Hummus – właściwości, wartości odżywcze i przepis
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Pasta z ciecierzycy z dodatkiem czosnku, soku z cytryny, oliwy oraz tahini należy do żywności funkcjonalnej, która posiada liczne walory zdrowotne. Wcale jednak nie musisz kupować gotowego opakowania, by móc cieszyć się prozdrowotnymi właściwościami produktu. Sprawdź, dlaczego warto jeść hummus oraz poznaj prosty sposób na jego przygotowanie.
Czym jest hummus?
Wydawać by się mogło, że jest inaczej, ale wcale nie jest on nowym wymysłem. Jego początki sięgają XII wieku, a wartość potrawy jest dobrze znana kuchni libańskiej, arabskiej, żydowskiej czy kaukaskiej. Hummus to pasta z ciecierzycy, sezamu, połączona z oliwą, czosnkiem i sokiem z cytryny. Ta bazowa receptura może być modyfikowana w zależności od indywidualnych upodobań smakowych. Śmiało można dodać ulubione przyprawy bądź wykorzystywać go jako dip do warzyw lub smarować nim pieczywo.
Hummus – właściwości i wartości odżywcze
Hummus jest doskonale znany wegetarianom oraz weganom, ponieważ jego podstawowy składnik czyli ciecierzyca stanowi bogate źródło pełnowartościowego białka. Oprócz jaroszy po dip z grochu włoskiego (ciecierzycy) powinny sięgać również osoby chcące poprawić pracę układu pokarmowego. Hummus jest bogaty w błonnik pokarmowy wobec czego szybko daje uczucie sytości, reguluje rytm wypróżnień i pozwala skutecznie schudnąć. Rośliny strączkowe, do których zaliczana jest cieciorka są polecane osobom o podwyższonym poziomie cholesterolu. Ten problem jest coraz bardziej powszechniejszy w związku z czym warto pomyśleć o wprowadzeniu tej potrawy do swojej codziennej diety. Ciecierzyca zawiera saponiny oraz kwas fitowy, czyli substancje, których zadaniem jest ochrona przed czynnikami rakotwórczymi. Ponadto regularne spożywanie roślin strączkowych wzmacnia barierę ochronną organizmu i pozwala skutecznie bronić przed nowotworami.
Do przygotowania hummusu potrzebujemy tahini, które w połączeniu z ciecierzycą jest doskonałym źródłem żelaza. Czujesz się zmęczona i bez energii? Często narzekasz, że jest Ci zimno? Być może cierpisz na braki tego składnika mineralnego. Wprowadzając hummus do swojej diety dostarczysz organizmowi wraz z żelazem także innych cennych składników odżywczych.
Przepis na domowy hummus!
Składniki:
- 250 g ciecierzycy lub puszka odsączonej
- 2–3 ząbki czosnku
- 2–3 łyżki oliwy
- 2–3 łyżki ziaren sezamu lub pasty sezamowej z nich zrobić można tahini
- Sok z połowy cytryny
- Szczypta soli
Przygotowanie: ciecierzycę należy pozostawić do namoczenia na noc, po czym ugotować do miękkości. Sezam przeżuć na suchą patelnię. Praż na małym ogniu ciągle mieszając, tak aby ziarna jedynie delikatnie się zarumieniły. W czasie blendowania sezamu powoli dolewaj oliwę. Miksuj tak przez około 5 minut i tak zrobione tahini wrzuć do posiekanego czosnku i ciecierzycy. Ponownie zmiksuj. Dopraw do smaku solą i szczyptą soli.
Jest to przepis bazowy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić go ulubionymi smakami poprzez dodanie, np.: chilli lub czerwonej papryki. Tak przygotowaną pastę przechowuj w lodówce, nawet do 3 miesięcy.
Dip z cieciorki może zapoczątkować w Tobie miłość do zdrowego odżywiania. Jest to świetny zamiennik dla niezdrowych przekąsek! Bez wątpienia hummus wraz ze świeżymi warzywami wzbogaci menu podczas karnawałowych imprez. Ponadto możesz użyć go jako smarowidła do wafli ryżowych czy chlebków pita. Dipu rodem z Bliskiego Wschodu można używać zamiast majonezu, do kanapek czy jako dressing do sałatki. Możliwości jego wykorzystania jest wiele, jednak znacznie więcej korzyści niesie jego regularne spożywanie.