuje zarówno leczenie farmakologiczne, jak i zmiany w stylu życia. Jeśli stan ten nie jest leczony, może prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym zawału serca i udaru mózgu.

Zioła na nadciśnienie

Czepota puszysta (koci pazur) jest ziołem stosowanym w tradycyjnej chińskiej medycynie w leczeniu nadciśnienia, jak również zaburzeń neurologicznych. Badania prowadzone w kierunku leczenia nadciśnienia u gryzoni wskazują, że koci pazur może być pomocny w obniżaniu ciśnienia krwi poprzez działanie na kanały wapniowe w komórkach. Koci pazur możemy przyjmować w formie suplementów dostępnych w sklepach zielarskich.

Imbir również może pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi. W badaniach na zwierzętach wykazano, że poprawia on krążenie krwi i rozluźnia mięśnie otaczające naczynia krwionośne, tym samym obniżając ciśnienie krwi. Badania na ludziach do tej pory były niejednoznaczne. Powszechnie stosowany w produktach azjatyckich imbir jest uniwersalnym składnikiem, który można również dodawać do słodyczy lub napojów.

Bazylia to pyszne zioło, które dobrze komponuje się z różnymi produktami. Może również pomóc obniżyć ciśnienie krwi. U gryzoni wykazano, że ekstrakt z bazylii obniża ciśnienie krwi, choć tylko krótkotrwale. Eugenol, który znajduje się w bazylii, może unieczynniać pewne substancje, które blokują naczynia krwionośne. Może to spowodować spadek ciśnienia krwi, jednak wymagane są dalsze badania. Dodanie świeżej bazylii do diety z pewnością urozmaici naszą kuchnię.

Zioła na nadciśnienie Ojców Bonifratrów

Zioła zawarte w mieszankach bonifraterskich wykazują działanie rozszerzające naczynia, moczopędne, zmniejszające nadmierną pobudliwość serca, uspokajające, a także obniżające poziom cholesterolu. Zioła mogą okazać się pomocne wśród pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, jako dodatek do zbilansowanej diety oraz jako element zdrowego stylu życia.

W składzie mieszanki znajdują się zioła takie jak:

 • ziele jemioły,
 • kłącze perzu,
 • ziele skrzypu,
 • ziele serdecznika ,
 • liść ruty,
 • ziele barwinka mniejszego,
 • liść poziomki,
 • kwiatostan głogu,
 • koszyczek rumianku.

Należy pamiętać, że nie ma wystarczających dowodów ich skuteczności, aby zalecać przyjmowanie ziołowych suplementów zamiast leków na receptę w celu leczenia nadciśnienia tętniczego krwi. Do tej pory przeprowadzono bardzo niewiele badań na roślinach i ziołach u ludzi. Badania nie były w stanie ustalić skutków ubocznych, dawek ani długoterminowych powikłań tych suplementów, dlatego pamiętajmy, że podstawą skutecznej terapii jest przede wszystkim odpowiednio dobrana farmakoterapia oraz zdrowy styl życia.

Literatura:

 1. Carretero OA, Oparil S. Essential hypertension.Part I: Definition and etiology. Circulation. 2000;101:329–35.
 2. Nahida Tabassum N. Ahmad F. Role of natural herbs in the treatment of hypertension. Pharmacogn Rev. 2011 Jan-Jun; 5(9): 30–40.
 3. Azhar I, Aftab K, Usmanghani K. Naturally occurring calcium channel blockers. Hamdard Medicus. 1995;38:5–16.
 4. Thor P. Podstawy patofizjologii człowieka, Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne VESALIUS, Kraków 2009.
 5. Gawęcki J (red). Żywienie człowieka Podstawy nauki o żywieniu. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Zioła na nadciśnienie. Zioła na nadciśnienie Ojców Bonifratrów - 4.5/5. Oddano 10 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Głównym obszarem jej zainteresowań jest dietoterapia w chorobach autoimmunologicznych i nutrigenomika.