Dieta dr. Kwaśniewskiego – jadłospis, przepisy, skutki uboczne
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Dieta dr. Kwaśniewskiego jest jedną z najbardziej znanych diet alternatywnych. Opiera się ona na modyfikacji proporcji makroskładników w diecie – zwiększamy udział tłuszczu w codziennym jadłospisie kosztem białek i węglowodanów. Czy taka zmiana jest odpowiednia dla naszego organizmu? Jakie skutki uboczne może powodować?
Dieta dr. Kwaśniewskiego
Dieta dr. Kwaśniewskiego, zwana inaczej „żywieniem optymalnym”, to dieta, w której dąży się do „idealnego wzorca”, jakim jest stosunek ilości tłuszczu do ilości białek wynoszący 3:1 (na trzy części tłuszczu przypada jedna część białka). Proporcje białek, węglowodanów i tłuszczów w powyższej diecie sprawiają, że można ją zaliczyć do diet wysokotłuszczowych.
Dieta Kwaśniewskiego – jadłospis
Do produktów, z których należy komponować jadłospis w diecie dr. Kwaśniewskiego, należą:
- jaja, będące podstawowym produktem spożywczym, przyrządzane z dodatkiem tłuszczu (dzięki temu zawierają odpowiedni stosunek białka do tłuszczu – około 1:3),
- sery (wszystkie rodzaje, sery białe – wybieramy tłuste),
- mięso (najlepiej tłuste, wieprzowe),
- wędliny,
- drób (tłusta gęś i kaczka),
- ryby i konserwy rybne,
- tłuszcz: masło, smalec, słonina, olej słonecznikowy i oliwa (wg dr. Kwaśniewskiego tłuszcze pochodzenia zwierzęcego są znacznie lepsze od tłuszczów pochodzenia roślinnego),
- mleko (pełnotłuste – minimum 3,2% tłuszczu) i śmietana (30% tłuszczu) w ilościach do 0,5 l/dobę,
- orzechy, nasiona słonecznika,
- majonez,
- przyprawy,
- kawa, herbata,
- wszystkie jarzyny, pieczarki i grzyby do 300 g/dobę,
- jeden ziemniak (pod postacią frytek smażonych na tłuszczu).
W jadłospisie nie powinny się znaleźć:
- cukier, słodycze i miód,
- owoce i przetwory owocowe (zamiast jarzyn i ziemniaków lub zamiast mleka można okresowo spożywać owoce takie jak porzeczki, maliny, poziomki, agrest, jeżyny i truskawki w ilości 300 g dziennie),
- ryż i kasze,
- pieczywo,
- ciasta, kluski i potrawy mączne,
- mąka ziemniaczana,
- budyń, kisiel,
- groch, fasola,
- słodzone napoje.
Zalecane są trzy posiłki dziennie. Poniżej przykładowy, jednodniowy jadłospis.
Śniadanie – omlet z truskawkami, herbata
- 2 jajka (100 g),
- masło (50 g),
- truskawki (100 g),
- herbata (250 ml).
Obiad – zupa pietruszkowa, kaczka pieczona z frytkami i ogórkiem kiszonym
- zupa pietruszkowa ze śmietaną (200 g),
- kaczka pieczona (200 g),
- frytki (100 g),
- ogórek kiszony (50 g).
Kolacja – zupa mleczna
- mleko pełne (250 g),
- 2 jajka (100 g),
- masło (50 g).
Dieta Kwaśniewskiego – przepisy
Jedną z największych trudności, z jaką przychodzi się zmierzyć podczas stosowania diety dr. Kwaśniewskiego, jest wykluczenie z codziennego jadłospisu przetworów zbożowych (pieczywa, kasz, ryżu i makaronu), na których opiera się nasza zwyczajowa dieta. Kilka przepisów zgodnych z założeniami diety dr. Kwaśniewskiego znajduje się poniżej.
Składniki:
- 125 g tłustego, białego sera,
- 4 jajka,
- 2 płaskie łyżki mąki pszennej,
- 50 g masła.
Przygotowanie: ser rozetrzeć dokładnie z mąką i jajkami. Łyżeczką formować małe kluski, kłaść je na powierzchni wrzącej wody. Gotować około 5 minut. Podawać polane masłem.
Składniki:
- 4 jajka,
- 150 g pieczarek,
- 50 g żółtego sera,
- 25 g masła,
- 50 g szynki,
- koperek.
