Dieta Atkinsa - etapy

16 18 20

Lubisz jajka na bekonie, steki, sosy na bazie śmietany oraz pasztet z wątróbek, jednak unikasz ich jak ognia, ponieważ boisz się przytyć? Poznaj Dietę Atkinsa i przekonaj się, że kuracja odchudzająca nie musi wiązać się wcale z wyrzeczeniami i karkołomnym wysiłkiem.

Etapy diety Atkinsa

Według dr. Atkinsa, który opisał zasady diety, żeby efektywnie i szybko schudnąć, nie jest wcale konieczne ograniczenie jedzenia. Mało tego, aby zachować zdrowie należy jeść dużo i tłusto. Zgodnie z teorią tego nowojorskiego kardiologa podstawą dobrej diety powinny być tłuszcze i białko, unikać natomiast trzeba węglowodanów.

Dieta Atkinsa podzielona jest na 4 etapy. Każdy trwa 2 tygodnie.  

camembert slice closeup

Ser pleśniowy.

Dieta Atkinsa – faza I

W pierwszej fazie, nazwanej wprowadzającą, należy ograniczyć spożycie węglowodanów do 20 g dziennie. Podczas tej fazy można jeść wszystkie gatunki mięsa, ryb i drobiu, owoców morza, jaj, serów pleśniowych oraz wszystkie tłuszcze roślinne. Trzeba natomiast unikać: pieczywa, owoców, produktów zbożowych, warzyw zawierających skrobię, kofeiny i chudego nabiału. Zakazane są także: cukier, miód, słodycze i dżemy.  

Dieta Atkinsa – faza II

Po 2 tygodniach pojawia się kolejny etap. Podczas fazy II stopniowo zwiększa się ilość przyjmowanych węglowodanów do 30-50 g dziennie. Możemy spożywać więcej warzyw, orzechów i owoców jagodowych (truskawki, maliny). Jednak nadal dieta opiera się na tłuszczach i białkach.  

Dieta Atkinsa – faza III i IV

Trzecia i czwarta faza pozwala jeść tyle węglowodanów, aby nie przybrać na wadze. Zabronione jest łączenie węglowodanów z mięsem, rybami i jajami. Podczas trwania całej diety je się 3 główne posiłki oraz 1-2 przekąski. Zezwolone jest picie kawy, herbaty (obie niesłodzone) oraz wody mineralnej. Jako przekąskę można zjeść wędlinę lub surówkę. Trzymając się zasad diety, można stracić do 2 kg tygodniowo i bez trudu utrzymać właściwą wagę. Zaleca się jednak jednak wcześniejszą konsultację z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ stosować ją mogą wyłącznie osoby zdrowe.

Na pierwszy rzut oka, zalecenia diety Atkinsa wydają się być zaskakujące. Produkty, które kojarzone są powszechnie z czymś zakazanym, zdaniem amerykańskiego kardiologa są nie tylko dozwolone, ale wręcz konieczne, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. Bowiem nie ilość spożywanych kalorii jest najważniejsza, a to, czy zostaną one przyswojone przez organizm.

Przeczytaj też:

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Dieta Atkinsa - etapy - 3.1/5. Oddano 35 głosy.
Autor artykułu: