Dieta Adriana Lukoszka – historia twórcy, zasady i efekty

16 18 20

Silna wola, upór i wiara – to zdaniem Adriana Lukoszka trzy najważniejsze cechy pozwalające osiągnąć sukces. Z bliska przyjrzymy się historii człowieka, który samodzielnie pozbył się 120 kilogramów w ciągu niespełna roku.

Historia Adriana Lukoszka

Adrian Lukoszek jest osobą inspirującą wielu ludzi borykających się z problemem otyłości. To osoba, która dzięki swojemu samozaparciu, motywowana dobrem rodziny straciła 120 kilogramów w niespełna rok. Droga do sukcesu nie była jednak prosta. Adrian, ważący w pewnym okresie swojego życia 220 kilogramów, borykał się z poważnymi problemami wynikającymi ze swojej otyłości. Sam przyznaje, że większość z nich miała podłoże psychologiczne.

Problem nadmiernej masy ciała towarzyszył mu od dziecka. Twierdzi, że potrafi zrozumieć je jedynie osoba, która przeszła przez to samo. Co sprawiło, że po wielu latach bezczynności Adrian Lukoszka z dnia na dzień zmienił całe swoje życie?

Choć może zabrzmieć to banalnie odpowiedź jest prosta – miłość i obawa przed utratą bliskich. Nadmiar masy ciała to problem nie tylko natury estetycznej i  zdrowotnej, ale również psychicznej. Towarzyszą mu osłabienie  koncentracji, obniżony nastrój, stany depresyjne. Jak sam przyznaje – czuł się zniechęcony, stracił wolę działania i aktywnego życia. Przedłużający się stan melancholii i stagnacji doprowadził do poważnego kryzysu w małżeństwie i relacjach ze starszym synem. Rodzinne szczęście miało prysnąć jak bańka mydlana. Na szczęście przyszedł dzień, a właściwie moment, w którym świat Adriana zadrżał w posadach. Jak powiedział – w sekundzie jego sposób myślenia o sobie i swoim otoczeniu uległ diametralnej zmianie. To jego najmłodszy syn wyznał wprost, że chciałby, aby jego ojciec wyglądał inaczej, ale przede wszystkim, aby był obecny w ich życiu. Ta chwila zapoczątkowała radykalną zmianę. Adrian zmienił siebie, swój schemat myślenia, a co za tym idzie styl życia i sposób żywienia, które doprowadziły go do wyznaczonego celu.

Dieta Adriana Lukoszka – zasady

Dieta, którą zastosował nasz bohater to dieta redukcyjna o wartości energetycznej 1000 kilokalorii. Kontrolę wartości energetycznej spożywanych posiłków Adrian kontrolował przez pierwsze 2 tygodnie, były one kluczowe dla zaznajomienia się ze składnikami, jakich dostarczają poszczególne produkty. Cały proces opierał się na eliminacji potraw bogatoenergetycznych, cukru, alkoholu. Smażenie i pieczenie zostało zastąpione gotowaniem i duszeniem. Ze stołu zniknęła golonka, na miejscu której pojawiły się drób i surówki. Sekret diety jest bardzo prosty – tkwi w zamianie produktów wysokokalorycznych i bezwartościowych na te odżywcze i niskokaloryczne. Poniżej kilka propozycji, które pozwolą zredukować ilość kalorii w codziennej diecie.

  • Unikaj smażenia lub staraj się smażyć bez dodatku tłuszczu.
  • Tłuste mięso wieprzowe zastąp drobiem lub rybami, a 2 razy w tygodniu roślinami strączkowymi.
  • Zrezygnuj z tłuszczowego dodatku do pieczywa lub ogranicz jego ilość do minimum.
  • Zwiększ ilość warzyw – niech stanowią dodatek do każdego z 3 głównych posiłków.
  • Wyeliminuj cukier i słodycze.
  • Zrezygnuj z alkoholu.
  • Słodzone napoje zastąp wodą mineralną.
  • Jasne pieczywo zastąp tym pełnoziarnistym bądź grubymi kaszami.

Dieta Adriana Lukoszka efekty

Efekty, które przyniosła zmiana diety Adriana są spektakularne. To utrata 120 kilogramów w ciągu 12 miesięcy, co jest równoznaczne ze spadkiem masy ciała średnio o 10 kg w ciągu 4 tygodni. Tak gwałtowna zmiana może wydawać się niemożliwa, jednak należy mieć na uwadze, że wyjściowy sposób żywienia dostarczał kilkukrotnie więcej kalorii niż ten po wprowadzeniu zmian. Biorąc pod uwagę, że obniżenie kaloryczności diety o 1000 kilokalorii dziennie pozwala zrzucić 1 kg w miesiąc, obniżenie o kilka tysięcy kalorii spowoduje znacznie większy spadek masy ciała. Co ciekawe, waga Adriana po osiągnięciu prawidłowej wartości utrzymuje się, nie pojawił się efekt jo-jo. Wszystko wskazuje na to, że cel, jakim było osiągnięcie szczupłej sylwetki, został osiągnięty. Można mieć jednak pewne wątpliwości co do stanu odżywienia Lukoszka. Tak niskokaloryczna dieta niesie poważne ryzyko niedoborów witamin i pierwiastków, a także białka. W związku z tym osoby podejmujące się jej stosowania bez wątpienia powinny być pod stałą kontrolą lekarza i dietetyka. W przeciwnym wypadku zapotrzebowanie na pewne składniki odżywcze może zostać niezaspokojone i jednocześnie niezauważone, co wiązać się będzie z konsekwencjami w przyszłości, takimi jak na przykład osteoporoza.

Sukces Adriana to przede wszystkim zwycięstwo nad swoimi słabościami i stagnacją. Lukoszek zawsze podkreśla, że najważniejsze etapy zmian zachodzą w głowie. To niewątpliwie postać inspirująca i dająca nadzieję wszystkim tym, dla których problem nadwagi wydaje się być balastem na całe życie. Mimo to, sukces jednej osoby osiągnięty autorskimi sposobami nie może stanowić drogi dla innych. Nadmierna masa ciała to schorzenie, a jej redukcja to proces leczniczy wymagający indywidualnego i holistycznego podejścia. Udział dietetyka i lekarza jest niezbędny.

Literatura:

  • Reportaż Joanny Fryduch – „Tajemnica Adriana Lukoszka”
  • Autorskie programy Adriana Lukoszka, źródło: yotube.pl
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Dieta Adriana Lukoszka – historia twórcy, zasady i efekty - 3.6/5. Oddano 14 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Wierzy, że odpowiednie żywienie jest kluczem do zdrowego i długiego życia.