Na czym polega dieta Atkinsa?
Aktualizacja: 20 czerwca, 2022
Publikacja wydana przez Dr Atkinsa, przez prawie 160 tygodni nie znikała z listy bestsellerów. Sprzedała się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy i nawet dziś cieszy się dużą popularnością. Badania Atkinsa pokazywały, że stosowanie jego programu pozwala spalić tłuszcz, co za tym idzie, pozbyć się zbędnych kilogramów. Metoda ta w krótkim czasie zdobyła wielu zwolenników.
Dieta Atkinsa – jak działa, na czym polega?
Dieta skupia się na założeniu, że to cukry, a nie tłuszcze są przyczyną przybierania na wadze. Dlatego dieta ta, polega na spożywaniu dużej ilości białek i tłuszczów, przy ograniczeniu węglowodanów. Należy wykluczyć cukry proste oraz złożone i unikać łączenia tłuszczów z białkiem (zobacz również szczegółowy jadłospis diety Atkinsa).
Dieta Atkinsa zawdzięcza swoją nazwę Robertowi Colemanowi Atkinsowi, który był amerykańskim kardiologiem. Opracowana przez niego dieta polega na restrykcyjnej kontroli spożywania węglowodanów. Głównym źródłem energii w tym sposobie żywienia są białka i tłuszcze ale one nie są łączone ze sobą. Dopuszcza się także przyjmowanie węglowodanów pochodzących z warzyw.
Główną zaletą diety Atkinsa, która sprawia, że ten sposób odżywiania ma tak wielu zwolenników jest przyzwolenie na jedzenie mięsa oraz wędlin. Jedzenie jajek z majonezem i chudnięcie? Dla wielu osób brzmi to jak marzenie. Osoby przechodzące na dietę obawiają się uczucia głodu i konieczności zrezygnowania z ulubionych potraw. Dieta Atkinsa zakłada, że ograniczenie spożycia węglowodanów przyspiesza przemianę materii. Stosując się do zasad żywienia opracowanych przez amerykańskiego kardiologa, można zrzucić do 5 nadprogramowych kilogramów w skali miesiąca.
Co jeść na diecie Atkinsa?
Dieta Atkinsa przewiduje spożywanie trzech obfitych posiłków i dwóch lekkostrawnych przekąsek w ciągu doby. Zasady tej diety są bliźniaczo podobne do sposobu żywienia opracowanego przez polskiego dietetyka Jana Kwaśniewskiego.
Dieta Atkinsa tak jak wiele innych diet eliminacyjnych nie jest obojętna dla zdrowia. Przed rozpoczęciem takiego sposobu żywienia warto kompleksowo sprawdzić swój stan zdrowia. Powinno się także monitorować poziom witamin i wapnia w organizmie i uzupełniać ewentualne niedobory.
Dieta Atkinsa – produkty zakazane
Poniżej przedstawiamy grupy produktów zakazanych podczas stosowania diety Atkinsa.
- białej mąki,
- żywności przetworzonej,
- mleka,
- ryżu,
- warzyw i owoców, które zawierają wysoki poziom węglowodanów.
Dieta Atkinsa – produkty dozwolone
- wieprzowina,
- wołowina,
- drób,
- ryby i owoce morza,
- baranina,
- jagnięcina,
- jaja,
- orzechy,
- nasiona,
- masło,
- oliwa z oliwek.
Do produktów dozwolonych w czasie stosowania diety Atkinsa należą warzywa i owoce z niskim poziomem węglowodanów jak na przykład:
- truskawki,
- szpinak,
- pietruszka,
- maliny,
- sałata,
- cebula,
- brokuły
- fasola
- szparagi
- papryka
- pomidory
- czosnek
- warzywa liściaste.
W późniejszych etapach można włączyć do jadłospisu:
- płatki owsiane,
- chleb pełnoziarnisty.
Postępowanie według zaleceń diety pozwoli pozbyć się 2 kg tygodniowo.
Bardzo ważne, aby podczas stosowania diety pić około 1,5-2 litrów wody dziennie. Niska zawartość błonnika może powodować kłopoty trawienne, dlatego dopuszczalne jest stosowanie herbatek ziołowych, które wspomagają pracę jelit.
Dieta Atkinsa – wady
Jak każda gotowa dieta także dieta Atkinsa posiada swoje wady i zalety. Poniżej najważniejsze wady diety, z którymi warto się zapoznać przed jej stosowaniem.
- Wielu dietetyków uważa, że stosowanie się do zaleceń dr. Atkinsa może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.
- Dieta może spowodować zaburzenia równowagi elektrolitowej, np. niedobór sodu prowadzi do odwodnienia organizmu.
- Przyczynia się do zakwaszenia organizmu, w tym również śliny, a to niekorzystnie wpływa na szkliwo zębów i zwiększa ryzyko próchnicy.
- Nadmiar białka oraz tłuszczu obciąża nerki, co może doprowadzić do skazy moczanowej.
- Sama dieta jest uboga w produkty z magnezem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca.
Dieta Atkinsa – zalety
Dieta Atkinsa posiada także swoje zalety, które z pewnością wyróżniają ją na tle innych.
- Szybki spadek wagi w początkowych etapach.
- Produkty zalecane do spożycia są popularne i łatwo dostępne.
- Skuteczność diety potwierdzona została przez liczne badania naukowe (m.in. m.in. Duke University Medical Center w Durham, „Annals of Internal Medicine”).
- Dieta należy do jednych z najprostszych w stosowaniu.
- Nie trzeba liczyć kalorii ani odmierzać ilości przyjmowanych posiłków, co jest dobrą wiadomością dla łasuchów.
- Dieta przyczynia się do złagodzenia objawów cukrzycy typu I i II.
Dieta Atkinsa, kto schudł?
Opracowana w latach 70. dieta doktora Atkinsa ma równie wielu przeciwników, co zwolenników. Stosują ją także hollywoodzkie gwiazdy. Przekąski „low carb” towarzyszą też wielu celebrytom z naszego lokalnego świata show-biznesu. Dzięki diecie Atkinsa wymarzoną wagę osiągnęła Kim Kardashian. Media donoszą, że dzięki ograniczeniu węglowodanów gwiazda zrzuciła 30 kilogramów.
Pojawiają się także informacje, że Halle Berry, Mick Jagger oraz Beyonce chwalą sobie skutki stosowania zasad opracowanych przez amerykańskiego kardiologa. Również Blanka Lipińska, autorka kontrowersyjnych powieści, które zdobyły sławę na całym świecie, często wspomina, że unika węglowodanów.
Przeczytaj też:
W diecie Atkinsa obowiązuje jedna, może odrobinę kontrowersyjna, ale kluczowa zasada – dzięki spożyciu tłuszczu, pozbędziesz się tłuszczu. Brzmi niewiarygodnie? Wypróbuj sam.