7 produktów groźnych dla Twojej wątroby

16 18 20

Wątroba odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Jest częścią układu pokarmowego i odpowiada za gospodarkę węglowodanów, tłuszczów i białka. Stanowi także rezerwuar niektórych witamin oraz żelaza. Jest bardzo ważnym narządem detoksykacyjnym, neutralizuje różne toksyny znajdujące się we krwi. Pełni wiele ważnych funkcji, które stanowią o zdrowiu człowieka. Zatem należy dbać o wątrobę i unikać szkodliwych dla niej produktów.

7 produktów groźnych dla wątroby

1. Alkohol

Alkohol to trucizna dla organizmu, a spożywana w dużych ilościach i często, może spowodować poważne uszkodzenia wątroby. Jak inne substancje, alkohol także jest metabolizowany w wątrobie. W zniszczonych przez alkohol komórkach wątrobowych zaczyna odkładać się tłuszcz, dlatego może pojawić się alkoholowe stłuszczenie wątroby czy zapalenie narządu. W konsekwencji nadużywania alkoholu zamierają prawidłowe procesy zachodzące wątrobie, co może prowadzić do marskości wątroby, która jest nieuleczalną chorobą.  

2. Potrawy obfitujące w tłuszcze nasycone

Zła dieta może prowadzić do odkładania się tłuszczu w wątrobie.

Zła dieta może prowadzić do odkładania się tłuszczu w wątrobie.

Produkty wysokokaloryczne zawierające sporą dawkę tłuszczów, szczególnie nasyconych lub  smażenie potraw powoduje, że do organizmu dostają się duże dawki tłuszczu, które obciążają wątrobę. Gdy nasza dieta przewiduje codzienne, duże porcje tłuszczu organ nie radzi sobie z nimi i pojawiają się problemy. Wątroba przestaje funkcjonować prawidłowo, nie „przerabia” dużych dawek tłuszczu i powoduje jego odkładanie się. Z kolei otyłość wpływa na insulinooporność, problemy z sercem, a także wiele innych dolegliwości.

3. Grzyby

Grzyby obciążają pracę wątroby i trzustki.

Grzyby obciążają pracę wątroby i trzustki.

Grzyby, choć bardzo smaczne, są ciężkostrawne. Znacznie obciążają nie tylko pracę wątroby, ale i żołądka. Nie powinno się podawać ich dzieciom. Ponadto grzyby mogą kumulować w sobie metale ciężkie, a także toksyny ze środowiska.

4. Czerwone mięso

Czerwone mięso jest ciężkostrawne, a więc długo zalega w żołądku.

Czerwone mięso jest ciężkostrawne, a więc długo zalega w żołądku.

Choć zawiera cenne żelazo i białko, a mała ilość od czasu do czasu jest wskazana, to duże porcje czerwonego mięsa mogą przysparzać wątrobie wiele kłopotów. Tego typu mięso jest ciężkostrawne i aby je strawić, wątroba musi uruchomić dodatkowe pokłady energii, co później może objawiać się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Zatem należy ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa do 2 razy w tygodniu.  

5. Ostre przyprawy

Ostre przyprawy mogą podrażniać wątrobę.

Ostre przyprawy mogą podrażniać wątrobę.

Należy uważać także z przyprawianiem potraw, szczególnie ostrymi przyprawami, gdyż ich składniki mogą podrażniać organ i powodować różne nieprzyjemne dolegliwości. Głównie dotyczy to sytuacji, gdy wątroba jest już uszkodzona.

6. Produkty wzdymające

Rośliny strączkowe obciążają wątrobę i zmuszają ją do intensywnego wysiłku.

Rośliny strączkowe obciążają wątrobę i zmuszają ją do intensywnego wysiłku.

Zjedzenie grochu, fasolki czy zasmażanej kapusty może okazać się bardzo bolesnym doświadczeniem. Wzdymające warzywa bardzo niekorzystnie działają na pracę wątroby, obciążając ją i zmuszając do intensywnego wysiłku. Ponadto gromadzące się w jelitach gazy, powodują rozdęcie, uczucie bólu i ciężkości.

7. Słodycze

Nadmiar cukru w diecie może powodować m.in. stłuszczenie wątroby.

Nadmiar cukru w diecie może powodować m.in. stłuszczenie wątroby.

Nadmiar cukru w diecie nie tylko powoduje przyrost tkanki tłuszczowej, ale także szereg innych dolegliwości, jak np. stłuszczenie wątroby. Słodycze zawierają bardzo dużo cukrów prostych oraz tłuszczów nasyconych. Stłuszczenie wątroby może powodować stany zapalne oraz postępujące zwłóknienie tkanki.

Dla porównania przeczytaj nasz artykuł na temat 10 produktów, które są świetne dla naszej wątroby!

Wątroba to narząd, który niejako steruje prawidłowym funkcjonowaniem całego organizmu. Przetwarza wszystko to, co spożywamy. Spełnia ponad 500 funkcji, a gdy zakłócona zostaje jej prawidłowa praca, cały organizm odczuwa niedomaganie z jej strony. Pewne produkty szczególnie niekorzystnie wpływają na stan narządu. Warto się z nimi zapoznać i ograniczać szkodliwy wpływ tych substancji na wątrobę.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
7 produktów groźnych dla Twojej wątroby - 3.5/5. Oddano 183 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.