Zbyt krótki sen zaburza pracę organizmu
Masz napady wilczego głodu? Twoje serce bije znacznie szybciej? Mózg pracuje na zwolnionych obrotach? Ostatnio przytyłaś? Sięgasz po kolejną filiżankę mocnej kawy posłodzonej cukrem z nadzieją, że nieprzyjemne objawy znikną? Niestety nic nie pomaga. Przeanalizuj jak dużo czasu poświęciłaś na wypoczynek. Ciało nie bez powodu daje nam znać o tym, że coś nie działa w porządku. Antidotum na rozwiązanie problemu okazuje się być znacznie prostsze niż nam się wydawało.
Skutki niewyspania
Zmęczony wzrok – podkrążone oczy
Zbyt mała ilość snu powoduje zmiany ilości wody w skórze, a co za tym idzie naczynia krwionośne przesuwają się pod najbardziej zewnętrzne warstwy naskórka i stają się bardziej widoczne. Ciemne worki pod oczami to wyraźne pod cienką warstwą skóry naczynia krwionośne. Dodatkowo deficyt wody niekorzystnie wpływa na nawilżenie samych gałek ocznych, które stają się suche, a my dostrzegamy szczegóły mniej wyraźnie.
Wahania ilości glukozy we krwi – tycie
Po długim czasie bez snu organizm zwalnia swój metabolizm. Potrzebna jest większa ilość czasu (aż o 40%) przeznaczonego na sen, który staje się niezbędny do metabolizmu cukrów w organizmie! Skutkuje to podwyższonym zapotrzebowaniem na węglowodany proste – źródło szybkiej energii, których nadmiar odkłada się w tkance tłuszczowej.
Zwolniona praca mózgu
Zbyt mała ilość glukozy, która jest jedynym źródłem energii dla mózgu powoduje, że znacznie wolniej myślimy. Świat gna do przodu, a my czujemy, że stoimy w miejscu. Dochodzi do zaburzenia połączenia między ciałkiem migdałowatym w mózgu a płatem czołowym, przez co zdecydowanie wolniej reagujemy na bodźce docierające z zewnątrz. Gdy jesteśmy zmęczeni nie mamy ochoty na rozmowę, izolujemy się od świata, gdyż odczuwamy, że za nim nie nadążamy. Ważne jest to, że podczas zmęczenia nie tworzą się w mózgu nowe synapsy, których zadaniem jest ułatwienie nam rozwiązywania problemów!
Złe warunki do pracy serca
Mała ilość snu powoduje, że organizm musi przystosować się do zdecydowanie nienaturalnych warunków funkcjonowania takich jak:
- niestabilny poziom cukru – wahania w dostawie energii,
- zmiany hormonalne w pracy tarczycy, która w wyniku zaburzenia pracy mózgu nie otrzymuje wystarczającej ilości TSH, czyli hormonu sterującego pracą tego organu,
- wzrost poziomu kortyzolu we krwi, a co za tym idzie poziomu stresu w organizmie,
- złe stężenie płynów tkankowych.
Wszystkie te czynniki obciążają serce, które próbując poradzić sobie z nową sytuacją podwyższa ciśnienie krwi, co może skończyć się nadciśnieniem. Dodatkowo niestabilna praca komór i przedsionków, może wywołać arytmię serca oraz przeciążyć sam mięsień powodując jego przerost.
Powyższe objawy braku snu nie wpływają pozytywnie na pracę organizmu. Starajmy się wysypiać, zamiast sięgać po napoje energetyzujące czy mocną kawę. Nawet krótka dwudziesto-minutowa drzemka w ciągu dnia jest w stanie zregenerować nasze siły i niwelować złe zmiany zachodzące w naszym ciele. Pamiętajmy, że mamy je wyłącznie jedno i dlatego pielęgnujmy jak skarb!