Przygotowanie: do miseczki wbić jedno jajko. W garnku zagotować około litra wody, dolać 2 łyżki octu. Następnie wytworzyć wir (za pomocą łyżki). Cały czas mieszając wlać jajko z miseczki. Przestać mieszać i gotować jajko kilka minut (3–4 minuty). Wyciągnąć jajko łyżką cedzakową, proces powtórzyć dla kolejnych jajek. Pieczarki pokroić i usmażyć na maśle. Wymieszać z posiekanym koperkiem i szynką. Na talerz wyłożyć pieczarki z szynką i koperkiem, na wierzchu ułożyć poszetowe jajka.
Składniki:
- 1 kurczak,
- 100 g włoszczyzny,
- 100 g masła,
- 30 g mąki pszennej,
- 3 żółtka,
- natka pietruszki,
- liść laurowy, ziele angielskie.
Przygotowanie: pokrojonego kurczaka, włoszczyznę, ziele angielskie i liść laurowy włożyć do garnka i zalać wodą. Ugotować rosół. Masło rozetrzeć z mąką, rozprowadzić z chłodnym rosołem i zagotować. Włoszczyznę pokroić w kostkę, dodać do sosu. Porcję kurczaka włożyć do sosu, podgrzać. Wymieszać z żółtkami. Tak przygotowaną potrawkę można podawać z jarzynami lub kluskami jajeczno-serowymi.
Dieta Kwaśniewskiego – skutki uboczne
Z racji tego, że dieta wysokotłuszczowa zazwyczaj obfituje w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, na skutek jej stosowania może nastąpić wzrost ciśnienia tętniczego oraz cholesterolu i frakcji LDL we krwi. Sprzyja to rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego i niektórych rodzajów nowotworów. Z drugiej strony ograniczenie podaży węglowodanów w diecie może wiązać się z niedoborami pokarmowymi, np. witamin z grupy B i witaminy C, a także magnezu i potasu. Należy pamiętać, że jest to dieta zakwaszająca organizm – mała ilość węglowodanów w stosunku do tłuszczu sprzyja niecałkowitemu spalaniu kwasów tłuszczowych, w wyniku czego zwiększa się produkcja ciał ketonowych. Mogą one powodować objawy takie jak: bóle głowy, utrata apetytu, ogólne osłabienie, nudności, zmiany skórne, pogorszenie funkcjonowania nerek i układu krążenia. Ponadto można zaobserwować pogorszenie koncentracji i szybkie męczenie się wynikające z ubytków zmagazynowanego w wątrobie glikogenu, a mała ilość błonnika w diecie sprzyja występowaniu zaparć.
Podstawowe założenia diety dr. Kwaśniewskiego mocno odbiegają od zasad prawidłowego żywienia. Ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów na rzecz tłuszczów (szczególnie nasyconych kwasów tłuszczowych) niesie ze sobą ryzyko niedoborów, rozwoju chorób (zwłaszcza chorób sercowo-naczyniowych) oraz wielu skutków ubocznych.
Literatura:
- Dieta optymalna, Jan Kwaśniewski, Marek Chyliński, Wydawnictwo WGP, Warszawa 2000,
- Dietoterapia, pod redakcją Barbary Nowak-Pacholaczak, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014, s. 285–286,
- Tłuste życie, Jan Kwaśniewski, Tomasz Kwaśniewski, Wydawnictwo WGP, Warszawa 1997.
Primo – 80% cholesterolu w organizmie jest produkowane przez wątrobę, więc cholesterol z potraw to tylko 20% !
Secundo – witaminy to nie tylko węglowodany, ale też nabiał, podroby, mięso, ryby i głownie jajka, zawierające większość witamin niezbędnych do życia.
Tertio – a o innych „rewelacjach” proszę poczytać w podręcznikach np. w Biochemii Harpera.
Z racji tego, że dieta wysokotłuszczowa zazwyczaj obfituje w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, na skutek jej stosowania może nastąpić wzrost ciśnienia tętniczego oraz cholesterolu i frakcji LDL we krwi. Sprzyja to rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego i niektórych rodzajów nowotworów. Z drugiej strony ograniczenie podaży węglowodanów w diecie może wiązać się z niedoborami pokarmowymi, np. witamin z grupy B i witaminy C, a także magnezu i potasu…………Ten stek bzdur proszę przekazać Eskimosom , których dieta oparta jest wyłącznie na tłuszczu , U KTÓRYCH NIE WYSTEPUJĄ CHOROBY SERCOWO-NACZYNIOWE I NADMIAR CHOLESTEROLU !!!!!!!!!!!!!!!!
ta dieta odchudza, pod warunkiem ze sie nie objadamy.